Vie, ale nepovie: Kráľovná Alžbeta II., na snímke s manželom princom Phillipom, sa vraj rozhodla, že po nej na trón nastúpi jej vnuk princ William.

Alžbeta II. by sa mohla vzdať trónu. Má ale dôležitú podmienku

V Buckinghamskom paláci je vraj dokument, podľa ktorého po Alžbete II. nenastúpi na trón jej syn Charles, ale vnuk.

Korunný princ Charles čaká na trón, na ktorom sedí jeho matka Alžbeta II., roky. Dlho sa povrávalo, že panovníčka sa trónu nevzdá, ale vyzerá to tak, že áno, ibaže naň nenastúpi jej syn. Kráľovná uvažuje o abdikácii pod podmienkou, že žezlo odovzdá vnukovi Williamovi.

Súkromná audiencia

Osemdesiatosemročná Alžbeta II. síce verejne nenaznačila, že by rada odišla do dôchodku, no v paláci sa o tom šepká niekoľko rokov. Jej 66-ročný potomok Charles sa vraj zmieruje s predstavou, že korunu mu na hlavu nenasadia. Jeho matka sa vyjadrila, že William sa jej na post panovníka Veľkej Británie pozdáva viac.

Podľa čerstvých správ kráľovná pozvala 32-ročného dvojnásobného otca princa Williama a jeho manželku vojvodkyňu Catherine (33) na súkromnú audienciu.

Stretnutie sa uskutočnilo pred pár dňami v Zelenom salóniku, ktorý je akousi predsieňou impozantnej Trónnej sály. Voľba salónika nebola náhodná, skôr symbolická. Alžbeta II. sa údajne rozhodla s vnukom porozprávať o budúcnosti koruny.

Syn nebezpečenstvo, vnuk nádej?

V Buckinghamskom paláci je vraj už dlhší čas verejné tajomstvo, že po kráľovnej na trón nenastúpi korunný princ Charles, ale jeho starší potomok William.

Podľa prieskumov verejnej mienky by sa takéto riešenie Angličanom pozdávalo, starší Dianin syn je v krajine populárny. Spolu s manželkou Kate patria k najobľúbenejším členom rodiny Windsorovcov, kým princa Charlesa by na tróne radi videli len jeho priaznivci, a tých nie je veľa.

Aj renomovaný britský historik sir Max Hastings (69) naznačil, že „Charlesa považujú za nebezpečenstvo pre britskú monarchiu, kým do Williama a Kate vkladajú veľké nádeje“. Podľa zasvätených to panovníčka vidí podobne.

Kráľ, kráľovná a pochvala

Alžbeta II. dôverníkom ozrejmila, že si praje, aby nasledujúcim vladárom bol William. Takisto je naklonená myšlienke, že Kate by nemala byť manželka kráľa, ale rovno kráľovná.

Situáciou najviac trpí Charlesova druhá žena Camilla (67). Už dlhšie túži získať po boku dlhoročnej lásky pozíciu kráľovnej - a Charles jej to sľúbil. Podľa zasvätených sa vyjadril, že si vie „Camillu predstaviť ako kráľovnú“.

Horšie je to s ňou v predstavách Britov. Hoci sa snažila získať srdcia domácich, skôr sa jej to nepodarilo, ako by triumfovala. Charles sa so svojou zmenenou pozíciou pomaly vyrovnáva. Dôkazom majú byť jeho slová v nedávnom rozhovore, že „Wiliamovo nasadenie a spôsob, ako dokáže spájať ľudí dohromady, sú príkladné“.

Čítajte viac:

Rozčúlený princ Charles: Nedovolia mi vídať vlastného vnuka!

Najprv deti, potom koruna

Za zrelý ústupok Alžbety II. sa považuje vyhovenie prianiu Williama a Kate posunúť nástup na trón na čas, keď budú ich deti, princ George a princezná Charlotte, staršie.

Údajne samotná kráľovná navrhla, aby prevzali kráľovské povinnosti, keď príde čas, najprv nech si splnia tie rodičovské. Znalci prisudzujú túto výsadu skutočnosti, že časy sa zmenili a to, čo platilo voľakedy - že koruna má vždy prednosť -, už striktne neplatí.

Prvý raz sa informácia o Williamovi ako najbližšom budúcom kráľovi objavila po narodení jeho syna Georgea v roku 2013. Zrejme aj vtedy si Kate a William vyžiadali čas na výchovu a trón odsunuli.

Kým v minulosti sa o uprednostnení Williama špekulovalo, tesne po narodení princa Georgea pred vyše rokom sa začalo tvrdiť, že trón pre Williama je hotová vec a dohoda o zmene v nástupníctve nie je výmysel.

V tom čase americký časopis Globe informoval, že existuje tajný dokument, v ktorom Alžbeta II. žiada, aby Charlesa v následníctve trónu preskočili a na trón po nej nastúpil William. Správu o utajovanom dokumente dodnes nikto nepotvrdil ani nevyvrátil. S prianím panovníčky Williama a Kate oboznámili hneď po príchode vojvodkyne s prvorodeným Georgeom z pôrodnice.

Časopis Globe odvolávajúc sa na informovaný zdroj prekvapil i vyhlásením, že to bol Charlesov nápad, aby jeho matka vymenovala za kráľa Williama. Korunný princ Charles si už vtedy uvedomil, že jeho potomok je u Britov vítaný a vďaka modernému zmýšľaniu a čistému štítu je lepšia voľba ako on sám.

Na akcii bez Kate

Po narodení princeznej Charlotte 2. mája neprekvapilo, že princ William si zobral dovolenku, aby mohol byť s rodinou. Teraz sa vracia do práce. Noviny Daily Mail informovali, že ešte pred záverom dovolenky, končí sa mu 1. júna, odcestoval do Švajčiarska, kde ho čakalo stretnutie s ochranárskymi organizáciami. Prišiel tam sám, bez Kate, tá sa starala o deti.

Predtým si s manželkou Kate, 21-mesačným princom Georgeom a dcérou Charlotte vychutnali pobyt na panstve Anmer Hall v Norfolku. Vidiecke sídlo, kde si mladá rodina zriadila nový domov, je darček od kráľovnej Alžbety II.

Verejná mienka

Domnienky, že kráľom bude nie Charles, ale William, nabrali na intenzite. Pravda je, že o vynechaní najstaršieho potomka kráľovnej sa hovorí roky. Nevôľu, aby zasadol na trón pre problémy v pevnom zväzku s princeznou Dianou, priznanou neverou a manželským trojuholníkom s Camillou, vyjadrujú Angličania dlhodobo.

Aj podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky by si tamojší „poddaní“ priali na tróne skôr Williama ako jeho otca. Podľa ankety internetového servera Yougov.co.uk sa vyjadrilo v prospech Williama ako budúceho monarchu päťdesiatšesť percent opýtaných, kým za Charlesa hlasovalo iba necelých pätnásť percent. Podobne dopadla anketa časopisu People a News of the World.

Čítajte viac:

Svadbu nechcel ani jeden! Charles odmietal bulimičku, Diana záletníka

Dvor oficiálne odmieta

Oficiálna reč Buckinghamského paláca sa napriek všetkému nemení. Podľa vysokopostaveného hodnostára dvora, ktorý si prial ostať v anonymite, princ William ani len nepomýšľa, že by v následníctve nahradil otca.

„Je úplne nespochybniteľné, že Charles, princ z Walesu, bude ďalší monarcha. Princ William pozná svoje miesto v rodine Windsorovcov a nemá ani najmenšie prianie uchádzať sa predčasne o trón,“ citovali hodnostára britské médiá.

Pravda je, že princ William na oficiálnych akciách nevystupuje po boku otca Charlesa, aby ho vlastnou popularitou nezatienil. No i zdržanlivosť a takt napokon vyslúžili Williamovi ďalšie dobré body vo verejnosti.

Jeho obľúbenosť v roku 2011 posilnil sobáš s niekdajšou spolužiačkou Kate Middletonovou, narodenie ich dvoch potomkov bolo celonárodnou udalosťou a dôvodom na pretrvávajúce oslavy v celom kráľovstve.

Tajný dokument

Rozdielny vzťah majú Briti aj k dvom možným kráľovnám. Kate Middletonovú, hoci pre niekdajšiu váhavosť princa oženiť sa s ňou dostala prezývku Waity Katie, Čakajúca Katie, napokon prijali s nadšením.

O Camille, druhej manželke korunného princa Charlesa, sa to povedať nedá. Ak by Charles predsa len nastúpil na trón, Briti by sa ako-tak zmierili s titulom Parker-Bowlesovej princezná manželka. Hoci Charles s Camillou túžia, aby z nej bola kráľovná, pre väčšinu Britov to nie je príjemná predstava.

Manželia sa nevzdávajú. Napriek nevôli Angličanov sa princ Charles v rozhovore pre americkú televíziu nevyjadril jasne, či by z nej bola kráľovná, alebo nie.

Reči, že kráľovná Alžbeta II. zvažuje abdikáciu, silnejú každý deň. Podľa britských novín Mail on Sunday je „dokument hovoriaci o tom, že princ William je tieňový kráľ, ktorý preberie povinnosti kráľovnej“, skutočnosťou.

Tak či tak, Buckinghamský palác doteraz prostredníctvom hovorcu akúkoľvek zmenu v následníctve trónu v súvislosti s uprednostnením princa Williama poprel.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní