Manžel?: Barbara sa konečne cíti zrelá na materstvo. Na snímke s dlhoročným partnerom Steviem.

Barbara Haščáková: Vydala sa a plánuje dieťa!

Barbara Haščáková už nie je slečna, v Spojených štátoch plánuje dieťa a s dcérou Jána Langoša chodí meditovať do New Yorku.

Ani po roku nedokáže niekdajšia zlatá slávica Barbara Haščáková zmierniť žiaľ, ktorý ju sužuje od smrti otca. Šesťdesiatštyriročný akademický maliar Jozef Haščák vyučoval dizajn na Technickej univerzite v Košiciach a zomrel náhle a úplne nečakane. Barbarin psychický stav sa stále nezlepšuje.

Pár mesiacov po pohrebe sa vrátila späť do Spojených štátov, kde sa snaží nájsť útechu vo viere. Potešiť sa ju snaží jej mama, ale aj najbližší priatelia - herečka Silvia Šuvadová či Bipula Langošová, dcéra bývalého politika, ktorá pred pár rokmi prišla o otca pri automobilovej nehode. Speváčka uvažuje, že jej trápenie by mohlo zmierniť len dieťa.

Barbara sa so smrťou otca, uznávaného akademického maliara, stále nevyrovnala. Foto: archív B.H.

Vydala sa

„Čakám, že vlaňajší rok sa mi ospravedlní za bolesť, ktorú mne a mojim najbližším spôsobil. No zatiaľ sa tak nestalo,“ reagovala Barbara na našu otázku, ako sa má. Zo všetkých síl sa vraj snaží prekonať smútok, ale obáva sa, že v jej srdci je zakliesnený príliš hlboko na to, aby ho čokoľvek zmiernilo. „Azda len dieťa,“ prekvapuje tridsaťtriročná speváčka.

„Otec ma mnohokrát nabádal, aby som sa vydala, lebo túžil po vnúčatku. Raz bol presvedčený, že som tehotná a nechcem mu to povedať, ale mýlil sa. Až teraz prišiel čas, keď o tom vážne uvažujem.“ Barbara nám exkluzívne pred dvomi rokmi ukázala muža svojich snov, o desať rokov staršieho Stevieho, ale o tom, či už bola svadba, zaryto mlčala. Keď sme jej rovnakú otázku zopakovali pred pár dňami, hovorila inak. „Slečna už nie som,“ priznala nám nepriamo svoj stav.

Detaily o sobáši, ktorý podľa všetkého prebehol v Amerike už dávnejšie, a o tom, či sa jej manželom naozaj stal Stevie, si nechala pre seba. Zrejme nastal čas, aby sa konečne stala matkou. Mrzí ju však, že dieťatka sa nedočká otec, s ktorým bola roky v kontakte len prostredníctvom telefonátov, okrem krátkych pobytov na Slovensku. „Volal mi aj stokrát denne, pretože nemal mail. Ešte keď žil, posielala som mu veľa pesničiek, ktoré som pre neho komponovala, on zas namaľoval môj portrét.“ Na jeho počesť upravila vlani počas koncertov na Slovensku aj text svojho najväčšieho hitu Anjel, kde od minulého roka spieva: „Budeme tam spolu bývať, môj otec sa bude na nás dívať.“

V Santa Barbare, kde v súčasnosti speváčka býva, chodí na dlhé prechádzky. Foto: archív B.H.

Mohla zomrieť

Priaznivcov, ktorí so speváčkou súcitili, po jeho smrti vystrašila správa, že sa zrútila a skončila na psychiatrii. „Celé to bolo úplne inak. Veľmi ma to hnevalo. Diagnostikovali mi zápal pankreasu a hospitalizovali ma na gastroenterológii. Po infúziách som prestala mať bolesti a mala som dohodnuté vystúpenia, tak som sa pýtala domov.

Nechcela som sklamať fanúšikov, organizátorov a navyše som musela z niečoho zaplatiť aj za byt. Nechceli ma pustiť ani na vlastnú žiadosť, vraj som v kritickom stave a môžem zomrieť. Keď som trvala na prepustení, zakročil môj brat, omámili ma injekciami a previezli na psychiatriu. Bola som tam len pár hodín, kým ma nepresvedčili, že moja pankreatitída sa musí stabilizovať. Vrátili ma potom späť na gastro, kde som ležala ešte dva týždne. Na psychiatrii som sa však nikdy neliečila,“ vyvracia fámy o svojom duševnom stave.

Speváčka v New Yorku: Oblečená v indickom oblečení sárí navštevuje duchovné prednášky. Foto: archív B.H.

Hľadá pokoj

Psychiatrickú odbornú pomoc mimoriadne emotívne založená Barbara naďalej odmieta. „Nepotrebujem ju. Sužuje ma len nekonečný smútok. Našťastie, mám moju drahú mamu, ktorá ma drží nad vodou, priateľov a mačičku, tí ma vždy podržia,“ tvrdí, hoci ju často prepadajú deštrukčné myšlienky. Aj keď mnohokrát nevládze, snaží sa nezaťažovať svoje okolie. „Premáham sa, že mi je dobre a usmievam sa. Nikto však nevie, ako sa naozaj cítim,“ hovorí.

Oporou sú jej aj krajanky - herečka Silvia Šuvadová a dcéra zosnulého politika Jána Langoša Bipula. „So Silviou si píšeme a občas telefonujeme. Vidíme sa, len keď som v Kalifornii. S Bipulou sme sa zoznámili v Bratislave na duchovných prednáškach. Stretli sme sa pred časom aj v New Yorku, kde sme navštevovali meditácie gurua Sri Chinmoya. Už zomrel, ale bol to indický duchovný, ktorý ma často pozýval spievať na jeho meditácie. Pomáhal mi nájsť pokoj. S Bipulou sme tam veľa meditovali, ale aj sme sa nasmiali. Boli to pre mňa krásne zážitky, z ktorých dodnes čerpám energiu.

Dokonca ma po jeho smrti pozvali na výstavu jeho obrazov, kde bolo veľa jeho žiakov a prívržencov ako Stevie Wonder, Sting, Gándhího vnučka, ale aj veľa politikov. Ja som sa dokonca objavila aj na pamätnom liste jeho najobľúbenejších ľudí, bola to pre mňa veľká česť.“

Voľný čas sa Barbara inak snaží tráviť tak, ako bola vždy zvyknutá. „Chodím na dlhé prechádzky do prírody, navštevujem kostoly, veľa plávam a, samozrejme, komponujem pesničky. Snažím sa tiež zdravo stravovať a cvičiť.“

Je vďačná, že jej kalendár sa začína zapĺňať termínmi koncertov. „Už mám dohodnuté vystúpenia v Kalifornii, Kanade, New Yorku, na Floride. Chcú ma aj na Slovensku, ale to je veľmi ďaleko. Nemôžem cestovať kvôli jednej, dvom akciám. Keby som mala viac ponúk, ostala by som doma aj dlhšie,“ rozmýšľa.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní