Rozbieha svoj podnik: „Vyštudoval som hotelovú školu, tak ju na Kube konečne využijem,“ hovorí Jopo v novom street food bare.

Bývalý moderátor Markízy: Kedysi uvádzal hitparádu, dnes podniká na Kube

Bývalý moderátor a producent Jozef Poláček tvrdí, že na Slovensku ho už nič nebaví. Kuba je pre neho výzvou.

Karibský ostrov socializmu sa čoraz viac otvára svetu. Turistov z roka na rok pribúda, hoci mnohí sem prichádzajú len preto, aby na vlastné oči uvideli, ako možno za pár desaťročí zdevastovať nádherné koloniálne pamiatky. Krajina by potrebovala investície ako soľ, zahraniční podnikatelia však odtiaľto neraz odchádzajú s dlhým nosom. Niekdajší populárny moderátor a producent Jožo Poláček napriek tomu, že ako rezident býva v Havane už šesť rokov a má tam rodinu, musel prekonať množstvo prekážok, aby vôbec mohol vyvíjať nejakú činnosť. I tak s úsmevom hovorí, že zatiaľ na Kube nezarobil jedinú „živú korunu“. To sa však práve v týchto dňoch mení.

Kus Slovenska v Havane

Námestie opradené históriou, Plaza Vieja, v samom srdci starej Havany, patrí k turisticky najvyhľadávanejším miestam kubánskej metropoly. Nielen pre príťažlivú architektúru a lákavé podniky, ale i pre svoju bohatú minulosť. Veď práve tu, pár desiatok metrov od Havanského zálivu, sa niekedy konali veľké procesie, býčie zápasy, fiesty, ale i verejné popravy. Aj na konci roka je námestie zaliate teplými slnečnými lúčmi a terasy hotelov, reštaurácií i kaviarní sú takmer plné. S potom na čele a pocitom istej nespravodlivosti, keď že Bratislava hlási mínus dva, mierime do jednej z priľahlých uličiek, kde síce veľkoleposť prebíja chudoba a zúfalý stav budov, zato je plná života, obchodíkov, stánkov s občerstvením a hlavne živelnej latinskoamerickej atmosféry.

Kus Slovenska v Havane: V uličke vedľa námestia Plaza Vieja sa zrodil nový slovenský podnik.
Kus Slovenska v Havane: V uličke vedľa námestia Plaza Vieja sa zrodil nový slovenský podnik.
Foto: MICHAL SMRČOK

Pred vstupom do čiastočne zrekonštruovaného štvorposchodového domu jemne odsunieme dve mladé Kubánky s očami upretými na obrazovku mobilov, chytajúce internetový signál z neďalekého hotspotu. Za dverami nás víta Jopo a pár chlapíkov z Hlohovca, ktorí mu pomáhajú pri finalizácii prestavby. Pekne upravená miestnosť s veľkým pultom a kuchyňou sa má zakrátko premeniť na prestížny street food bar, kde bude Jopo podnikať ako historicky prvý slovenský živnostník na Kube.

Zdravý fast food?

Zatiaľ čo partia Hlohovčanov montuje zariadenia, bývalý moderátor nám rozpráva o svojich aktivitách na ostrove. Keď tam pred rokmi prišiel, veľa sa vraj robiť nedalo. Tak si užíval krásy Kuby, venoval sa rodine, striedal pobyt na Slovensku a v Karibiku. „Potom sa však začali otvárať možnosti podnikania a keďže život na Slovensku ma už ničím nedokáže osloviť, rozhodol som sa rozbehnúť biznis tu,“ vracia sa do nedávnej minulosti. „Vyštudoval som hotelovú školu, tak ju konečne využijem.“ So známym bratislavským reštauratérom Karolom Szászom dali hlavy dokopy a vymysleli projekt zdravého, rýchleho, pouličného občerstvenia vo vychytenej havanskej štvrti. No nebude to hocijaký podnik.

Pre každého niečo: Jopov street food bar dostal názov po revolucionárovi Ernestovi Che Guevarovi a spisovateľovi Ernestovi Hemingwayovi. Počas našej decembrovej návštevy kuchyňa v ňom ešte žiarila novotou.
Pre každého niečo: Jopov street food bar dostal názov po revolucionárovi Ernestovi Che Guevarovi a spisovateľovi Ernestovi Hemingwayovi. Počas našej decembrovej návštevy kuchyňa v ňom ešte žiarila novotou.
Foto: MICHAL SMRČOK

„Ja zabezpečujem stavebné práce, vybavenie, povolenia, manažment, Karol nám poskytne know-how a spolu so špičkovým slovenským kuchárom príde zaškoliť zamestnancov.“ Čím budú iní ako bežné fast foody? „Hlavne chceme využívať vždy čerstvé sezónne suroviny, ktorých je tu dostatok. Od ovocia a zeleniny až po mäso, ryby či vajcia bude všetko bio. S kuchárom prejdeme trhy, okolité dediny, vidiecke farmy a vyberieme najlepších dodávateľov. Kuba našťastie nemá toľko prehnojených a pokazených potravín ako napríklad Slovensko. Všetko je organické, zdravé a chutí to dobre.“ Street food bude len prvý podnikateľský krok. Jopo má ako kubánsky rezident nárok na tri druhy živnosti. A mieni ich využiť naplno. V budúcnosti chce prenajímať nehnuteľnosti a poskytovať ubytovanie turistom.

Zviditeľňuje našich umelcov

Bývalý moderátor tvrdí, že na Kube nežije zle. Býva v tichej štvrti na okraji mesta, vo veľkom dome s bazénom, ktorý vraj získal od niekdajšieho lekára Fidela Castra. Užíva si pohodu tropickej krajiny s priemernou ročnou teplotou okolo 25 stupňov a hlavne sa baví propagáciou Slovenska, ktoré tu domáci stále vnímajú ako súčasť Československa. „Rozhodol som sa že nás trošku zviditeľním,“ hovorí. „Mal som tu niekoľko hudobníkov, hlavne z hiphopového prostredia, s kameramanom Viktorom Cickom a režisérom Branislavom Vinczem sme nakrútili dokument o Kube a nedávno sme spolu s našou ambasádou zorganizovali výstavu súčasného slovenského umenia.“

Plaza Vieja: Jedno z turisticky najpríťažlivejších námestí v starej Havane. V minulosti sa tu konali veľké procesie, býčie zápasy, fiesty aj verejné popravy.
Plaza Vieja: Jedno z turisticky najpríťažlivejších námestí v starej Havane. V minulosti sa tu konali veľké procesie, býčie zápasy, fiesty aj verejné popravy.
Foto: MICHAL SMRČOK

Jopo prezentoval práce deviatich slovenských umelcov v prestížnych priestoroch Fábrica de Arte Cubano. „Je to najvychytenejší stánok kultúry v Havane, kde je galéria, klub, kino, koncertná sála. Premelú sa tu tisícky turistov a na vstupenky treba čakať v radoch celé hodiny. Medzi návštevníkmi tunajších podujatí nechýbali známe hollywoodske hviezdy ani speváci ako Mick Jagger, Bon Jovi, Sting alebo Katy Perry. Takúto ucelenú výstavu vo Fábrica de Arte Cubano nemala doteraz žiadna iná krajina.“ Krátko po ukončení akcie si mohli Kubánci vychutnať stovku fotografií Karola Kállaya. Tentoraz v galérii divadla Gran Teatro de La Habana. Diela nášho fotografa zabrali celé poschodie. „Podľa môjho názoru je to jeden z najkrajších výstavných priestorov v celej Latinskej Amerike,“ hovorí spokojne Jopo.

Tým sa však jeho aktivity nekončia. Prednedávnom sa dal dokopy s uznávaným kubánskym dramatikom a spisovateľom Reinaldom Monterom, s ktorým chcú v niektorom z tunajších divadiel uviesť súčasnú slovenskú hru. Ak projekt dopadne dobre, možno budú nasledovať ďalšie. No a na konci januára chystá v Havane výstavu a ochutnávku najlepších slovenských vín. Jopo sa v Havane rozhodne nenudí. „Je mi tu dobre, mám Kubu rád a stále nachádzam nové možnosti, ako si život príjemne spestriť,“ uzatvára


VIDEO Plus 7 Dní