Ukrytá: Chata Roberta Fica je ukrytá pred zrakmi zvedavcov za statnými stromami.

Chalupári: Slovenskí politici investujú do nehnuteľností. Takto víkendujú na svojich chatách

Slovenskí politici nechodia len do päťhviezdičkových hotelov. Poniektorí vlastnia luxusné chaty, kde trávia voľný čas.

Drevenice, vily s krásnym výhľadom či domčeky pri vode. Aj naši politici prepadli populárnemu vlastneniu dovolenkových chát. Mnohí sa rozhodli pre domáce rekreačné oblasti, či už letné s jazerami a čistou vodou, alebo zimné, len na skok k lyžiarskym vlekom.

Ďalší zas stavili na chaty či skôr vily, napríklad pri slovenskom mori v Chorvátsku. Pozrite sa, kde a v akých nehnuteľnostiach radi oddychujú naši politici.

Čítajte viac:

Oddych s úžasným výhľadom: Ktorý známy politik tu môže dovolenkovať?

Učupená pod stromami

Možno najznámejším chatárom spomedzi politikov je premiér Robert Fico. Azda si pamätáte fotky, na ktorých s odhalenou hruďou vchádza do vody. Poctivý tréning kľukov sa mu vtedy vyplatil a jeho prsné svaly pôsobili naozaj mužne. Fotky vznikli práve na jeho chalupe v Malých Levároch na Záhorí. Podľa miestnych tam však v poslednom čase premiér veľmi často nechodí.

VÍKENDOVÉ CHATY SLOVENSKÝCH POLITIKOV

Ficova chata, ktorú vlastní spolu s manželkou Svetlanou, pritom vôbec nepôsobí ako letné sídlo premiéra. Učupená pod stromami, hoci postavená z kvalitných materiálov, vyzerá vedľa susedných chát naozaj skromne. Počas našej návštevy sa z hubíc práve polieval úhľadne pokosený trávnik. Okenice však boli zavreté a chata zjavne prázdna. „Stará sa mu o to jeden sused,“ prezradil nám jeden z chatárov.

Čítajte viac:

Kiska chce zrekonštruovať prezidentskú vilu. Bude bývať s manželkou?

Luxusná drevenica

Chalupárom sa môže nazývať aj prezident Andrej Kiska. Jeho manželka Martina totiž vlastní veľkú chatu v Bachledovej doline. Z poschodovej drevenice, ktorá sa podľa katastra rozkladá na ploche 171 štvorcových metrov, je krásny výhľad na okolie. Je totiž na kopci a spomedzi ostatných stavieb je postavená najvyššie.

Prístup k chate je však uzavretý tabuľkou, ktorá oznamuje možným návštevníkom, že ide o súkromný pozemok. Určite ide o veľmi príjemnú dovolenkovú destináciu. Okolité pasienky sú plné kvetov, ktoré voňajú do diaľky. Jediným mínusom je obrovské množstvo ovadov.

Drevená a veľká: Chalupa prezidentovej ženy stojí na kopci. Foto: Norbert Grosz, Emil Vaško

Rodičia na kopci

Ďalším politikom, ktorý má v katastri zapísanú rekreačnú chatu, je podpredseda vlády Peter Pellegrini. Jeho nehnuteľnosť sa nachádza na Králikoch neďaleko Banskej Bystrice. Ide naozaj o malebnú dedinu s krásnym výhľadom, upravenými pasienkami a turistickou časťou. „Pellegrini má dom na kopci, bývajú tam jeho rodičia,“ prezradil nám jeden z miestnych obyvateľov, ktorého sme sa pýtali na cestu.

Ako dodal, mladý politik ich navštevuje často, skoro každý víkend. A hoci na liste vlastníctva svieti plomba, netušil, že by Pellegriniovci dom predávali. Chceli sme sa ich na to opýtať, no nik nám neotváral, hoci v prístrešku pre autá stáli dve SUV s banskobystrickými značkami. Pekne udržiavaný dom s kvetinami v záhrade pritom pôsobil dojmom, že v ňom niekto je. Pellegrini má ako jeden z mála na tento dom záložné právo banky.

Navštevuje ich: V chalupe Petra Pellegriniho podľa miestnych žijú jeho rodičia. Foto: Norbert Grosz, Emil Vaško

Ďalšia drevenica

Aj predseda Žilinského samosprávneho kraja a poslanec za Smer Juraj Blanár vlastní chalupu z dreva. Je v drevenicovej štvrti Terchovej a podobne ako chata prezidentovej manželky poskytuje nádherný výhľad na okolie. Zastavaná plocha domu je podľa katastra 131 štvorcových metrov. Vedľa nechýba garáž, ktorá je taktiež z dreva a hodí sa k chate. Podľa katastra nemajú Blanárovci na chatu hypotéku.

Drevenica: Šéf Žilinského kraja ju postavil na kopci v Terchovej. Nechýba drevená garáž. Foto: Norbert Grosz, Emil Vaško


VIDEO Plus 7 Dní