Rytmusovi a Dare sa nedarí predať svoje nehnuteľnosti a s cenami idú dole.

Bez lóve aj bez domu: Dara a Rytmus nevedia predať svoje nehnuteľnosti

Rytmus a Dara Rolins súrne potrebujú peniaze, nedarí sa im predať nehnuteľnosti a zľavujú už o desaťtisíce eur.

Keby sme mali použiť raperský slovník, radi zarábajú „veľké lóve“. Aby mali na drahé breitlingy, louisvuittonky, ale aj luxusné bývanie. No investície do realít sa v týchto časoch nevracajú, práve naopak.

Stagnujúci trh s realitami Dare Rolins i jej priateľovi Patrikovi Rytmusovi Vrbovskému pekne skomplikoval život. Ani jeden z nich sa nevie zbaviť nehnuteľností, v ktorých majú uložené peniaze. Potrebujú ich na dokončenie hrubej stavby v Tuchoměřiciach pri Prahe. „Budúci rok už bývame vo svojom,“ tvrdila vlani speváčka, no odvtedy sa na vysnívanom hniezdočku lásky nepohla ani tehla.

Tuchoměřice: Nové rodinné sídlo kúpili za štyri milióny českých korún. Dara už viackrát avizovala dostavbu, no nič sa tu stále nedeje. Foto: Július Dubravay

V nedohľadne

Spoločný dom si Dara a Rytmus chceli prestavať podľa svojho gusta. V Tuchoměřiciach blízko ruzynského letiska, ktoré už teraz nesie meno bývalého prezidenta Václava Havla, si vyhliadli rozostavaný trojpodlažný dom. V dedinke, ktorá má len 1 200 obyvateľov, ho na polovicu kúpili pred pol rokom od majiteľky ruskej národnosti. Keďže obyvateľom tu nad hlavami preletí každú chvíľu lietadlo, nedokončený barak na neveľkom pozemku s rozlohou okolo 900 štvorcových metrov ich vyšiel na štyri milióny českých korún.

„Dom som našla na odporúčanie kamaráta a Patrik bol nadšený z miesta aj domu rovnako ako ja,“ pochválila sa Dara. Z trojpodlažného domu, ktorý v porovnaní s vilami v susedstve pôsobí skôr skromne než veľkolepo, plánovala vybudovať dokonalé rodinné sídlo. „Ide o hrubú stavbu, čo je ideálne, pretože je stále dosť priestoru na zmeny. Začíname práve teraz!“ odštartovala cez médiá začiatok prác.

Na jeseň vyšlo najavo, že už majú hotový projekt, ktorého súčasťou sú vraj nielen dve detské izby, ale aj svet pre dospelých s domácim kinom, s posilňovňou, so saunou, s vírivkou a malým nahrávacím štúdiom. Čakali už len na stavebné povolenie. „Potom to zadáme stavebnej firme, čo sú ďalšie týždne čakania. Myslím si, že na budúci rok už budeme v dome bývať,“ opakovala speváčka.

Zatiaľ však zostáva iba pri jej slovách, pretože v Tuchoměřiciach sa nič nedeje. Možno naozaj pre zložité papierovačky. Alebo preto, že Dare a Patrikovi jednoducho chýba vstupný kapitál.

Mukařov: Dom kúpila Dara Rolins za sedem miliónov českých korún, teraz ho predáva za necelých päť miliónov. Foto: archív

Nekúpte to

To, že dvojica nutne potrebuje peniaze, dokazuje vývoj cien nehnuteľností, ktoré dali do ponuky realitných kancelárií. Dara starú vidiecku usadlosť v Mukařove pri Prahe a Rytmus rodinný domček v Piešťanoch. Najmä Dara zľavila zo svojich finančných požiadaviek, a to takmer o 20-tisíc eur! Ešte začiatkom roka pýtala za mukařovský dom 5,45 milióna českých korún (215-tisíc eur), po pár týždňoch ho už realitné kancelárie ponúkali za 4,9 milióna českých korún (193-tisíc eur).

Nezariadený, chátrajúci, ale o to romantickejší domček získala ešte v roku 2008 údajne za sedem miliónov (277-tisíc eur). V tom čase bývala s rodinou v prenajatej chate vo Vyžlovke a jej partner Matěj Homola sa púšťal do výstavby rodinného domu, ktorý, mimochodom, dodnes nedokončil.

Speváčka s tým akoby aj rátala. „Matěj stavia iný dom a ja som už netrpezlivá,“ komentovala tempo jeho stavebných prác. No na nehnuteľnosť, ktorú brala tiež ako investíciu, si naša popová princezná vzala hypotéku. V priebehu piatich rokoch zaň banke uhradila údajne už viac ako jeden a pol milióna českých korún (60-tisíc eur). V prípade, že teraz bude chcieť úver splatiť predčasne, neminie ju zrejme pokuta. Prerobiť tak môže v českej mene milióny, v eurách desaťtisíce, a robí všetko pre to, aby zmiernila finančné straty.

„Uľavilo by sa mi, keby som ten dom predala. To vravím na rovinu. Nestál päť korún a sú v ňom uložené peniaze,“ hovorí už otvorene a prosíka potenciálnych kupcov: „Na niektorých fotkách to možno nevyzerá, ale ten dom má ohromné čaro. Mňa dostal na prvý pohľad. Okrem toho, že je pri lese, za domom sa nachádza jazierko, v záhrade veľa stromov, nekonečná pôda a naozaj veľa priestoru na bývanie.“

Ani u nás to nejde

O čosi lepšie je na tom Patrik Vrbovský, ktorý roky dokončoval svoj rodinný dom v Piešťanoch, aby ho mal, ako vravel, „vymakaný“. „Kúpil som ho spoločne s frajerkou. Holá stavba stála päť a pol milióna. Tým sa to však nekončí, do zariadenia by som chcel vraziť ešte dva až tri milióny,“ tvrdil nám ešte v roku 2008. Na prvý pohľad obyčajný bungalov stojí na skromnom pozemku vyše 500 štvorcových metrov, dodnes nemá napríklad nainštalovaný ani zvonček, zrejme pre obavy z húfneho záujmu fanúšikov.

O to romantickejšie to však vyzerá v interiéri, kde celý dom presvetľuje biela a krémová farba. Po rozchode sa raper údajne veľkoryso vyrovnal s expriateľkou a ešte stále svojou manažérkou Andy Práznovskou, no po tom, čo sa rozhodol presťahovať do Prahy za svojou novou láskou, mu zostal „na krku“.

Vlani média informovali, že ho chce streliť za 270-tisíc eur, no my sme ho teraz v ponuke našli za cenu o symbolických päťtisíc menej. To, že by mohol dopadnúť ako jeho rovnako známa priateľka, nie je v čase krízy vylúčené.

Rytmus si vybudoval dom s bývalou frajerkou. Teraz ho predáva za 265-tisíc eur. Foto: Juraj Roščák

Dare hrozí exekúcia

Pri zariaďovaní svojho hniezdočka lásky Dara Rolins zrejme akosi pozabudla, že jej ťahanice s vdovou po Jindřichovi Rotreklovi sa ešte neskončili. Speváčku odsúdenú na podmienku prezident síce omilostil, no jeho amnestia sa netýkala povinnosti vyplatiť odškodné pozostalým. Obom dcéram i vnučke po 240tisíc českých korún, vdove vyše 270tisíc.

Vyše milióna českých korún (40tisíc eur) malo ísť z poistky speváčky, no poisťovňa poslala zo záhadných dôvodov na účet Rotreklovcov iba 377tisíc českých korún. Na to zareagoval ich advokát Karel Friml. „Ako dlho budeme čakať? Rok, dva, tri? Mňa to troška trápi, lebo nehôd sú tisíce a tu vždy narazíme na nejaké problémy. Je to tu zakliate,“ rozčuľoval sa.

„V rozsudku je uvedená pani Rolincová a je jedno, či to za ňu zaplatí poisťovňa, strýko, alebo niekto iný. Tak som jej napísal výzvu, tá sa vrátila. Ďalšiu som jej poslal priamo do vlastných rúk, zas nič. Poslal som ju aj jej právnej zástupkyni a nič. To by malo byť v záujme pani Rolincovej, keď nechce mať problémy, mala by sa o to starať.“ Zvyšok čiastky môže advokát vymáhať pomocou exekútorov. „Stále dúfam, že sa prebudia. Exekúcia by bola posledná možnosť.

Z celej nehody vyviazla pani Rolincová s trojročným zákazom šoférovania a môže počítať s tým, že po polovici jej ho odpustia. Dostať takýto trest je niečo výnimočné a jej sa to podarilo. Na jej mieste by som bol šťastný. Tak by som sa aspoň trochu postaral o pozostalých,“ dodal Friml.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní