Český herec trpí zvláštnym ochorením. Preto hrá najčastejšie zlosynov

Český herec vďačí Slovákom za veľa, no Andrejovi Babišovi dal košom. „Odmietam sa s takýmito ľuďmi spájať,“ povedal nám.

U našich západných susedov hviezda Filipa Kaňkovského (32) vystrelila pomerne rýchlo. Vďaka jeho hereckým kvalitám, ale aj netradičnému výzoru. Na Slovensku na seba herec upozornil v jojkárskom seriáli 1890 či vo filme Čiara o ukrajinských pašerákoch, kde stvárnil jedného z tých zlých. No v reálnom živote má svoje zásady, ktorých sa drží bez výnimky.

Dochrámaný

V kariére Filip nerobí ústupky, sú mu podľa jeho slov proti srsti. „Odmietol som peniaze od politických strán, aby som tam so svojou kapelou vystupoval,“ povedal nám herec, ktorého hudobní fajnšmekri poznajú aj z jeho ska-reggae kapely Green Småtroll. Napriek tomu, že Kaňkovský uznáva, že ska a reggae naučili Čechov hrať práve Slováci, nie ku všetkým sa správa zdvorilo. „Odmietam sa fotiť pre určitého oligarchu, ktorý vám aj nám je dosť známy a ovláda Českú republiku,“ povedal. Na mysli mal Andreja Babiša, miliardára slovenského pôvodu a jedného z najmocnejších českých politikov. „Odmietam sa s takýmito ľuďmi spájať. Našťastie mám, zaplať pánboh, veľa práce, nie som nútený spolčovať sa s nimi,“ spustil herec zostra, keď nedávno pricestoval na Slovensko. A to napriek vážnemu úrazu. Na premiéru filmu Čiara dorazil Filip Kaňkovský s barlou.

„Spadol som v divadle ešte pred predstavením a je z toho komplikovaná dvojitá zlomenina. Absolvoval som nepríjemnú operáciu. Stále som v rekonvalescencii a rehabilitujem. Bol to pracovný úraz, ale aj moja nepozornosť. Nechcem priamo povedať, že tam bolo cudzie zavinenie, ale bolo to trošku na hranici.“ Filipovi sa vraj nič neprihodilo od jeho dvanástich rokov. Len čo uzavrel úrazovú poistku, prišlo nešťastie. „Keď som to začal riešiť, Boh ma potrestal. Možno nejaké bolestné od divadla dostanem. Ide hlavne o to, aby bola zachovaná hybnosť. Nech môžem naplno pracovať.“

Vyvŕšili sa na ňom

Filip Kaňkovský je známy ako predstaviteľ záporných rolí a svoj podiel na tom má zvláštny tvar jeho očí - má ich extrémne úzke. „Volá sa to epikantus. Kožný záhyb horného viečka, ktorú majú ázijské národy. Chráni pred ostrým vetrom,“ objasnil. V detstve mu to vraj dávalo okolie pocítiť, v škole ho deti vyčleňovali z kolektívu. „Deti z toho vyrastú. Niektoré však nie. Niektoré ostanú hlúpymi a zlými deťmi.“ Paradoxne, šikanovanie nebolo pre Filipa stimulujúce, aby na sebe viac pracoval. „Keby som mal byť úprimný, tak moji pedagógovia zo stredných škôl by vám povedali, že som bol dosť lenivý. Dlho som nevedel, čo chcem. A zistil som to až na hereckej škole. Tam som drel. Nie z nejakej inakosti, ale preto, lebo mi poskytli priestor rozvíjať sa a ja som pochopil, že toto chcem. Uvažoval som o kariére klaviristu. No nemal som v sebe toľko usilovnosti a túžby robiť to, ako to bolo pri herectve,“ prezrádza. Dnes si Filip Kaňkovský nevie predstaviť, že by vyzeral ináč, a pripúšťa, že by sa mu možno v kariére ani toľko nedarilo. Vie, že princa si nikdy nezahrá. „Vôbec ma to nemrzí. Byť hodinu a pol veľmi pozitívny a odvážny by ma nebavilo.“


  • nk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].