Ako je na tom Fico? Lekári sa boja hovoriť

Rok od operácie srdca premiér Fico posilňuje a trénuje ešte viac ako predtým

Od operácie premiéra Roberta Fica (52) prešiel takmer rok. Okolo zdravotného stavu jedného z troch najvyšších ústavných činiteľov však panuje ticho. Lekári mlčia na želanie pacienta, Úrad vlády na otázky neodpovedá.

Panika v Smere! Unavený a strhaný Fico: Šepká sa, že je na tom horšie ako pred operáciou

Šéf Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Mongi Msolly ani operujúci lekár Michal Hulman doteraz nepotvrdili diagnózu, pre ktorú musel predseda vlády vlani pod nôž. Podľa neoficiálnych informácií podstúpil zavedenie dvojnásobného bajpasu. Doktori boli skúpi aj na informácie o dĺžke a priebehu zákroku. Povedali len toľko, že išlo o „kardiochirurgický zákrok“.

Fico sa už zjavne cíti dobre. Po hrádzi preháňa psov aj ochranku

Rapídne zotavenie

Fica operovali 22. apríla. V nemocnici ležal asi týždeň. Zotavil sa veľmi rýchlo. Tri dni po prepustení z lôžka už viedol rokovanie vlády, v prvých júnových dňoch začal so športom. Tempo odvtedy nepoľavil. Ani športové, ani pracovné.

V lete sa začalo historicky prvé slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie (EÚ), skončilo sa v decembri. Premiér počas tohto obdobia navyše čelil tvrdej kritike v kauze Bašternák. V januári mu zdvihla tlak kauza cien energií. Opozícia ho dvakrát odvolávala - vlani v septembri a nedávno vo februári.

Fico má srdcové ťažkosti v génoch: Otec zomrel pri kopaní záhrady!

Začiatkom mesiaca Ficovi praskli nervy, keď odišiel nahnevaný z tlačovky o kvalite potravín na západe a na východe EÚ. Minulý týždeň fotograf opäť zachytil premiéra pri rannej rozcvičke. Na obvyklom mieste na bratislavskej hrádzi ho sprevádzali štyria muži a dva psy. Spoločnosť mu robil jeho bratranec a toľko medializovaný pes Larry. Na rukách a nohách mal neoprénové závažia, v rukách činky a poriadne si dával do tela.

VIDEO Fico sa už nevie ovládať: Novinárovi vynadal, akoby zabudol na výchovu!

Vytrénovaní: Predseda vlády robil kľuky, jeho žena výpady, ktoré dajú zabrať stehnám.
Vytrénovaní: Predseda vlády robil kľuky, jeho žena výpady, ktoré dajú zabrať stehnám.
Foto: Matej Kalina

Svetlana namiesto ochranky

Ani cez víkend si predseda vlády nedá s tréningom pokoj. Kým cez týždeň ho sprevádza mnohočlenná tlupa, v sobotu mu robila spoločnosť manželka Svetlana (52). Na hrádzu sa doviezli na jej trojtonovom tereniaku Range Rover.

Fico otvorene o svojom konci: Prezradil, kedy už nebude kandidovať na predsedu strany

Foto: Matej Kalina

Pani premiérová za svojím mužom nezaostávala. Kým on robil kľuky, vysokoškolská učiteľka a právnička stíhala výpady s preskokom. V chladné ráno bola zaodetá teplejšie ako Robert Fico. Oblečené mala dlhé nohavice a hlavu jej prikrývala čiapka.

Hazarduje Fico so zdravím? Po vážnej operácii srdca športuje na hrádzi

Svetlana predsedu vlády sprevádzala počas cvičenia aj v minulosti. Potom sa na chvíľu v týchto manželských aktivitách odmlčala. Zdá sa, že hlási svoj návrat. Premiér sa v blízkosti vytrénovanej Svetlany cíti tak isto, že dal voľno ochranke. Na hrádzi si však s Ficovcami zacvičil neznámy muž. Pred odchodom podal premiérovi ruku a nasadol do audiny.

Šport každý deň

Nepreháňa Fico športové aktivity? Známy kardiológ Viliam Fischer hovorí, že premiérov prípad nepozná. „Neoperoval som ho, nekontroloval som ho. Poviem vám však príklad. Pred tromi rokmi som operoval doktora Františka Laurinca, ktorý teraz pracuje v UEFA. Hrám s ním každý týždeň tenis a hrá o triedu lepšie ako pred operáciou,“ uvádza.

EXKLUZÍVNE VIDEO Fico a jeho manželka: Takto ste ich ešte nevideli!

„Predseda vlády športuje prakticky každý deň. Väčšinou v prírode, ale občas aj v interiéri,“ prezradil v januári premiérov poradca Erik Tomáš. Aj vtedy premiér cvičil na bratislavskej hrádzi. Neprekážali mu ani mrazy mínus 13 stupňov Celzia.

Takýto pozitívny prípad, keď operácia srdca kondícii neuberie, sa objaví vtedy, ak je bezchybne vykonaná a ak pacient na slovo poslúcha odporúčania lekára. „Kontroly nemôže vynechávať, musí byť prísne kontrolovaný,“ podotýka kardiochirurg. Či premiér chodí na pravidelné kontroly, to je pri jeho pracovnom nasadení otázne.

Poslušný pacient?

Na to, akým pacientom je Robert Fico, sme sa pýtali premiérových ošetrujúcich lekárov v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. „Predseda vlády SR si neželá nijako svoj zdravotný stav a veci okolo toho komentovať, čo plne rešpektujeme,“ napísala v odpovedi hovorkyňa Dobroslava Krajačičová.

Toto nikto nečakal! Fico prekvapuje sebakritikou: Som starý somár!

Ani Úrad vlády neodpovedal, či premiér chodí na pravidelné kontroly ani či dodržiava rady a odporúčania lekárov. Vo svete pritom nebýva zvykom, že zdravie jedného z najvyšších predstaviteľov štátu s výkonnou mocou je opradené takým rúškom tajomstva. Ako sa pacient Robert Fico cíti, teda môžeme posúdiť len podľa vonkajších znakov. Isté je, že premiéra vídať na hrádzi niekoľkokrát do týždňa, aj to, že tesne po operácii, ktorá prebieha v celkovej anestézii, nepodstúpil kúpeľnú liečbu. Tá sa „srdciarom“ odporúča.

Fico na plné ústa o „pošahancoch z opozície": Matovič to v hlave fakt nemá v poriadku!

Rýchla chôdza: Premiér so závažiami na rukách aj na nohách.
Rýchla chôdza: Premiér so závažiami na rukách aj na nohách.
Foto: Matej Jankovič

Čo sa týka povoleného rozsahu športovej námahy, primár Kliniky telovýchovného lekárstva Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave Pavel Malovič nechce v otázkach zdravia trojnásobného šéfa slovenskej vlády špekulovať. „V tejto otázke by sa mal vyjadriť ošetrujúci lekár,“ hovorí. Ak však lekári na žiadosť premiéra mlčia, občanom nezostáva nič iné, len veriť, že človek, ktorý rozhoduje o osude krajiny, je fit tak, ako sa tvári.

Prečítajte si viac o ľudskom srdci a problémoch, s ktorými Slováci často bojujú – všetko nájdete na webe iZdravie.sk.


VIDEO Plus 7 Dní