Zásah osudu?: V roku 1989 sa Skrúcanému utopil priateľ Paľo Juráň, hore. Teraz prišiel rovnakým spôsobom o Marcela, vľavo.

Celebrity oplakávali mŕtveho priateľa Marcela Grečmala

Ľudia
Erik Kollárik

Do Grécka vraj letel s bohatými priateľmi súkromným jetom, domov sa už vracal sám v cínovej truhle.

Kamaráti, ktorým zomrel takmer priamo pred očami, sa rozpŕchli na pracovné stretnutia a pohreb na Slovensku zmeškali. Aj taký je šoubiznis a biznis zvlášť. S podnikateľom a kamarátom plejády celebrít Marcelom Grečmalom sa tak na pompéznom pohrebe lúčili naozaj len tí najbližší.

Do očí bijúce

Podľa našich informácií odletel Marcel s partiou vo štvrtok večer pred dvoma týždňami z Bratislavy do gréckych Atén. Tam sa mali nalodiť na neveľkú jachtu pezinského podnikateľa. Už o pár hodín po prílete sa však tridsaťsedemročný Marcel ocitol vo vode a zakrátko ho odviezla sanitka. Na druhý deň sa jeho rodina dozvedela, že skonal. Transport bol komplikovaný. Trvalo desať dní, kým telo previezli na slovenskú pôdu. V kaštieli v Tomášove mu vzápätí zorganizovali dôstojnú rozlúčku, ktorá nemá na slovenské pomery obdobu. V bielom stane, pod ktorým väčšinou sobášia mladomanželov, teraz ležala tmavá truhla. Priviezli ju pracovníci pohrebnej služby, ktorým dali špeciálne ušiť nové obleky.

Zo stropu viseli krištáľové lustre, smútiaci si na počesť zosnulého pripíjali sektom, na rozlúčku mu spievali a hrali Tomi Popovič, Peter Cmorik, Berco Balogh a huslisti Oľšiakovci, ktorých mal Marcel mimoriadne rád. V rozkvinutom parku trúchlili mnohí, len posádka lode nie. Tento fakt sa na pohrebe vznášal v ovzduší a nikomu neunikol. „Karol volal a pýtal sa, kam má poslať veniec, lebo on sa nemôže dostaviť na pohreb, pretože má nejaké dôležité stretnutie.

Zlomení: Zľava Peter Cmorik, Barbora Rakovská, Štefan Skrúcaný, Tomi Popovič, Erika Judínyová. Kamaráti z lode poslali vence.Foto: EMIL VAŠKO

To som normálne žasol,“ priznal zdrveným hlasom jeden zo smútiacich, ktorý nechcel byť menovaný. Karol, o ktorom hovoril, je známy biznismen Karol Ruman, priateľ Gabiky Drobovej, jeden z členov posádky a človek, ktorý vraj - podľa doteraz zverejnených informácií - Marcela po nešťastí 45 minút oživoval. Svoju neúčasť na poslednej rozlúčke vysvetlil na diaľku. „Rozhodne som si uctil Marcelovu pamiatku svojím spôsobom. Zatiaľ som pracovne v zahraničí a určite, keď prídem na Slovensko, jedna z prvých ciest bude na jeho hrob,“ prisľúbil, keď sme sa mu dovolali.

Trápi ho to

Čo sa presne v osudnú noc stalo, rodina stále nevie a doteraz nemala ani čas po tom pátrať. „Čakáme na presný preklad pitevnej správy. My sme sa tým nechceli zapodievať, najprv bolo dôležité dostať ho domov a urobiť s ním rozlúčku, ktorú podľa môjho názoru mal naozaj veľmi peknú,“ podotkol smutne náš ďalší zdroj z rodiny. Tá vraj doteraz nedostala osobné vysvetlenie ani od posádky. Posledné minúty Marcelovho života nám opísal Karol Ruman takto: „Plával, začal sa topiť, vytiahli sme ho, javil ešte známky života, mal aj tep, aj dýchal. Odovzdali sme ho lekárom a cestou do nemocnice, prípadne v nemocnici mu zlyhalo srdce.“ Podľa našich informácií však pitevná správa uvádza ako príčinu smrti utopenie.

„Našli mu vodu v pľúcach,“ upresnil náš zdroj.

Nedokázal spievať: Janko Lehotský sa „iba“ rozlúčil.Foto: TONY ŠTEFUNKO

Ďalšie nejasnosti sa týkali toho, čo sa dialo krátko po tragédii. To, že sa partia plavila na mori ďalej, ako o tom teraz rozprávajú Marcelovi smútiaci priatelia, Ruman popiera. „Nepokračovali sme v dovolenke, preparkovali sme loď a ja som teda išiel po svojich ďalších pracovných cestách. Majiteľ lode tým, že trávi celé leto v Grécku, zostal v zahraničí,“ povedal biznismen a napriek okolnostiam rozprával o Marcelovi ako o svojom blízkom priateľovi. „Je smutné, čo sa stalo. Veľmi ma to trápi,“ povedal rozhodne.

Znamenie osudu?

Zosnulý podnikateľ často sponzoroval kultúrne akcie i dobročinnosť. Hudobná legenda Janko Lehotský, ktorého oslovili medzi prvými, aby na pohrebe zaspieval, však odmietol. „Povedal, že komukoľvek, ale Marcelovi by to nezvládol. Plakal ako malé dieťa,“ dozvedeli sme sa. Asi najhoršie niesol tragédiu Štefan Skrúcaný. Marcel bol jeden z prvých, ktorí vedeli o jeho vzťahu s Erikou Judínyovou, žúrovali i dovolenkovali spolu. Pre Marcelovu plavbu v Grécku odložili o týždeň grilovačku u Olivera Andrássyho. Tá sa už nikdy neuskutočnila... „Marcel bol človek, na ktorého sa vždy dalo spoľahnúť. Keď som mal splín, stačilo mu zavolať a on okamžite povedal - Poď ku mne. Zaujímavé však bolo, že on svojím súkromím nikoho nezaťažoval a nikdy sa nesťažoval,“ smúti herec Skrúcaný. Strata priateľa je pre neho o to strašnejšia, že v podstate zažíva déjà vu. Rovnakou tragickou smrťou, utopením, mu už raz kamarát skonal. Stalo sa to pred vyše dvadsiatimi rokmi, keď si išiel Paľo Juráň zaplávať do bazéna. „Paľo Juráň bol vtedy môj najbližší priateľ a spolupracovník, teraz sa to zopakovalo pri Marcelovi. Ale nevnímam to ako znamenie osudu. Pred vodou mám iba obrovský rešpekt. Nikdy to nepochopím.

V oboch prípadoch to bola zbytočná smrť.

Igor Kmeťo: Neprišiel len on, ale celá jeho rodina.Foto: TONY ŠTEFUNKO

Boli to zdraví chalani plní síl, mohli tu ešte byť.“ To, že sa teraz zlosť obrátila na posádku, ktorá jediná pozná pravdu, berie Štefan Skrúcaný s nadhľadom. „Najviac trpí rodina a v ich mysliach môžu, samozrejme, nastať rôzne pochybnosti. Je logické a legitímne, že rodina, ktorá je tak hlboko zasiahnutá, si stále kladie otázku, prečo a kto za to môže. Netreba však hľadať vinníka za každú cenu. Na druhej strane musím povedať, že mi bolo ľúto, že nikto z tých ľudí, čo s ním boli, nebol na pohrebe. Možno práve preto, že nechceli byť konfrontovaní s nejakým nepodloženým obvinením,“ myslí si Skrúcaný, ktorý sa ako jediný s priateľkou Erikou Judínyovou a kamarátom Stanom Gurkom zúčastnili na rodinnom kare.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • Erik Kollárik
VIDEO Plus 7 Dní