Česi a Slováci sú zasa na nože: Rozhádala ich šou na Markíze a na Nove

Česi a Slováci sa opäť hádajú, rozdelila ich televízna šou. Na pretras prišli nielen súťažiaci, ale aj porota a moderátori.

Medzi Slovákmi a Čechmi panovala odjakživa rivalita a tá teraz sprevádza tvorbu zábavných relácií. Slovenská Markíza a česká Nova totiž súčasne vysielajú rovnaký formát veľkej šou, kde sa domáce celebrity prezliekajú za tie svetové.

Zatiaľ čo u nás sa relácia volá Tvoja tvár znie povedome, v Česku jej hovoria Tvoje tvář má známý hlas. Obe má pod palcom slovenský režisér Pepe Majeský, no s rôznymi ohlasmi na jednej i druhej strane rieky Morava.

„Na porovnanie pozerám aj Markízu a tam to majú lepšie než Nova,“ komentuje divák Daniel obe verzie televíznej šou na stránke českej televízie. Jeho názor nie je ojedinelý. No keď sa hodnotia speváci, nastupujú hádky.

Na internete to vrie

Nedávno sa objavila v českých médiách zlomyseľná informácia, že slovenskí tvorcovia sa pri kostýmoch a choreografiách inšpirovali práve v susednom Česku. A priživili sa tak na práci svojich kolegov.

Na prvý pohľad to dokonca vyzerá, že obe šou sa nakrúcajú v rovnakom štúdiu, s tými istými tanečníkmi či oblečením. V skutočnosti na každej šou pracuje, s výnimkou režiséra, iný štáb. Česi nakrúcajú v Prahe, Slováci v Bratislave.

„V rámci spolupráce je možné, že tvorivé tímy si nejaký prvok - kostým či rekvizitu - zapožičajú,“ povedala nám PR manažérka Markízy Alexandra Obuchová.

Sledovaná televízna šou sa prvýkrát objavila v roku 2011 v Španielsku, odkiaľ sa ako licenciovaný formát s presnými pravidlami rozšírila takmer do štyridsiatich krajín po celom svete. V Taliansku, Rusku či Argentíne tak vyzerala Edith Piaf veľmi podobne - no s odstupom času.

Keďže však Slováci a Česi súťažia v rovnakom čase, na sociálnych sieťach je veselo. Slovné prestrelky medzi národmi nemajú konca- kraja. Diváci sa doťahujú, kto čo kvalitnejšie zaspieval, kto mal lepšiu choreografiu.

Foto: TV Markíza, TV Nova, YouTube

Napríklad taká Lady Gaga, ktorú na slovenskej strane stvárnila Barbora Švidraňová, zarezonovala v táboroch oboch krajín. „Naša slovenská Gaga bola lepšia,“ podpichuje českých diskutérov jej fanúšička a zakrátko sa internet zaplní chválou na českú „Gagu“, herečku, komičku a moderátorku Ivu Pazderkovú.

Čítajte viac:

Hlas pod maskou: Premena známych Slovákov na svetové hviezdy trvá hodiny

Anketa

Ktorá verzia šou sa vám páči viac?

Slovenská 90% Česká 10%Celkový počet hlasujúcich: 736

Každý má outsidera

Jazýčkom na miskách váh je i porota a moderátor. Kým Martin Pyco Rausch dokáže aj v nečakanej situácii reagovať prirodzene, český moderátor Ondřej Sokol pôsobí zakríknuto, akoby sa na obrazovke nevedel odviazať. Čo je zvláštne, keďže pred časom bol jedným z členov českej verzie komikov improvizátorov Partičky.

Na pódiu mu však občas dochádzajú slová a pri rozhovoroch so súťažiacimi pohadzuje nervózne rukami. Podobne je to aj s porotou. Kým slovenská sa otvorene zabáva a robí šou, Česi sú - vzhľadom na formát - až prekvapivo seriózni.

Samozrejme, diváci majú svojich favoritov a outsiderov aj medzi súťažiacimi. Na Slovensku väčšinou favorizujú ženské trio Barbora Švidraňová, Helena Krajčiová a aktuálna víťazka SuperStar Emma Drobná. Naopak, asi najviac kritiky schytáva Michaela Čobejová - hoci aj sama priznáva, že spevácky sa necíti ako ryba vo vode a najradšej by všetky skladby odrapovala.

V Česku diváci preferujú mladých spevákov Adama Mišíka a Davida Krausa. Najslabšia v súťaži je zas podľa diskutujúcich inak uznávaná herečka Ivana Chýlková.


VIDEO Plus 7 Dní