Cannes: Na premiére filmu The Last Face, v ktorom si zahral pod režisérskou taktovkou Seana Penna.

Chcete stretnúť Jeana Rena? Vystriehnite si ho v Česku

Charizmatického Jeana Rena môžete po celé leto stretnúť v Prahe alebo moravských Ledniciach.

Byť slávny a byť hercom sú dve veci, - hovorí charizmatický Jean Reno, vlastným menom Juan Moreno y Jederique Jiménez. Úlohy si vraj vyberá podľa tímu, s ktorým bude spolupracovať. Odmietol hrať agenta Smitha v Matrixe a uprednostnil účinkovanie v Godzile.

Po roku opäť, už tretíkrát, točí v susednom Česku. Jedna z najžiarivejších hviezd svetovej kinematografie spolupracuje so Stephenom Fungom, režisérom mnohých diváckych hitov.

V hongkonskej produkcii vzniká veľkofilm Dobrodruhovia s hviezdnym obsadením. Jean Reno sa zdrží zhruba do septembra a, ak budete mať šťastie, môžete ho vidieť v Prahe a okolí, na hrade Bouzov či neďaleko na Morave v Ledniciach. Ako sa vyjadril pre médiá, je tu pracovne a prechádzky musí odložiť bokom.

V Karlových Varoch: Prebral cenu a venoval sa fanúšikom.
V Karlových Varoch: Prebral cenu a venoval sa fanúšikom.
Foto: profimedia.sk

V Karlových Varoch: Prebral cenu a venoval sa fanúšikom. Foto: profimedia.sk

Cena prezidenta

Medzitým si odskočil na medzinárodný filmový festival do Karlových Varov, kde si prevzal Cenu prezidenta ako uznanie za prínos do svetovej kinematografie. Bol veľmi vtipný, milý a ochotne rozdával autogramy. Sám seba nazýva európskym hercom. Už v detstve sa rozhodol, kam budú smerovať jeho kroky. V mladosti sa dokonca pripojil k putovnému divadlu.

Herec, ktorý môže charizmu rozdávať, sa narodil v Casablance andalúzskym rodičom. Pozornosť divákov si získal v kultovom filme Magická hlbočina slávneho Luca Bessona.

„Neviem, čo by sa stalo, keby som ho nebol stretol. Dôležité pre mňa je naše priateľstvo,“ hovorí. Pre úlohu bol vtedy ochotný takmer rok trénovať výdrž pod vodou bez dychu. No u divákov najviac rezonuje legendárny film Leon, o zabijakovi a problematickej adolescentke.

Kultový Leon: S Renom si zahrala vtedy debutujúca Natalie Portmanová.
Kultový Leon: S Renom si zahrala vtedy debutujúca Natalie Portmanová.
Foto: archív

Kultový Leon: S Renom si zahrala vtedy debutujúca Natalie Portmanová. Foto: archív

Podľa Rena sa Leon obrátene číta ako Noel, čo je v preklade šťastie, a vraj práve vďaka tomu v Amerike prerazil. S Bessonom natočil ešte ďalšie filmy, i keď nie všetky boli úspešné. Pre zaujímavosť, Dan Brown povedal, že postavu kapitána Bezu Facheho v Da Vinciho kóde písal s tým, že v ňom videl práve Jeana Rena.

Štvrtýkrát ženatý

Má šesť detí s tromi ženami. Prekvapujúce je, že s každou vydržal len tri roky. V súčasnosti je štvrtýkrát ženatý. Nezabudne vždy vtipne poznamenať, že ho už viac zaujímajú jeho deti ako ženy. Na jednej zo svadieb mu svedčil vtedajší minister vnútra Nicolas Sarkozy.

Nedávno sa Reno ukázal na javisku v Paríži a pracuje na projekte, o ktorom nechce veľmi rozprávať. Prezradil len toľko, že by sa mal objaviť na Brodwayi. A má plno práce. Vraj by si rád zahral nejakého hudobného skladateľa a úlohy slušných a dokonalých chlapov považuje za nudu. Ísť do penzie sa šesťdesiatosemročný herec rozhodne nechystá.


VIDEO Plus 7 Dní