Černákova láska Monika Křivová na súde zaujala aj kukláčov

Dvadsaťšesťročná Monika Křivová si vynútila pozornosť mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka svojimi neodbytnými listami. Prvýkrát ho videla mimo väzenských múrov na pojednávaní o Oláhovej vražde.

Ani Černákova mama, ani jeho dnes už bývalá manželka Iveta, ani nikto iný z rodiny či blízkych sa neprišiel pozrieť na čo i len jediné z mnohých súdnych pojednávaní s Mikulášom Černákom. Neželal si to on sám. Toto rozhodnutie zmenil až teraz, po šestnástich rokoch za mrežami.

V pojednávacej miestnosti Okresného súdu v Banskej Bystrici, kde sa rozhoduje o vražde Imricha Oláha, si na miesto určené pre verejnosť sadla nová láska mafiánskeho bosa Monika Křivová. Miki na ňu spokojne žmurkol.

Zaujala aj kukláčov

Polícia si stále nedovolí podceňovať Černáka, na každom kroku ho sprevádza skupina po zuby ozbrojených kukláčov. V súdnej sieni jeden z nich stráži vstup pri dverách,ďalší ostávajú v jeho bezprostrednej blízkosti. Pojednávanie často trvá do neskorých popoludňajších hodín, a tak sa Černákovi strážcovia v pravidelných časových intervaloch striedajú, aby ich pozornosť neklesla.

Naposledy mali ostrí chlapci situáciu sťaženú. Dvaja z nich nedokázali odolať a ich zrak sa neustále vracal k neprehliadnuteľnej blondínke v priliehavom tyrkysovom pulóvri, úzkych čiernych nohaviciach a vo vysokánskych lodičkách na platforme s ostročervenou podrážkou.

Ich pohľad možno iba predstieral rastúcu aktivitu testosterónu a v skutočnosti dokonale kontrolovali situáciu. Pretože ak Černákovi momentálne na niečom záleží, tak je to práve táto slečna.

Čítajte viac:

Mafiánsky bos Černák si našiel novú lásku: Bude svadba v base?

Dočkala sa po siedmich rokoch

Dvadsaťšesťročná Monika Křivová si pozornosť Černáka vynútila svojimi neodbytnými listami. Keď sa rozhodla prvýkrát mu napísať do väznice v Ilave, mala iba osemnásť rokov a mafiánsky bos bol pre ňu čosi ako mediálna hviezda. Aj keď v súvislosti s tým, čím sa Černák preslávil, to znie až neuveriteľne, pravda je, že obávaný zločinec dostával veľa listov od zamilovaných obdivovateliek.

Na rozdiel od Moniky však máloktorá z nich vydržala udržiavať platonický vzťah celé roky. Okrem vytrvalosti mala Monika ešte jednu výhodu. Na fotografiách vložených do listov vyzerala tak, že dokázala rozkrútiť Černákovu fantáziu. Ani zďaleka síce nepripomína jeho bývalú manželku Ivetu, ktorá ho ešte dlho po rozvode navštevovala v base a s otrockou obetavosťou nosila vyprať jeho špinavú bielizeň.

Ale Monika určite čosi má z Černákovej milenky Natálie, ktorá ho sprevádzala do hotela Danube v čase pokusu o Holubovu vraždu, či z jeho spoločníčky, ktorá s ním bola na lyžovačke v Tatrách počas povestného „strkania“ v rade na vlek.

A tak si Černák odsúdený na doživotie v decembri 2012 spravil radosť a na hodinovú návštevu do väzenia „pozval“ Moniku. Po krátkom čase už ona cez sociálne siete nadšene oznamovala svetu, že sa s Mikim milujú a plánujú svadbu.

Imidž záhadnej

Mimo väzenských múrov sa Miki s Monikou videli prvýkrát práve minulý týždeň. On vo väzenskom mundúre, s novým náramkom uviazaným okolo pravej ruky (žeby darček od Moniky?), ona starostlivo upravená s nápisom Miki vytetovaným na vnútornom zápästí.

Do Banskej Bystrice však Monika neprišla na ojazdenom BMW, ktoré podľa vlastných slov dostala od Černáka k 25. narodeninám, ale na čiernej audine. „Ja mám vždy iné auto,“ vysvetľovala so záhadným úsmevom.

Nám sa však podarilo zistiť, že auto patrí istej požičovni. O Černákovi sa Monika baviť nechcela. „Odvtedy, ako ste o nás písali, sme prežili veľa nepríjemností,“ narážala na virvar v Zbore väzenskej a justičnej stráže, vyvolaný jej vlastnými slovami o kontaktných návštevách Černáka vo väznici.

Odsúdenec na doživotie by mal mať povolené hovoriť s návštevou inak ako telefónom cez sklenú stenu len vo výnimočných prípadoch. „Náš vzťah to nezlomilo,“ dodáva Monika hrdo. „Len si musíme dobre premyslieť, či odpovieme na otázky novinárov. Zatiaľ sa s vami rozprávať nebudem.“

Monika sa chvíľu úzkostlivo držala svojej novej zásady mlčať a ešte aj na otázku, či nevidela odchádzať Černákovu advokátku, odpovedala so záhadným úsmevom Mony Lisy: „Nebudem sa vyjadrovať. Nie. Ani k takýmto otázkam.“

Čítajte viac:

Černák očaril aj exšéfa basy, povolil mu návštevy zamilovanej Moniky

Nielen do očí

V pojednávacej miestnosti si Monika spôsobne sadla, rukou upravila hrivu vlasov umelo predĺžených až poniže pása a s rezervovanou povznesenosťou počúvala, ako vraj jej milý v roku 1997 zavraždil Imricha Oláha. Podľa svedkov ho spolu so Szatmárim škrtili káblom z počítača tak, že obaja sedeli na zemi a nohami sa zapierali do Oláhovho tela.

Každý z nich ťahal šnúru na opačnú stranu, kým sa Oláh nepomočil a neprestal dýchať. Môžete nemilovať takého pašáka? Černák sa spočiatku plne sústredil na proces a Monike venoval minimálnu pozornosť. Až pri čítaní listinných dôkazov si užíval jej prítomnosť, podchvíľou po nej pokukoval. Občas nazrel do jej očí, sem-tam aj úplne inde.

Grimasami jej naznačoval, keď sa mu niektorý dôkaz nepozdával alebo ho nudil, ukazoval, že je v sále ťažký vzduch. Bolo vidieť, že je spokojný ako už dávno nie. Aj keď ani zďaleka nebol taký uvoľnený ako vo veľkom procese v roku 2000. Vtedy bola spolu s ním obžalovaná celá tlupa černákovcov a on cítiac podporu svorky sa smial a komentoval dianie na súde celkom nahlas.

Povestná je napríklad Černákova hláška po otázke znalcovi, ako je možné, že jedna kosť zavraždeného Szymaneka sa našla pri exhumácii oveľa vyššie nad ostatnými pozostatkami. „Bolo mu teplo, tak sa odkopal,“ riekol Černák a z lavice obžalovaných plnej černákovcov sa ozvala salva smiechu.

Čítajte viac:

Koniec Černákovho románika: Monike zakázali návštevy

Podľa nálad verejnosti

Monika reagovala na Černákove udičky iba prenikavým pohľadom, prípadne takmer nebadateľným pokývaním hlavy. Možno len preto, že sa ocitla na neznámej pôde, možno v nej zvíťazila študentka práva. Lebo, ako je známe, Monika sa práve kvôli Černákovi rozhodla stať právničkou.

Nie s naivnou predstavou, že raz svojimi odbornými schopnosťami preukáže jeho nevinu, ale s úplne pragmatickým cieľom, že ako Černákova advokátka by ho mohla vo väznici navštevovať hocikedy. A nehovorila by s ním iba cez sklo...

Zatiaľ ho okrem krátkej, hodinovej návštevy raz za mesiac môže vidieť aspoň na súde. Príde aj na budúce pojednávanie? „Ešte neviem,“ priznáva mladá slečna, že toto rozhodnutie nesúvisí s jej túžbou po milovanom. „Uvidíme, koľko článkov vyjde o tom, že som prišla na Černákovo pojednávanie a či mu to uškodí. Podľa toho sa rozhodneme.“

Zo súdu sa Monika vybrala priamo k svojmu autu. Tam na ňu čakala staršia šedivá pani. Mama Mikuláša Černáka. Monika si predĺžila parkovanie a spolu s nádejnou svokrou odišli smerom do mesta. Žeby naozaj bola na obzore svadba?


VIDEO Plus 7 Dní