Beatrix, ktorá žije na kráľovskom zámku v Haagu, sa dobre cíti v spoločnosti aristokrata Josa de Ponta.

Bývalá kráľovná Beatrix sa znovu usmieva. Aj vďaka tomuto mužovi

Bývalá holandská kráľovná Beatrix má opäť chuť do života. Do jej života vstúpilo nielen poslanie prvej radkyne kráľovnej, ale údajne aj muž.

Beatrix mala povesť ženy, ktorú len tak niečo nezlomí. Krajine tulipánov vládla viac ako tridsať rokov pevnou rukou, v jej rozhodnutiach a úsmeve však nikdy nechýbalo srdce. Hovorilo sa, že kráľovstvo riadila ako firmu a hoci mala k ľuďom blízko, vždy dokázala zachovať potrebný odstup.

Kým radosť prežívala na verejnosti, so smútkom sa vyrovnávala za zatvorenými dverami. Napokon sa rozhodla odovzdať trón najstaršiemu synovi. Tragédie posledných rokov jej podlomili kolená.

Šťastné časy a trpké spomienky

S národom sa rozlúčila v televíznom príhovore a rozhodla sa, už ako princezná, žiť na zámku Drakensteyn neďaleko Utrechtu. Práve tam žila mladá Beatrix s manželom princom Clausom a tromi synmi, Willemom- Alexandrom, Johanom Frisom a Constantijnom, kým ju služba národu nepovolala do kráľovského paláca v Haagu.

Na trón nastúpila v roku 1980 po matke, kráľovnej Juliane. Rodina pre ňu vždy veľa znamenala. Oporou Beatrix, o ktorej sa vravelo, že je netrpezlivá a náladová, bol jej muž, nemecký diplomat Claus von Amsberg, z ktorého sa po sobáši stal princ.

Teraz vo svojom sídle 77-ročná Beatrix žije spomienkami na manžela Clausa, zomrel v roku 2002, i na syna Johana Frisa. Ten je pochovaný neďaleko zámku. Na lyžovačke v rakúskom Lechu ho mimo zjazdovky zasypala lavína a upadol do bezvedomia, z ktorého sa neprebral. Na druhý svet odišiel ako 44-ročný, zanechal manželku Mabel s dvomi dcérami. A milujúcu matku Beatrix.

Dnes, keď je princezná Beatrix doma, povieva na zámku nie kráľovská, ale jej osobná zástava. V Haagu panuje kráľ Willem-Alexander a kráľovná Máxima. Odstúpením Beatrix 30. apríla 2013 sa skončila jedna éra, na tróne bola 33 rokov.

Po abdikácii sa síce na verejnosti občas objavila, no pôsobila vždy smutne a zamyslene. Známym tvrdila, že bude len starou mamou pre svoje vnúčatá a nič iné ako rodina, na ktorú bude mať konečne viac času, ju nezaujíma.

A hoci deti jej detí boli v sídle častými hosťami, Beatrix chýbala činorodosť a možnosť byť užitočná. Je známe, že nanovo prestavala celú svoju zbierku umenia a celé hodiny venovala svojej veľkej vášni, sochárstvu.

Čítajte viac:

Obľúbenú kráľovnú Beatrix sprevádzali tragédie

Dôverník

V ateliéri sa vyrovnávala so životom ako osamotená žena, ktorá väčšinu času trávi na zámku sama so spomienkami. Svokre sa rozhodla spontánne pomôcť kráľovná Máxima.

Dnes sa princezná Beatrix znovu usmieva. Do jej života vstúpilo nielen poslanie prvej radkyne kráľovnej, ale údajne aj muž. Hoci dvojica je nenápadná, Holanďania poznajú jej priateľa dlho. Napokon, aristokrat Jos de Pont (71) patrí tak trošku do rodiny a pomáhal Beatrix už dávnejšie zvládnuť smútok za milovaným manželom Clausom ako priateľ. Ich priateľstvo preverili roky i náročné životné situácie.

Beatrix a Máxima si rozumejú od prvej chvíle. Bola to práve Beatrix, kto sa Máximy zastal, keď si ju Willem-Alexander priviedol ako ženu svojho života z Argentíny. Nielenže bola cudzinka, ale jej otec Jorge bol členom vlády diktátora Jorgeho Vidala, čo sa Holanďanom nepáčilo. Keď ju prijala vládkyňa, zmierili sa s ňou a dnes patrí k najobľúbenejším členom kráľovskej rodiny.

Máxima je veselá a plná energie, smútok a trápenie, podobne ako svokra, si necháva pre seba. Pred pár mesiacmi užialená odletela bežnou linkou za ťažko chorým otcom do Buenos Aires.

Práve Máxima pochopila, že Beatrix potrebuje aktivitu, a navrhla, aby bola jej poradkyňou. Beatrix úlohu s vďakou prijala. Nevesta ju zároveň požiadala, aby jej pomohla pripraviť na úlohu kráľovnej najstaršiu dcéru kráľovského páru princeznú Catharinu-Amaliu.

Čítajte viac:

Najbohatší šľachtici Európy: Alžbeta II. je pri nich chudobná príbuzná

Priatelia

Vzťah Beatrix k umeniu je známy. A opäť to bola Máxima, kto ju povzbudil, aby zintenzívnila kontakty s priateľmi. Preto neprekvapilo, keď Beatrix od svojho návratu na verejnosť neraz zavítala do múzea De Pont so zbierkou súčasného umenia. Jeho majiteľom a riaditeľom je práve Jos de Pont.

Aristokrat a multimilionár Beatrix decentne podporoval pri odchode jej manžela na večnosť a pomohol jej zvládnuť aj bolesť z úmrtia syna Johana Frisa. Hoci Jos de Pont je mimoriadne zdržanlivý, zdá sa, že vzťah bývalej panovníčky a elegantného muža zosilnel. Znalci dvora tipujú, že miliardár veľkou mierou prispel k úsmevu na tvári bývalej kráľovnej.

Holandské médiá síce mlčia, ale nemecký Das Neue Blatt, ktorý informuje o živote na kráľovských dvoroch, dal dvojicu na titulnú stranu a naznačil, že ide o nového muža po boku princeznej Beatrix. Holandské médiá informáciu prebrali, ale poznamenali, že zahraničné médiá robia úsudky iba na základe fotografie, na ktorej Beatrix na riaditeľa múzea hľadí s obdivom.

Radosť zo života

Holanďania stále obľúbenej bývalej panovníčke prajú. Sú radi, že prekonala smútok a lúči sa s prízrakom minulosti. Koncom februára nechýbala na tradičnej rodinnej lyžovačke v Lechu, kde sa odohrala tragédia jej syna Johana Frisa.

V rakúskom lyžiarskom stredisku pózovala fotografom so synom Willemom-Alexandrom (47), s nevestou Máximou (44) a ich dcérami Catharinou-Amaliou (11), Alexiou (9) a Ariane (7). Skutočnosť, že Beatrix sa vracajú sily, energia a radosť zo života, je zrejmá na prvý pohľad.

Holanďania nadšene sledovali, ako sa pred pár dňami zapojila do jarného upratovania s ostatnými členmi rodiny v rámci dobrovoľníckej akcie NL Doet, čo by sa dalo preložiť ako Holandsko to zvládne.

S handrou v ruke umývala okná na skleníku domova pre seniorov. Viacero princov a princezien pomáhalo so záhradnými prácami. Možno každoročná akcia, na ktorej sa zúčastnilo vyše tristotisíc Holanďanov, odštartovala aj novú jar v srdci Beatrix.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní