Nepodobajú sa: V tvári sa síce vôbec nepodobajú, no pre scénu v seriáli to nebolo dôležité.

Ako hollywoodska hviezda! Idol žien Koleník vyfasoval vlastného dvojníka

Ján Koleník mohol počas náročných scén krimiseriálu Za sklom oddychovať. Spoliehal sa na dabléra, ktorý riskoval namiesto neho.

Na podobné vymoženosti sú zvyknuté najmä hollywoodske hviezdy. Dobré zvyky spoza veľkej mláky však už dorazili aj k nám.

Bez rizika

Ani jeden divák by predsa nepozeral kriminálku bez štipky „americkosti“, ku ktorej patrí adrenalín, napätie a akcia. Lenže výroba divácky atraktívneho seriálu nie je jednoduchá. Producenti nechali napríklad vyhodiť do vzduchu niekoľkoročný karavan vo vojenských lesoch neďaleko Bratislavy. A potom sú tu nebezpečné scény, pri ktorých hrozí, že hlavní hrdinovia sa zrania. Našťastie, na tento účel tu máme kaskadérov. Jedného využila aj hlavná seriálová hviezda Ján Koleník. Miesto neho sa v určitých momentoch pred kamerou objavoval parkúrista Denis Seliak. „Išlo o scénu, kde podozrivý uteká medzi vlakmi. Ja ako Ján Koleník sa vyšplhám na vlak a utekám za ním. Potom nasleduje skok na vedľajší vlak a zase zoskok dole,“ hovorí Seliak.

Nebezpečné a náročné: Preskakovanie po vagónoch.
Nebezpečné a náročné: Preskakovanie po vagónoch.
Foto: TV JOJ

Nebezpečné a náročné: Preskakovanie po vagónoch. Foto: TV JOJ

Postavili ho pred hotovú vec

Kto by povedal, že vymakaný športovec zo Slovenského národného divadla nezvládne pár preskokov. Lenže nedostal ani príležitosť skúsiť to. „O tom sme sa ani nedohadovali. Postavili ma pred hotovú vec. Vedel som, že producent nechce riskovať moje zranenie,“ hovorí Ján Koleník, ktorý bol pre produkciu až príliš cenný, aby ho vystavili riziku. „Spočiatku som mal bežať v jednej línii vagónov, no vedel som, že sa dá preskočiť z jednej na druhú. Aj som sa na to cítil, ale herec mieni a producent mení,“ posťažoval sa. „Janko potreboval dabléra pre bezpečnosť. Preskakovalo sa tam po vagónoch vo väčšej výške,“ ozrejmuje nám aj producent seriálu Rasťo Šesták.

Vôbec sa nepodobajú

Ani pre skúseného parkúristu Denisa Seliaka však nebola Koleníkova scéna úplná malina. „Nebolo to jednoduché najmä pre počasie. Počas nakrúcania bolo veľmi horúco. Podávať výkon viackrát za sebou je v takýchto podmienkach vyčerpávajúce. Navyše som počas celej naháňačky držal v ruke zbraň, na čo som sa musel tiež veľmi sústrediť.“ Či by rovnakú scénu zvládol samotný herec, ťažko povedať. No podľa Seliaka si akcia vyžadovala dobrú fyzickú aj psychickú prípravu. „Jednotlivé prvky v naháňačke sú zvládnuteľné, no ide hlavne o rýchlosť a plynulosť pohybov, ktoré musia vyzerať na kamere presvedčivo a isto,“ mieni.

Mimochodom, dvadsaťtriročný kaskadér sa na známeho herca, ktorý má tridsaťšesť, vôbec nepodobá. „Pripravovali ma zhruba štyridsať minút, do čoho spadalo farbenie vlasov a prezliekanie.“ A divák tomu uverí? Naozaj stačí na premenu necelá hodina? „Scéna sa nakrúcala zozadu, a tak podoba tváre nebola dôležitá,“ zhodli sa zainteresovaní. Jediná podobnosť, na ktorej si producent zakladal, bola tá zozadu. Výška, šírka pliec a farba vlasov. „Aj sám Janko povedal, že zozadu sa na neho podobám,“ dodal s úsmevom Seliak.


VIDEO Plus 7 Dní