Vojak: Mladší syn princa Charlesa v kokpite vrtuľníka.

Bezcitný zabijak Harry? Afganistan je ako počítačová hra

Princ Harry prirovnal zabíjanie ľudí v Afganistane k počítačovej hre, Briti sú šokovaní.

Princ Harry sa vrátil z Afganistanu a hneď sa postaral o škandál. Briti sú v rozpakoch. Jeho rozhovory po návrate ich rozdelili na dva tábory. Väčšina považuje mladšieho syna princeznej Diany skôr za bezohľadného mladíka ako za správneho vojaka.

Vypnutý a vyradený

Po skončení nasadenia v Afganistane šokoval princ Harry Britov vyhlásením, že v Hindúkuši zabíjal ľudí. „Jeden život zobrať, aby si zachránil iný, okolo toho sa to u nás točí,“ povedal počas vojenskej misie, rozhovory s ním však mohli byť z bezpečnostných dôvodov zverejnené až po jeho návrate na Britské ostrovy.

Harry slúžil v nepokojnej provincii Helmand na juhu Afganistanu aj ako strelec na palube bojového vrtuľníka Apache. Na otázku, či usmrtil bojovníkov hnutia Taliban, odpovedal: „Áno, tak ako veľa ostatných.“ Vysvetlil, že kto sa pokúšal niečo urobiť jeho kamarátom, bol „vypnutý a vyradený“.

S nohami na stole: Britský princ na základni Camp Bastion v Afganistane. Foto: Profimedia.sk

Rýchle palce

Pri nasadení v boji profitoval aj zo svojej záľuby v počítačových hrách. „Mám rád predstavu a pomyslenie, že som bol s mojimi rýchlymi palcami skutočne užitočný,“ vyhlásil. V Camp Bastion, kde pôsobil ako pilot vrtuľníka, žil „tak normálne, ako bolo možné, ako jeden z tých chlapíkov“ a tak s ním aj zaobchádzali. Rušilo ho, keď vojaci, ktorí ho videli prvý raz, naňho „civeli“. Ako letecký dôstojník bol v Hindúkuši desať týždňov už v zime na prelome rokov 2007 a 2008. Jeho vtedajší pobyt prerušili z bezpečnostných dôvodov, keď médiá zistili, kde je.

V ďalšom rozhovore sprístupnenom po návrate princ ostro kritizoval britské médiá. Vyhlásil, že o ňom uverejňujú len „špinu a odpad“ a okrádajú ho o súkromný život. „Som smutný a zúrivý z toho, čo píšu.“ Jeho otec korunný princ Charles mu stále hovorí, aby také správy nečítal. Harry je prekvapený, koľko Britov „také správy číta“, a dúfa, že „neveria tomu, čo čítajú“.

Harryho nedôvera k médiám vyplýva aj z okolností smrti jeho matky princeznej Diany v roku 1991 - v Paríži ju prena-sledovali paparacovia. Jej syn im tragickú autonehodu, pri ktorej prišiel o matku, dodnes dáva za vinu. „Myslím, že je jasné, ako ďaleko do minulosti to ide, do čias, keď som bol malý,“ uviedol.

Relax: Princ Harry s počítačovou hrou na vojenskej základni. Foto: Profimedia.sk

Škandály

Paradoxne, nie je vylúčené, že práve škandál s nahými fotografiami ho dostal do Afganistanu, aby sa pozabudlo na pobúrenie, ktoré spôsobili. Princ Harry tam však nešiel za trest, neraz vyhlásil, že opätovné nasadenie do nepokojnej oblasti je jeho veľkým snom. Teraz, keď je opäť doma, nový škandál vypukol pre jeho postoj k zabíjaniu. Sprístupnené rozhovory sa pripravovali počas piatich mesiacov jeho nasadenia v oblasti. Vo zverejnených interview princ Harry vystupuje podľa väčšiny Britov ako arogantný a netaktný.

Princ sám seba vidí najmä ako vojaka, vraví však, že v ňom žijú traja. „Jeden Harry je v armáde, jeden je osobné ja môjho súkromného života, tretí je rodina, a tak. Je vo mne taká páčka, prepínač, a ja ju použijem, keď treba.“ Nie vždy sa mu to podarí. Chybné prepnutie nastalo na párty vlani v Las Vegas, odtiaľ pochádzajú jeho snímky v Adamovom rúchu.

Kapitán zabijak

Pri príprave rozhovoru o Afganistane vidno kapitána Harryho, ako so svojím tímom sklonený nad mapou, s pišťoľou za opaskom a so slnečnými okuliarmi na krku pripravuje misiu. Zrazu sa ozve poplašný signál, princ vyskočí a beží von. Bolo to naozaj tak alebo ide iba o vopred pripravenú scénu? Nevedno. No na otázku, či sa zúčastnil na zásahu, kde sa zabíjalo a aj je ho mohli zabiť, iba pokrčil plecami: „Áno, oddiel bol vonku. Každý vystrieľal isté množstvo munície.“

Harryho postoj vyvolal rôzne reakcie. Lindsey German z protivojnovej organizácie Stop the War Coalition je zaskočený, lebo princ nemohol vedieť, či nezabil aj civilistov. „Tento arogantný a netaktný postoj k zabíjaniu ľudí v Afganistane, a je jedno akých, si nezíska srdcia ľudí,“ uviedol na princovu adresu. Ani Harryho tvrdenie, že je iba obyčajný vojak, nie je podľa Germana presné.

„Harry sa vráti do života v dostatku a luxuse, na rozdiel od mnohých vojakov, ktorým hrozí nezamestnanosť, sociálne problémy a vyradenie zo spoločnosti,“ dodal. Noviny Guardian toľko slov nepotrebovali, jednoducho napísali Killer Captain, Kapitán zabijak.

Harry je agent 007

Aristokrat však vyvolal aj pozitívne reakcie. Svojich sympatizantov má naďalej. „Vie, ako sa žúruje vo Vegas, ale aj to, čo robiť, keď stojí proti Talibanu,“ objavilo sa na sociálnej sieti. „Princ Harry je skutočný agent 007,“ hlása iný obdivovateľ. Dievčatá zas Harrymu ponúkajú sobáš.

A čo na to princ? Tvrdí, že to, aký je v skutočnosti, sa verejnosť nikdy nedozvie. Takisto sa čuduje, že z časopisov sa neustále dozvedá o svojom vzťahu k manželke brata Williama, vojvodkyni Kate. „Ak si čo i len jediný časopis myslí, že vie, aký je vzťah medzi mnou a mojou švagrinou, je to pozoruhodné. Ale úplne sa mýlia, tak ako vždy.“

Otáznik: Hoci médiá píšu o jeho vzťahu ku Kate, manželke brata Williama, spolu na zábere, Harry vyhlásil, že verejnosť sa nikdy nedozvie, ako to medzi nimi je. Foto: Profimedia.sk

Taliban aj NATO

Hovorca radikálnej islamskej organizácie Taliban sa vyjadril k slovám princa Harryho o zabíjaní tesne po jeho návrate domov. „Princ Harry je úbohý zbabelec. Nie je žiadny bojovník, nemá kúska cti v tele. Prečo sa odvážil niečo povedať, až keď bol späť vo svojom paláci?“

Harry neurobil radosť ani Severoatlantickej aliancii (NATO). Jej predstavitelia ubezpečili, že desaťročné vojenské nasadenie v oblasti nie je žiadna zábava, ktorú možno porovnávať s počítačovou hrou. Nemenovaný britský dôstojník z hlavnej centrály NATO v Kábule povedal: „Degraduje vojakov v nasadení a ukazuje, že nemá žiadny rešpekt a úctu k Afgancom, ktorým chceme pomôcť.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní