Beatles s manažérom Epsteinom: Zľava George, Paul, Ringo, Brian a John.

Beatlesákom stroskotali vzťahy, tento zväzok však vydržal

Zväzok, ktorý bol pevnejší ako ich vzťahy s dievčatami, a ktorý z nich urobil hviezdy. Legendárna štvorica z Liverpoolu vďačí za svoju kariéru aj osudovému mužovi s prezývkou piaty člen Beatles.

Zmluva, ktorá formálne odštartovala kariéru najúspešnejšej kapely všetkých čias, sa za 365 tisíc libier (494 tisíc eur) predala v Londýne. Pred 53 rokmi ju podpísali členovia Beatles s Brianom Epsteinom, ktorý sa tak stal ich manažérom.

Kontrakt medzi Epsteinom a finálnou zostavou, ktorá napokon tvorila ikonickú štvoricu – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr – vznikol ešte pred vydaním prvého singla s názvom Love me do. Bola to zároveň jediná spoločná zmluva Beatlesákov s ich „dvorným“ manažérom.

Čítajte viac:

Konšpirátori po rokoch oživili rany fanúšikom: Paul McCartney je mŕtvy

Na päť rokov

Epsteinovi sa pripisuje značný podiel na úspechu hudobníkov, o čom svedčí aj jeho prezývka piaty člen Beatles. „Bez tohto kontraktu a vzťahu, ktorý reprezentuje, by Beatles pravdepodobne nedosiahli takú slávu,“ vyhlásil Gabriel Heaton z aukčnej siene, ktorá dokument dražila.

Keďže Paul a George v čase podpisu zmluvy ešte nedosiahli plnoletosť platnú vo Veľkej Británii – nemali ešte 21 rokov – zastúpiť ich museli otcovia James McCartney a Harold Harrison Hargreaves.

V zmluve sa uvádza, že Beatles „splnomocňujú svojho zástupcu manažovať ich aktivity po celom svete...na obdobie päť rokov od 1. októbra 1962.“

Čítajte viac:

John Lennon 35 rokov po smrti sklamal fanúšikov: Je to kretén!

Smrť manažéra i kapely

Liverpoolsky rodák židovského pôvodu Epstein manažoval okrem Beatles viacero hudobných skupín. „Chrobáci“ však boli jeho najväčším úspechom. Mal výborné organizačné schopnosti, kritici mu ale vyčítali, že málo chránil autorské práva svojich zverencov.

Ku koncu života mal Epstein pocit, že ho chce štvorica vytesniť, pretože v roku 1966 – na vrchole slávy – stopla živé vystúpenia. Zomrel v auguste 1967 ako 32-ročný na predávkovanie barbiturátmi.

Náhradníka skupine Beatles už nebolo treba. Prehlbujúce sa rozpory a narastajúca rivalita medzi Johnom a Paulom napokon v roku 1970 viedla z rozpadu najúspešnejšej kapely všetkých čias.

  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].