Dve tváre: Dušan Cinkota je dobrý herec, s citmi ľudí sa vie zahrať. Súd však jeho verzii o kúpe drogy pre políciu neuveril.

Cinkota je dobrý herec, zahral sa aj s citmi ľudí

Zaslúži si herec Dušan Cinkota masovú podporu, ktorú mu vyjadrili tisícky ľudí vrátane známych osobností?

Vyznamenie, nie väzenie by si zaslúžil, chudáčisko jeden. Aby pomohol polícii, bol ochotný obetovať vlastné zdravie i peniaze a namiesto vďaky skončí za mrežami. Tak sa žiada povzdychnúť si pri sledovaní prípadu herca Dušana Cinkotu. Krajský súd v Bratislave ho pred pár dňami právoplatne odsúdil na osem rokov odňatia slobody za závažný drogový trestný čin.

Nuž a to, čo sa začalo diať po vyhlásení verdiktu, Slovensko azda ešte ani nezažilo. Kadejaké celebrity, ktoré doteraz zostávali hluché a slepé voči občas až trestuhodným rozhodnutiam súdov, sa zrazu ponáhľali podpísať absurdnú petíciu za omilostenie tohto, podľa nich skvelého, nadaného a pracovitého herca.

Spolu s nimi oslobodenie Cinkotu zatiaľ oficiálne podporilo ďalších viac ako trinásťtisíc ľudí.

Akoby talent a známe meno stačili na ospravedlnenie porušovania zákonov zo strany človeka, ktorý v minulosti za rovnakú trestnú činnosť už sedel. Mimochodom, za prechovávanie drog pre vlastnú potrebu, teda za skutok, pre ktorý bol potrestaný Cinkota ôsmimi rokmi natvrdo, slovenské súdy v uplynulých rokoch odsúdili 1 742 obžalovaných. Celkom.

Vraj spolupracovník

Právoplatný rozsudok v kauze Dušana Cinkotu padol vyše päť a pol roka od jej prepuknutia. V policajnej sieti uviazol herec v máji 2007 počas akcie Vrabec. Spolu s ním putovalo do vyšetrovacej väzby ďalších päť podozrivých.

Národná protidrogová jednotka okrem toho našla dve výrobne omamných a psychotropných látok a zaistila takmer sedemsto dávok metamfetamínu, šesťtisíc dávok marihuany a tabletky extázy. Pozoruhodné na prípade však bolo práve hercovo počínanie - Cinkota bol pri zatýkaní pod vplyvom drog a dokonca chcel policajtom ujsť. Dolapili ho pred budovou mestskej polície v bratislavskej Dúbravke. Muži zákona našli u herca aj šesť zatavených striekačiek s pervitínom, z čoho by sa dalo podľa policajných odhadov vyrobiť až dvesto dávok, a tiež prázdne kapsuly.

Napriek prvotnej jednoznačnosti prípad sa dostal na stôl bratislavského okresného súdu až po niekoľkých rokoch. Počas pojednávania Cinkota tvrdil, že v žiadnom prípade nepáchal trestnú činnosť, ale spolupracoval s políciou. Dokonca aj pervitín, ktorý u neho našli, vraj kúpil za vlastné peniaze a len kvôli tomu, aby pomohol mužom zákona.

Zároveň potvrdil, že pred dílerom užil dávku. Chcel vraj pôsobiť dôveryhodne. Zhrnuté a podčiarknuté, Cinkota, ktorý v tom čase údajne abstinoval, teda udržiaval svoj organizmus čistý od omamných látok, obetoval pre spoluprácu s políciou vlastné zdravie, riziko recidívy a peniaze. Aj Cinkotovi advokáti počas pojednávaní vyhlásili, že ich klient bol presvedčený, že spolupracuje s políciou a že pri získaní drogy nebude trestne zodpovedný. Cinkotovu obhajobu však spochybňuje skúsený príslušník Policajného zboru, ktorý sa zaoberá protidrogovou problematikou.

Díler: Známe osobnosti súdu vyčítajú, že díler Martin Havran, vpravo, od ktorého Dušan Cinkota drogu kupoval, dostal len päť rokov.Foto: MARTIN DOMOK

„Prečo advokáti alebo samotný Cinkota nepodali na policajtov, s ktorými spolupracoval, podnet na inšpekciu ministerstva vnútra?

Ak by to bolo tak, ako pán herec tvrdí, porušovali by zákon. Policajt totiž nemôže dať informátorovi či spolupracovníkovi pokyn, aby kúpil drogy. Informátor je len na donášanie informácií.

Drogu pre potrebu objasnenia prípadu môže zadovážiť len určený agent, a to až na základe súdneho povolania. Predchádza sa tým situáciám, ak agenta s drogou náhodou zadrží iná policajná jednotka, aby sa vedelo preukázať, o čo ide,“ vysvetľuje. Množstvo drogy, ktoré u Cinkotu počas akcie našli, nepovažuje za také vysoké, aby bola nevyhnutne určená na ďalšiu distribúciu. „Nevieme, koľko dávok denne bral. Niekto, najmä ak je známy, si často kupuje, keď má peniaze, väčšie množstvo na dlhšie obdobie, aby ho nebolo často vidieť na mieste, kde sa drogy predávajú.“

Zdôvodnenie

Cinkotovým rečiam súdy napokon neuverili. Predsedníčka senátu odvolacieho krajského súdu vymeranie osemročného trestu zdôvodnila aj slovami, že svedkovia Č. a J. (policajti, pozn. redakcie) síce potvrdili určitú spoluprácu Cinkotu s políciou, avšak jednoznačne popreli, že by mu dali príkaz na zabezpečovanie dôkazov. Konkrétne na kupovanie drogy.

„Podľa názoru odvolacieho súdu obžalovaný Cinkota prekročil a zneužil túto spoluprácu s políciou s cieľom vlastného požitia drogy a za účelom prechovávania drogy túto kúpil,“ konštatovala sudkyňa.

Získané dôkazy podľa jej názoru dostatočne preukazujú, že množstvo drogy kúpené obžalovaným výrazne presahovalo množstvo, ktoré by teoreticky mohol použiť ako dôkaz pre informátora. Upozornila tiež na to, že obžalovanému Cinkotovi, ktorý dostal osem rokov, mal byť uložený trest v zákonnej sadzbe desať až pätnásť rokov.

„Tam sa použili mimoriadne umierňovacie ustanovenia práve vzhľadom na odstup času od spáchanej trestnej činnosti. Odvolací súd považoval aj takto uložený trest v súlade so zákonom, za správny a spravodlivý,“ uzavrela predsedníčka senátu.

Pofidérna petícia

Takéto jednoznačné zdôvodnenia však slovenské celebrity nepresvedčili. Viacej veria Cinkotovi, ktorý svoje herecké nadanie pri hrách na city verejnosti šikovne zužitkoval. Na jeho obranu sa ihneď po vynesení právoplatného rozsudku postavili tisícky ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciou za jeho omilostenie. Odštartoval ju herec Andrej Hryc, ktorý trest osem rokov považuje za nespravodlivý.

Svoje autogramy pod petíciu umiestili aj takí herci ako Ladislav Chudík, Michaela Čobejová, Pavol Topoľský, Soňa Norisová, Eva Pavlíková či Ján Slezák, ale i hudobníci Pavol Habera, Marián Greksa, Anton Popovič a Robo Papp a moderátori Viliam Rozboril, Michal Hudák, Iveta Malachovská a Zlatica Puškárová. Väčšina oslovených pritom podporu tejto iniciatívy dôvodila tým, že ak niekto dostane za zabitie človeka len tri roky, osem rokov pre Cinkotu, ktorý mal drogu len pre vlastnú potrebu, je naozaj neadekvátny.

Operujú tiež tým, že díler, ktorý hercovi drogy predal, dostal len päť rokov Trestný zákon však nepustí.

Drogová trestná činnosť sa považuje za jednu z najnebezpečnejších, nuž a Cinkotov trest odrážal aj skutočnosť, že za rovnaký skutok už raz sedel. Otázka však stojí, prečo by mal byť Cinkota omilostený.

Čím sa líši od ostatných 1 742 ľudí, ktorí boli v rokoch 2010, 2011 a 2012 odsúdení za rovnakú trestnú činnosť? Kde boli osobnosti spoločenského života doteraz? Napokon, o charaktere ich chránenca čosi napovedá aj skutočnosť, že po vynesení rozsudku sa po ňom zľahla zem. Na výzvy, aby bol chlap a nastúpil na výkon testu, ktoré mu adresovali aj známi ľudia podpísaní pod petíciou, nestihol neviniatko Cinkota do našej uzávierky reagovať.


VIDEO Plus 7 Dní