Barbara Haščáková, na fotografii vľavo v bratislavskom nočnom klube zjavne neustriehla svoju garderóbu.

Barbara Haščáková vystrájala v podprsenke v nočnom klube

Dlhovlasá tmavovláska stojí na pódiu za dídžejským pultom, zdvíha ruky a neprítomným pohľadom sleduje projekciu na stene. Korzet sa jej zosunul tak nízko, že vidno už aj čiernu podprsenku. Krúži rukami v štýle dancefl ooru deväťdesiatych rokov, obráti sa, zapotáca, zašepká čosi chlapcom pri dídžejskom pulte.

Bežný výjav z nočnej Bratislavy? Ani nie. Kamera totiž bližšie zaostrí na tvár dievčaťa a my spoznávame niekdajšiu spevácku hviezdu Barbaru Haščákovú.

To nie som ja

„Zabávali sme sa v jednom bratislavskom klube, keď sme Barbaru spoznali. Vyšla hore na pódium a stále chcela, aby dídžej pustil niečo od Michaela Jacksona,“ opisoval náš zdroj prítomnosť Barbary, známej tým, že práve kráľ popu je jej najväčšou srdcovkou. „Niekto sa jej snažil dohovoriť, aby v takom stave radšej odišla domov,“ doplnil priebeh nočných udalostí. Tie sú zachytené aj na videozázname, ktorý má naša redakcia k dispozícii. Zábery sme, samozrejme, zaslali aj speváčke, ktorá sa od februára zdržiava na Slovensku a nevracia sa do Spojených štátov, kde už vyše desať rokov žije. „Máte istotu, že som to bola ja?“ spýtala sa najprv. „Dostala som tie fotky, čo ste mi poslali. Sú strašné, ale to nie som ja. Určite nie,“ presviedčala nás neskôr napriek tomu, že návštevníci klubu, s ktorými sme hovorili, tvrdili čosi úplne iné.

Barbara má za sebou najstrašnejší rok vo svojom živote. Jej otec Jozef, na ktorého bola mimoriadne fi xovaná, náhle zomrel. Vo februári priletela z americkej Floridy, aby sa s ním naposledy rozlúčila. Už na pohrebe to vyzeralo, že sa len tak rýchlo zo straty najbližšieho človeka nespamätá. Odvtedy „uviazla“ na Slovensku. Ocitla sa v nemocnici a niektorými médiami prebehla správa, že ju hospitalizovali na psychiatrickom oddelení. „Tak to vôbec nie je pravda. Bola som na gastroenterológii. Liečili ma na pankreas,“ upresňovala svoj zdravotný stav. Keď sme sa jej priamo spýtali, čo jej najviac pomohlo preklenúť smútok, odvetila jednoducho: „Rodina a priatelia. Skutoční priatelia.“

Lenže Barbarina matka sa vrátila na Floridu a bývalá spevácka hviezda zostala v Európe. Bývala buď u brata v Košiciach, alebo v Bratislave, kde má podľa všetkého prenajatý byt. Nikoho by neprekvapilo ani nezarmútilo, keby na starosti zabúdala takisto ako všetci mladí ľudia v nočných kluboch pri hudbe a drinkoch. Čo však svedkov, ktorí nás svätosväte presviedčali, že v klube sa na pódium vyšvihla Barbara, zarazilo, bolo jej údajné maskovanie. „Prišla v plavovlasej parochni,“ tvrdili návštevníci klubu. Ani v tomto bode sa so speváčkou nezhodli. „Ja v žiadnej parochni nechodím,“ stála si za svojím Haščáková. Keď sme sa jej spýtali, či nie je po rokoch anonymného života v Spojených štátoch stresujúce chodiť po slovenských uliciach, kde ju každý spoznáva, povedala jednoznačne: „Dosť. Áno.“

Zhnitý šoubiznis

Tu sa už začína podobnosť s tragickou postavou českého šoubiznisu Ivetou Bartošovou, ktorá kedysi bola na vrchole a teraz sa občas pred ľuďmi maskuje parochňami. Aj Barbara je mimoriadne senzitívny človek. Pohla ňou napríklad smrť Michaela Jacksona, ktorý ju „priviedol“ k hudbe. „Neviem sa s jeho smrťou zmieriť. Tri dni v kuse plačem. Bojí sa o mňa rodina, všetci priatelia. Neviem, ako to prežijem, veľmi to bolí. Je to, akoby zo mňa niekto vytrhol polovicu mojej duše,“ povedala nám Barbara, keď zomrel, a podľa jej známych naozaj po Jacksonovom skone takmer skolabovala. Vtedy si sadla na Floride do auta a presúvala sa po celom kontinente na západné pobrežie - len kvôli pohrebu. Tým sa podobnosť s Ivetou začína, ale aj končí. Na rozdiel od českej princeznej popu odborníci Barbarin hlas vždy velebili, svojho času ho divákom neustále pripomínal Paľo Habera v speváckej súťaži SuperStar. Ani na pódiu slovenská speváčka nikdy nezlyhala ako Bartošová. „Ivetu som zažil na výslní, keď bola špičková. Mal som s ňou robiť aj nedávno, a to už bolo hrozné. Triasla sa aj pred bežným podaním ruky, keď o nič nešlo. Barbara však nie je typ Bartošovej,“ presviedča nás Haščákovej neoficiálny manažér promotér František Tököly.

Zo Slovenska po otcovom pohrebe neodletela práve kvôli nemu. „Zostala iba preto, že som mal dohodnuté koncerty Kráľovné popu, na ktorých mala spievať s Nelou Pociskovou. Nakoniec to všetko padlo, ale z mojej strany.“ Spolupráce sa vraj krátko po smrti jej otca nebál. „Barbara sa vie zmobilizovať. Keď sa postaví na pódium, ožije. U Ivety je to naopak, ona by veľmi chcela, ale keď k tomu príde, už ju nedostaneme nikam. Aj s viacerými jej známymi a blízkymi sme sa zhodli, že koncertovanie by bolo presne to, čo by jej pomohlo. Keď má nejaké svetlo na konci tunela a má motiváciu, vie sa cez to preniesť. Samozrejme, bol som v pomykove, stať sa mohlo všeličo a nemusela by prísť. Ale to by nebolo prvý raz, čo som zažil, že umelci neprišli ani pre chrípku.“ Jeden žúr v Bratislave Tököly komentovať nechcel. „Bolo by odo mňa pokrytecké, aby som jej to vytkol. Keby som vám teraz povedal, čo všetko má kto za sebou, tak by ste tomu neverili. A pritom som tým ľuďom osobne nosieval fľašky vodky a sú to najväčšie hviezdy, ktoré sa v Česku a na Slovensku prezentujú, že by v živote nevyfajčili ani cigaretu. Všetko závisí od manažmentu, hviezdu prvej veľkosti ustrážia a v takomto stave ju nikde neuvidíte.“

Mohla by byť milionárka

Kým sebavedomé hviezdy pijú a nikto o tom netuší, Barbare sa tak zrejme stal osudným večer medzi rovesníkmi. Keby chcela, mohla by na svojej hudbe zarábať veľké peniaze. Za posledné mesiace zopárkrát naozaj koncertovala a, čuduj sa svete, zakaždým mala vypredané. Na retro vystúpenia s Erikom Arestom vo Vranove a v Košiciach, ale aj v Česku prišli stovky ľudí. Ale hoci na Slovensku Barbarine pesničky už roky v rádiách nehrajú, priťahuje ľudí aj ako sólistka. „Je pravda, že teraz v Sládkovičove som mala dvetisíc ľudí,“ povedala nám len tak mimochodom. „Zo skúsenosti viem, že interpreti, ktorí sú práve najhranejší v rádiách a v médiách, sú prezentovaní ako najväčšie celebrity, vyrobia organizátorovi najväčší smútok. V Lučenci v tej istej sále predali slovenské r’n’b hviezdy päťdesiat lístkov po štyri eurá. O mesiac na tom istom mieste vypredala Hana Zagorová s trikrát menšou reklamou a pri trikrát drahších lístkoch sálu. To isté bolo v Piešťanoch. Najväčšie hviezdy mi vyrobili stratu, ktorú budem päť rokov splácať. S Barbarou by som v tej strate nebol. To viem jednoznačne,“ hovorí Tököly.

Ľudia od Haščákovej očakávajú pesničky Anjel, Hra na trúbke, Keď príde láska, ale aj Sen, ktorý si sama napísala ešte v roku 1995. Mnohé jej skladby zľudoveli. No Barbara „fičí“ na svojom Jacksonovi a koncerty, na ktorých ľudia bažia len po jej starých pesničkách, nazýva „nostalgiou“. Vraj sa už posunula niekam inam. „Už to nie je môj štýl, ktorý teraz robím. Bolo to len milé pripomenutie minulosti,“ podotkne. To, že nimi dáva na frak súčasným slávikom a sláviciam, je jej fuk. „Pre mňa tieto veci nie sú podstatné. Keď sa ľuďom páčia moje pesničky, to je v poriadku. Rada im pomôžem. Dostávam veľa odkazov od fanúšikov, že im pomáhajú moje piesne, hlavne tie staršie hity, lebo nové nepoznajú,“ hovorí tvrdohlavo.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní