Prehry i pády: Comeback Ivety Bartošovej v deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa podaril. Hudba sa však postupne dostala na druhú koľaj, na prvom mieste bolo speváčkino súkromie.

Bestseller menom Bartošová: Na zosnulej speváčke (†48) chcú zarobiť aj podvodníci

Iveta Bartošová vraj predáva lepšie po smrti ako v posledných rokoch života. V deň, keď skočila pod vlak, sa údajne vypredali takmer všetky zásoby albumov, ktoré mali obchodníci na pultoch.

V posledných rokoch kraľovala skôr bulváru ako na hudobnom poli a pikantérie z jej súkromia sa predávali lepšie ako jej albumy, no skok pod vlak mnohé zmenil. Po tragickej smrti Ivety Bartošovej stúpol predaj vinylových platní, cédečiek či podpisových karát s jej autogramom mnohonásobne.

Ceny obrazov, ktorých maľovanie bolo pre speváčku sužovanú alkoholom, psychickými problémami a parazitujúcimi chlapmi formou meditácie, sa počítajú v tisícoch eur. Niekdajšia hviezda normalizačného šoubiznisu zostáva aj po smrti značkou, ktorá predáva. Podľa niektorých dokonca lepšie ako v ostatných rokoch života.

Čítajte viac:

Často sa smiala, no v očiach mala smútok a strach, spomína na Bartošovú susedka

Smrť predáva

Odborníci odhadujú, že záujem o Bartošovej albumy, podpisové karty, plagáty a fotografie vzrástol po zverejnení správy o jej samovražde dvadsaťnásobne. Karty s autogramom, ktoré sa pred jej smrťou predávali po tridsať korún (zhruba jedno euro), si dnes možno kúpiť približne za tisícku (viac ako 36 eur). K slovu sa dostávajú aj knižné memoáre.

Desať dní po jej smrti vyšli prvé s názvom Desať mužov a smrť, na rade sú ďalšie dvoje a ich počet časom určite narastie. Slovo Bartošová patrí medzi najvyhľadávanejšie na internete, podobne je to aj s jej videami na portáli YouTube.com. Speváčkine piesne, albumy i videoklipy patria do prvej päťky najsťahovanejších súborov na českom a slovenskom internete.

„Fanúšikovia sú spontánni, chcú si na Ivetu zaspomínať, a tak je predaj fantastický. Iveta by mala radosť. Hoci od vydania poslednej novinky uplynul istý čas, jej staršie albumy sú kvalitné, čo sa potvrdzuje aj s odstupom času,“ hovorí člen jej fanklubu Vladimír Burian.

A odhaľuje aj niečo zo zákulisia predaja. Zatiaľ čo „bežný“ interpret zvyčajne dostane za jeden predaný album pri cene tristo korún (necelých jedenásť eur) za kus zhruba dvadsať korún (čosi vyše sedemdesiat centov), VIP interpreti, ako bola svojho času Bartošová, mávajú exkluzívne zmluvy a inkasujú aj päťdesiat korún (takmer dve eurá) za predaný kus.

„Navyše, po smrti každého výborného speváka začnú vychádzať takzvané bestofky s jeho najlepšími piesňami. A práve tento variant je veľmi pravdepodobný aj u Bartošovej,“ dodáva Burian.

Speváčkin zanietený fanúšik predpokladá, že výberový album uzrie svetlo sveta o niekoľko týždňov. Vydavateľstvo Supraphon, pod ktorého hlavičkou vydávala Bartošová platne od polovice osemdesiatych rokov minulého storočia, vraj o vydaní výberového albumu zatiaľ neuvažuje. Podobný postoj zaujalo aj vydavateľstvo Warner Music, ktoré stálo za speváčkiným comebackom v deväťdesiatych rokoch.

Čítajte viac:

Vždy som sa bála, že za úspech budem musieť zaplatiť, priznala sa Bartošová

Pozor na falzifikáty

Fakt je, že smrť umelca vždy pritiahne záujem verejnosti. Inak to nie je ani v prípade českej popovej princeznej, ktorá v posledných rokoch pútala pozornosť najmä divokými životnými eskapádami, a nie spevom. V deň, keď skočila pod vlak, sa údajne vypredali takmer všetky zásoby albumov, ktoré mali obchodníci na pultoch. Darí sa aj predaju z druhej ruky.

Bartošovej fanúšik Burian však varuje pred podozrivo výhodnými ponukami, ktoré zaplavili internet. „Najmä na aukčných portáloch a bazároch sme objavili podvodníkov, ktorí chcú zarobiť na speváčkinej smrti.“

Ako príklad uvádza podnikavca, ktorý ponúkal Bartošovej album s jej „vlastnoručným“ podpisom. „Ivetin podpis poznám detailne, zrejme ho podpísal on sám. Napriek tomu o CD so sfalšovaným podpisom prejavilo záujem niekoľko ľudí a jeho cena sa priblížila k pätnástim eurám. Za album a plagát pýtal dvadsaťpäť eur. Keď som ho kontaktoval s tým, že viem, že je to podvod, inzerát stiahol,“ dodal Burian.

Zástupcovia najväčšieho aukčného portálu u našich západných susedov tvrdia, že prípadné ponuky falzifikátov okamžite riešia. „Ak sa ozve nejaký kupujúci, že ponuka nie je originálna, kontaktujeme predajcu a ponuku okamžite zablokujeme,“ ubezpečil Milan Kučera.

Z terapie biznis

Opatrný treba byť aj pri kúpe Bartošovej abstraktných obrazov. Nikto totiž presne netuší, koľko a čo vytvorila. Lásku k maľovaniu vraj zdedila po starom otcovi. Pre ňu samotnú však bolo výtvarné umenie najmä terapiou.

„Maľovanie ma baví. Maľujem abstraktné obrazy, pokiaľ možno, čo najväčšie... Nepremýšľam nad tým, čo budem maľovať. Vypnem... A maľujem! Je to pre mňa určitá forma meditácie,“ vyhlásila v minulosti.

Bartošovej abstraktné kúsky nemajú vysokú umeleckú a estetickú hodnotu. Vyjadrujú jej depresie a úzkosti. Pre mnohých „zberateľov“ je však rozhodujúce meno autora. „Čo sa týka financií alebo predaja, je jedno, či tam dám desať-, sto- alebo dvestotisíc. Záleží na človeku, ktorý príde a kúpi to,“ povedal pre TV Nova odborník na umenie Richard Bergman.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní