V dome: Dvojnásobný otec Ján Počiatek sa s dcérou Karlou odfotil v hale svojej vily na Slavíne.

Ako vo vatičke: Minister Ján Počiatek prvý raz na fotografiách s mladšou dcérou

Minister Ján Počiatek prvý raz na fotografiách s mladšou dcérou vo svojej vile za milióny. Priznal tiež, že staršej dcére najal šoféra.

U Počiatkovcov sa koncom vlaňajška veľa zmenilo. Manželka Ivana priviedla na svet druhú dcéru, Karlu, a až teraz minister dopravy, ktorý sa s bábätkom dal nafotiť vo svojom slávnom dome v bratislavskom Starom Meste, prezradil detaily o novom chode domácnosti.

Chcel dcéru

Jediný, kto si dvojmesačné bábätko zatiaľ neobľúbil, je podľa neho ich pes. „Pochopil, že sa niečo zmenilo, lebo je na okraji záujmu. Chodí smutný a snaží sa využiť každú príležitosť, aby sa mu niekto venoval, ale nejako sa mu to, chudákovi, nedarí,“ prezradil politik, podľa ktorého o ďalšom potomkovi rozhodli v rodine „konsenzuálnou dohodou“. Svoje povedala aj prvorodená dcéra, jedenásťročná Kristína.

„Všetci sa k tomu museli vyjadriť a nakoniec sme dospeli k záveru, že dieťa chceme. Takže Kika bola na súrodenca psychicky pripravená a vôbec nežiarli,“ objasnil.

„Medzi dcérami je pomerne veľký vekový rozdiel, ale má to svoj dôvod. Dieťa je záťaž, pretože si vyžaduje neustálu pozornosť. Keď Kika podrástla, užívali sme si, že je samostatná.“ Karla mala pripravenú svoju izbičku dávno pred tým, než prišla na svet. Počiatkovci totiž rátali s tým, že jedného dňa budú mať dve deti. „Doteraz tú izbu používala Kika ako svoju herňu. Farbu sme nemenili, už tam bola jemne ružová. Asi sme si ňou predurčili pohlavie dieťaťa.“ S tým je politik nadmieru spokojný, pretože malým percentom preferoval dievča.

„Mne sa veľmi páči, že Kika viac inklinuje k chlapčenským aktivitám. Teraz vyhlasuje, že chce byť pretekárka. Nie je bábiková, nikdy ani bábiku nemala. Túto pasáž sme vynechali,“ hovorí minister, ktorý sa venuje thajskému boxu. Narodeniu dieťaťa predchádzal zdĺhavý proces vyberania mena, až ženy postavili ministra pred hotovú vec. Inak by dcéru pomenoval dosť neštandardne.

„Doteraz ich provokujem tým, že sa mala volať Lampona. Videl som to meno na matrike, keď sa narodila Kika. No bolo zmietnuté zo stola hneď v úvode, čo v zásade nechápem, lebo je to také ľúbivé meno…“ zabáva sa. Každý sa ho vraj teraz pýta, na koho sa malá podobá, no s touto otázkou nie je celkom stotožnený. „Veľmi sa mi páči, ako všetci vedia z tých malých detských tváričiek, keď ani poriadne nemajú vyvinutú lebku, vyčítať, na koho sa podobajú. Väčšina sa zhoduje, že Karla je celá Ivanka, ale to sú také babské reči,“ usmieva sa.

Súkromný šofér

Do Karlinej izby kúpili Počiatkovci už len detskú postieľku, skriňu, komodu. „A kamery a vysielačky, samozrejme, kvôli bezpečnosti. Našťastie, nie je to vôbec uplakané dieťa a v noci nebuntoší. Občas iba zamrnčí a vtedy k nej vstáva manželka. Mňa to ani nezobudí. Mojou úlohou je každodenné kúpanie. To je tradícia zavedená ešte od Kristínkiných čias. Malú kúpanie veľmi baví. Teší sa na to a ja tiež,“ prezradil Počiatek spoločnú zábavku. Jeho žena po príchode z nemocnice výpomoc k bábätku vraj odmietla.

„Pomáhajú nám naše mamy, čiže babky. Materinský cit je taký silný, že ona aj tak nechce malú nikomu inému dať. Takže s tým by sme sa nikam nedostali.“ Politik však priznáva, že najal šoféra pre staršiu dcéru.

„Predtým ju vozila do školy manželka. Momentálne nemôže, lebo je doma pri Karle. Teraz je prioritné podriadiť sa potrebám nového prírastku. Nemá to nič spoločné s ministerstvom, je to naša súkromná vec. Šofér používa súkromné auto a platím ho zo súkromných peňazí,“ odpovedá na otázku, či nejde o jeho ministerského ochrankára.

Doma je doma

Ivana Počiatková využila pri pôrode služby ružinovskej nemocnice, podľa jej manžela je pôrod v zahraničí iba rozmar. „Hlavne čo sa týka oblasti pôrodníctva, je u nás opatera na prvotriednej úrovni. Najdôležitejší je skúsený pôrodník, nie to, či je v izbe nová maľovka alebo lampa. Pre mňa bolo prioritné, aby Ivanka rodila vo veľkej nemocnici, pretože keď sa čokoľvek pokazí, sú tam ďalší odborníci. To v malej privátnej vyčačkanej nemocničke nie je možné.“ Politik však na manželke nešetril a po Karlinom pôrode jej kúpil ako „bolestné“ šperk.

„Viac neprezradím, ale je taký, aby si zapamätala, s čím to súvisí,“ dodáva k manželke, ktorá sa rýchlo vrátila k pôvodnej váhe. Lebo vraj až takmer do konca tehotenstva cvičila.

Vymýšľa

Okrem bábätka sa však politik musí starať aj o detské výstrelky staršej dcéry. Chcela psa, tak jej so ženou dovolili čivavu, ktorú už naučila štyri pózy - sadnúť, ľahnúť, stáť na zadných nohách a hrať mŕtveho.

„Teraz by chcela koňa. Budeme sa musieť nad tým zamyslieť, či to myslí vážne. Kôň nie je predsa bezúdržbový pes.“ Rodičov vraj staršia Kika nemôže zlomiť ani na samé jednotky, pretože v škole, ktorú navštevuje, používajú neštandardné hodnotenie. „Keďže je to anglický program, hrajú sa na to, že nepoznajú známky, a píše sa im len to, či napĺňajú, alebo nenapĺňajú očakávanie. Minule som sa na rodičovskom združení bavil s rodičmi, že takto vôbec nemáme predstavu, ako sú na tom v porovnaní s klasickými školami. Bolo by zaujímavé nechať ich len tak interne otestovať, kde sa to hýbe, aby sme potom neboli prekvapení. Kika sama hovorí, že nie je tá najšikovnejšia, ale drží sa, povedzme, na lepšom priemere,“ usudzuje politik, ktorý však na staršiu dcéru vždy dá. Vadí jej, že otec fajčí, a radí mu, aby prestal.

„Keď mi to hovoria iní, vnímam to laxne, ale jej názor beriem smrteľne vážne. Zatiaľ sa to vo mne nepreklopilo, ale už sa podľa mňa k tomu blížim. Doma fajčím iba vonku, aby ma to čo najviac demotivovalo zapáliť si. Musím sa obliecť a vyjsť von, a tak fajčím podstatne menej. Dal som si na Nový rok záväzok, že prestanem v januári, ale nie je isté, v ktorom roku,“ zabáva sa na zlozvyku, ktorému holduje už od osemnástich a snaží sa ho kompenzovať športom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní