Ján Tušim bol veľvyslancom v Afrike a zastával riadiace funkcie na ministerstve zahraničných vecí, v Správe štátnych hmotných rezerv i v Správe služieb diplomatickému zboru.

Ako šikovne pripraviť exmanželku o majetok? Tušimovi stačí dobrý kamoš

Bývalý šéf Štátnych hmotných rezerv a diplomat Ján Tušim uznal tesne pred rozvodom dlh boháčovi Braňovi Prieložnému. Môže tak svoju exmanželku obrať o majetok.

Pripraviť o majetok manželku, s ktorou sa rozvádzate, nie je až také zložité. Stačí si zadovážiť doklad, že ste si od niekoho, napríklad od dobrého priateľa, požičali horibilnú sumu, a ten ju bude od vás vymáhať. Najlepšie exekúciou na spoločnom majetku manželov.

O nadštandardnom vzťahu bývalého šéfa Štátnych hmotných rezerv Jána Tušima s multimilionárom Braňom Prieložným niet pochýb. Ich spoločná kamarátsko-obchodná niť sa ťahá už vyše dvadsať rokov. Spoznali sa v polovici deväťdesiatych rokov, keď Tušim opustil ministerstvo zahraničných vecí.

Kontakty viedli cez Prvú penzijnú a Istrokapitál. Najskôr ich spojil bankový biznis v Bulharsku, nasledovala Slovenská plavba a prístavy, Správa štátnych hmotných rezerv a pred pár rokmi nie celkom vydarené podnikanie s oceliarňou v Strážskom.

Ako sa všetko začalo

Ján Tušim s manželkou Larisou kúpili starší rodinný dom neďaleko bratislavského Bôrika po slávnom spisovateľovi Alfonzovi Bednárovi. S veľkolepou prestavbou začali v roku 2002 a vrazili do nej vyše tridsať miliónov korún. Z Bednárovho domčeka vznikla honosná a luxusom prekypujúca vila.

Larisa Tušimová manažovala všetky stavebné práce a dozerala na ne. O peniaze pritom núdza nebola. „Financovalo sa to z predaja banky v Bulharsku, kde bol manžel generálnym riaditeľom.

Všetci vedeli, že peniaze máme. Nikdy sme nebrali lízingy, všetko sme kupovali, až keď sme na to mali. Dokonca dom mal byť pôvodne menší, ale manžel chcel väčší, tak vymenili so Správou služieb diplomatickému zboru pozemky,“ hovorí.

Čítajte viac:

Bývalý diplomat Tušim sa vozí na luxusných autách a žiadal o dávku v hmotnej núdzi!

Najskôr zápisnica, potom zmenka

Ako roky plynuli, manželia sa začali jeden druhému odcudzovať, čo prerástlo až do nenávisti s prejavmi fyzického násilia. Muži zákona k nim chodili ako na klavír. Ján Tušim bol dokonca obvinený zo zločinu týrania blízkej osoby.

Nasledovalo rozvodové konanie, ktoré sa vlieklo tri roky. „Teraz sa snaží plniť svoju hrozbu, že ma po rozvode majetkovo zničí,“ priznáva Larisa Tušimová.

Pár týždňov pred definitívnou rozvodovou bodkou v roku 2012 vyrukoval Tušim s podivuhodnou podlžnosťou, o ktorej manželke za celé roky v šťastí i nešťastí nič neprezradil.

Od svojho priateľa a jedného z najbohatších Slovákov Braňa Prieložného si vraj ešte v roku 2001 požičal 38,5 milióna korún. A to bez akejkoľvek zmluvy o pôžičke, skrátka, na dobré slovo.

Podľa Prieložného výpovede na súde si Tušim odniesol peniaze, teda 38,5 milióna korún, z jeho kancelárie v hotovosti. Dlh mala dokazovať notárska zápisnica, podpísaná však až mesiac pred rozvodom.

Na jej základe exekútor Ladislav Jakubec uvalil na vilu Tušimovcov exekúciu. Tú však zmietlo zo stola rozhodnutie zvolenského súdu a všetky právne úkony s ňou spojené vyhlásilo za neplatné.

Zaujímavý v tomto prípade je Tušimov bezpečnostný dotazník, ktorý vypĺňal pre Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), aby získal previerku. V roku 2004 v dotazníku uviedol, že nemá žiadne pôžičky, hypotéky ani úvery. Dokonca v ňom priznal 38 miliónov, ktoré zinkasoval za predaj akcií bulharskej banky Eurobank.

Následne získal osvedčenie, že sa môže oboznamovať s utajovanými skutočnosťami na stupni prísne tajné. Pritom podľa zákona mal povinnosť uviesť aktuálne, úplné a pravdivé informácie.

O pár rokov už slovenské inštitúcie počúvali o jeho údajnom dlhu Prieložnému z roku 2001! Naozaj klamal pred NBÚ? Alebo pre honbu za majetkom vytiahol neskôr lož pred notárom a pred súdom?

Prokuratúra nekoná

Keď Tušim s Prieložným videli, že tadiaľto cesta nevedie, skúsili inú trasu. Svetlo sveta uzrela zmenka vydaná presne na tú istú sumu, aká bola v notárskej zápisnici - v prepočte bezmála na jeden milión 278-tisíc eur.

Do hry opäť vstúpil už známy exekútor Jakubec. Prieložného nároky majú byť uspokojené v rámci exekúcie predajom nehnuteľnosti, teda spomínanej vily nad Bratislavským hradom.

Larisa Tušimová si myslí, že jej bývalý partner ju aj ich syna chce pripraviť o majetok patriaci do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Preto sa obrátila na súdy. Chce dokázať, že ide o vymyslenú dlžobu jej exmanžela.

„Budeme dokazovať neexistenciu záväzku,“ tvrdí. Podala aj trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu. A to už pred vyše rokom. Prokuratúra si ho dodnes prehadzuje ako horúci zemiak.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní