Aj Darinka Rolincová (vľavo) sa snažila urobiť hrubú čiaru za svojou speváckou minulosťou. Tak ako to teraz robí Miley Cyrus (vpravo).

Čo majú spoločné Dara Rolins a Miley Cyrus? Imidž dievčatka vytlačili nahotou

„Ste prostitútky!“ odkazuje speváčkam, ktoré sa prezentujú nahotou, Sinéad O’Connor.

Hudba sa už viac pozerá, než počúva. Ak chcete teda odpútať pozornosť od zlej piesne či nekvalitného speváka, nie je nič lepšie, ako ukázať odhalené telá v dráždivých pózach. Práve nahotu využívajú aj niekdajšie detské hviezdy, ktoré sa snažia dať najavo, že prekročili prah dospelosti a treba ich brať vážne.

Preto sa speváčka Miley Cyrusová, ktorá žiarila ako seriálový detský idol Hannah Montana, teraz vo videoklipe nahá hojdá na guli a zmyselne olizuje kladivá. V našich končinách sa kedysi takýmto spôsobom snažila zo seba striasť „zvončekov šťastia“ roztomilá Darinka Rolincová.

Koniec dievčatka

Miley Cyrusová ovládla svet v štrnástich rokoch pod menom Hannah Montana, ktorú stvárňovala v televíznom seriáli celých päť rokov. Ako detská hviezda vydala niekoľko albumov, jej obrázky sa objavovali na tričkách, zošitoch, peračníkoch, hrnčekoch či podhlavníkoch. Dievčatká, aj tie slovenské, ju milovali.

Keď sa Hannah Montana prestala vysielať, devätnásťročnej Miley imidž sladkého blonďavého dievčatka prestal vyhovovať. Túžila po kariére serióznej speváčky. Dala sa ostrihať, potetovať bizarnými obrázkami a natočila videoklip na skladbu We Can’t Stop, v ktorom sa polonahá v sexuálnych pózach akoby snaží tromfnúť Rihannu.

V ďalšom videoklipe na skladbu Wrecking Ball ešte pritvrdila. Hojdá sa nahá na demolačnej guli a pri slovách - „Všetko, čo som kedy chcela, bolo rozbiť tvoje steny, všetko, čo si kedy urobil ty, bolo to, že si ma zničil“ - prvoplánovo olizuje kladivá a v spodnej bielizni sa potupne váľa po zemi.

Pozrite si kontroverzný klip

Keby takýto klip natočila kontroverzná Madonna, nik by to neriešil, ale dráždivý klip niekdajšieho idolu malých dievčatiek si na youtube.com za jediný deň prezrelo takmer dvesto miliónov ľudí.

Miley zrejme povzbudená nevídaným úspechom ešte viac pritvrdila a počas odovzdávania hudobných cien televízie MTV na pódiu simulovala súlož so spevákom Robinom Thickom. Nasledovala séria fotografií, ktoré anglické noviny Daily Mail označili takmer za pornografické, a ďalší oplzlý videoklip na skladbu Mike Will Made It.

Skôr než uznanie si vyslúžila výsmešné drsné paródie, no najmä zdesenie mamičiek, ktorých dcéry na internete namiesto sladkej cnostnej Miley nachádzajú nechutnú sexuálnu dračicu. Hannah Montana je teda nenávratne preč.

Pri zemi

Prerodom detskej hviezdy na dospeláčku prechádzala kedysi aj Darinka Rolincová. Keď v roku 1983 odštartovala kariéru albumom Keby som bola princezná Arabela, všetky slovenské deti sa jej chceli podobať. Odborníci sa o dievčatku vyjadrovali ako o talente storočia a prirovnávali ju k Marike Gombitovej.

No za Darininým megaúspechom stála i sestra Jana, ktorá ju držala pri zemi a možno len vďaka nej sa z malej hviezdy nestala alkoholička ako trebárs zo Zuzany Pravňanskej, čiže seriálovej Majky z Gurunu. Ako Darinka dospievala, podľa niektorých však až taká nevinná, ako pôsobila na obraze, nebola.

„Najprv ma to dievčatko uhranulo obrovskou dávkou muzikálnosti, neskôr aj nečakanou sexualitou,“ povedal neskôr na jej adresu muzikant a kedysi najvplyvnejší človek českého šoubiznisu Ladislav Štaidl.

Ten viedol kapelu Karla Gotta v čase, keď doň nastúpila po megahite Zvonky štěstí aj Darina. Už dospelá speváčka Štaidlove slová po rokoch odmietla, lebo sa jej vraj len pomstil za to, že s ním po čase už nechcela spolupracovať.

Zvonky štěstí: Dara Rolins zostáva dodnes pre mnohých len tou od Gotta. Foto: archív, profimedia.sk

Akty nepomohli

Podobne ako Miley Cyrusová sa aj Darinka Rolincová snažila urobiť hrubú čiaru za svojou speváckou minulosťou. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa snažila zabudnúť na estrádnu tvorbu a začať novú kariéru s novým menom Dara Rolins. Nech však urobila čokoľvek, ľudia od nej chceli stále len Zvonky štěstí, Čo o mne vieš alebo Anjelik môj, kde lietaš.

Snažila sa upozorniť, že je dospelá, aktmi v pánskom časopise, no bez väčšieho ohlasu. Časom si dala zväčšiť prsia a zmenšiť nos a svoju kariéru rovnako ako jej idol Madonna postavila ešte viac na sexualite. Na katolíckom Slovensku si nemohla spočiatku dovoliť toľko, aj tak nad jej vyzývavým oblečením, maľovaním a tanečnými choreografiami mnohí pohŕdavo ohŕňali nos.

Hoci Darine videoklipy sú len slabým odvarom toho, čo v nich stvára Miley, sledovanie jedného z nich, s názvom Stále dokola, na internete obmedzili vekom.

„Ide o nahlásenie nejakého dobráka, ktorému sa žena v plavkách zrejme zdá vulgárna alebo nechodí na kúpalisko a nikdy nič podobné nevidel. Ach jaj, aké poburujúce,“ posťažovala sa a o pár dní bola pieseň na internete verejne dostupná každému. Sexom nabitých videoklipov má však na konte viac.

Napríklad dej piesne Fobia sa odohráva na gynekológii, kde Dara spieva, že umiera a túži po vyšetrení. „Nebuďte takí puritáni. Robíme to všetci, robíme to radi a robí nám to dobre,“ odkázala všetkým, ktorí si myslia, že prestrelila. „Nahota je pre mňa symbol čistoty. Je veľký rozdiel v tom, ako ju prezentujete,“ vyjadrila sa.

Klip po slovensky: Daru v spodnej bielizni vyšetruje gynekológ. Foto: archív

Len marketing

Iný názor na vec má Darina kolegyňa Celeste Buckingham, viac ako o dvadsať rokov mladšia, ktorá sa medzi spevácku elitu dostala aj bez toho, aby ukazovala nahé telo.

„To by som nikdy neurobila, som predsa speváčka. Navyše sexi môžete byť aj bez toho, aby ste sa vyzliekli. Tie, čo to robia, nie sú speváčky, len produkty. Všetko, čím sa prezentujú, majú dopredu určené. Dokonca aj paparacovské fotografie, ktoré majú zvyšovať ich popularitu. Ich životnosť je veľmi malá, preto každé dva mesiace vyhodia novú nahú pesničku. Tak by som dopadnúť nechcela,“ uvažuje speváčka, ktorej sa za veľkou mlákou črtá kariéra, čuduj sa svete, len na základe dobrých skladieb.

Nad zbytočnou nahotou v klipoch krúti hlavou aj Darin blízky spolupracovník Dan Bárta. „Nesmie to byť lacné. Keď tam niekto rozťahuje nohy a olizuje kladivo, je to len marketingový nástroj. Žasnem nad klipmi, kde napríklad Madonna niekomu strká bičík do otvoru. To nie je žiadne umenie, žiadne posolstvo. Ale asi je to trend. Moje nové cédečko pokrstí Richard Müller, no možno sme si mali vybrať nejakú nahú speváčku s kladivom,“ vraví pohŕdavo.

Zatieňuje talent

Miley Cyrusovej sa zas v honbe za popularitou nepodarilo zapáčiť hudobnej ikone Sinéad O’Connorovej. Tá jej adresovala rozsiahly otvorený list. Zo svojej pozície jej vysvetľovala, že väčšina speváčok, ktoré si kariéru založili na sexualite, skončila po dosiahnutí stredného veku.

„Hudobný biznis na teba kašle, budú ťa využívať len ako prostitútku vo všetkom, čo má na tebe nejakú cenu, a šikovne ťa presvedčia myslieť si, že je cool byť na videu nahá a olizovať kladivá. V skutočnosti len zatieňuješ svoj talent. Keď skončíš v nejakej liečebni preto, že si sa prostituovala, ľudia z tvojho tímu sa budú slniť na jachtách, ktoré si kúpia za to, že predali tvoje telo."

"A ty naraz zistíš, že si veľmi osamelá. Prosím ťa, keď zas niekto v budúcnosti bude chcieť, aby si sa prostituovala, povedz nie. Ak ide v tvojom vyzliekaní o snahu odpútať sa od obrazu detskej hviezdy, je to zbytočné. Tá je už preč. Ale nie preto, že si sa vyzliekla, ale preto, že dokážeš natočiť skvelé skladby,“ poúča ju Sinéad.

Ako protireakciu Miley vytiahla fotografiu Sinéad z roku 1992, na ktorej trhá fotografiu pápeža a pripomenula, že morálne kázanie jej robí žena, ktorá kedysi verejne žiadala o pomoc psychológa. V ďalšom otvorenom liste roztrpčená Connorová vysvetľuje Cyrusovej, že fotku pápeža netrhala na upútanie pozornosti, ako to robí ona, ale preto, lebo chcela vyjadriť svoj postoj ku katolíckej cirkvi, ktorá už v tých časoch bola známa sexuálnym zneužívaním detí.

Viac ju však nahnevalo, že Miley jej pripomenula psychické problémy. „Mne a Amande sa posmievaš za to, že trpíme psychickými problémami. Som ohromená, že dvadsaťročná žena sa môže takto nebezpečne správať. Nielenže ukazuješ, že je v poriadku nechať sa prostituovať, ale ešte im ukazuješ, že za priznanie psychických problémov ťa čaká výsmech,“ napísala jej sklamane.

Po týchto slovách Miley prekvapujúco skrotla, dokonca kolegyni navrhla stretnutie. Sinéad to však rázne odmietla. „Urazila si všetkých ľudí, ktorých sužujú psychické problémy, a tiež obete sexuálneho zneužívania zo strany kňazov. Ak sa verejne neospravedlníš, zažalujem ťa,“ pritvrdila Connorová.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní