Vozidlo ústavného činiteľa je podľa zákona pre celú rodinu. Takto nejako si právne normy začal vykladať Štefan Harabin krátko po nástupe na post ministra spravodlivosti.

Čo ste o Štefanovi Harabinovi nevedeli: Limuzíny pre rodinu, diplomatické pasy i čudní kamaráti

Bývalý minister spravodlivosti a predseda Najvyššieho súdu vedel zo svojich funkcií vyťažiť.

Meno Štefan Harabin sa tuho skloňovalo najmä v období jeho vládnutia slovenskej justícii. Konkrétne od roku 2006, keď vo farbách Mečiarovej Ľudovej strany-HZDS zasadol do kresla ministra spravodlivosti a hádam ešte intenzívnejšie od júna 2009, keď sa ako nezávislý a apolitický kandidát stal predsedom Najvyššieho súdu SR.

Za uvedené obdobie sa mu okrem iného podarilo dosiahnuť, že muži a ženy v talároch začali vo verejnosti postupne požívať skutočne mizivé percento dôveryhodnosti. Dnes už Štefan Harabin Najvyššiemu súdu nepredsedá - je jeho sudcom -, no nedávno sa objavili zaujímavé informácie z čias jeho pôsobenia v tejto vysokej funkcii.

Čítajte viac:

FIKCIA: Harabin odchádza do Turecka! Potrebujú ho tam ako soľ

Aktuálne zistenia sa týkali mimoriadnych odmien v sume 113-tisíc eur, ktoré si ako predseda Najvyššieho súdu pridelil v rokoch 2009 a 2010. Tvrdí to aparát jeho nástupkyne Daniely Švecovej, ktorý vraj zalistoval v starých mzdových dokumentoch a zistil, že Štefan Harabin bol k sebe mimoriadne štedrý. V roku 2009 si vo forme odmien vyplatil 40-tisíc eur a o rok neskôr 73-tisíc eur.

Slávny kazačok: Harabin ho predviedol na viacerých spoločenských udalostiach. V tomto prípade s organizátorom súťaže Miss Jozefom Oklamčákom. Foto: TV Markíza

Zverejnenie týchto údajov okamžite spustilo argumentačnú prestrelku. Harabin vyrukoval s tvrdením, že nešlo o odmeny, ale o príplatok, na ktorý mal podľa zákona nárok, na čo Najvyšší súd zverejnil mzdové listy svojho bývalého šéfa. Vyplýva z nich, že naozaj išlo o mimoriadne odmeny a nie o príplatok. Harabin nelenil a zareagoval výzvou, aby jeho nástupkyňa dokázala, že si ich pridelil sám.

A ak sa jej to nepodarí preukázať, jednoducho ju zažaluje. Aj po rokoch tak Štefan Harabin zostal verný svojej povesti večného žalovateľa. Pripomeňme si, čím všetkým sa ešte počas svojho funkcionárčenia v minulosti zviditeľnil.

Limuzíny aj pre rodinu

Vozidlo ústavného činiteľa je podľa zákona pre celú rodinu. Takto nejako si právne normy začal vykladať Štefan Harabin krátko po nástupe na post ministra spravodlivosti. Ako každý člen vlády, aj on dostal v júli 2006 k dispozícii luxusnú limuzínu s vodičom a ochrankárom zo špeciálneho policajného útvaru. Z profesionálne cvičených príslušníkov, ktorí boli zodpovední za život a zdravie šéfa rezortu spravodlivosti, sa však zanedlho stali obyčajní taxikári.

Čítajte viac:

Kopanec slovenskej demokracii: Sú politici a novinári odpočúvaní?

Okrem pána ministra pravidelne rozvážali do práce, po meste či do školy jeho rodinných príslušníkov. A to dokonca i vtedy, keď bol Štefan Harabin na služobnej ceste v zahraničí. Synovi, ktorý v tom čase študoval právo v Trnave, poskytol dokonca referenčné rezortné vozidlo a pamätníci si iste spomenú, že mladý Harabin týmto autom vyvážal aj svojho kamaráta. Podobným manierom zostal Štefan Harabin verný aj po nástupe na post šéfa Najvyššieho súdu SR. Za štyri roky pôsobenia na tejto pozícii najazdili jemu pridelené služobné vozidlá takmer 200-tisíc kilometrov, pričom sa do nich natankovali pohonné látky za viac ako 53-tisíc eur.

Vozidlo ústavného činiteľa je podľa zákona pre celú rodinu. Takto nejako si právne normy začal vykladať Štefan Harabin krátko po nástupe na post ministra spravodlivosti.
Vozidlo ústavného činiteľa je podľa zákona pre celú rodinu. Takto nejako si právne normy začal vykladať Štefan Harabin krátko po nástupe na post ministra spravodlivosti.
Foto: PLUS 7 DNÍ

Na štátnych limuzínach sa vyvážala celá Harabinova rodina. Foto: Plus 7 Dní

Vysúdil státisíce

Štefanovi Harabinovi pomerne vysoké finančné čiastky na účet neprichádzali len od zamestnávateľa, ale aj „vďaka“ súdnym sporom, ktoré viedol najmä s médiami. Za poškodenie dobrej povesti sa mu podľa občianskeho združenia Via Iuris podarilo v rokoch 2006 až 2013 vysúdiť vyše 160-tisíc eur.

Dá sa povedať, že každú žalobu, ktorú podal, premenil vo svoj prospech. Rekordných 200-tisíc eur žiadal Harabin aj od RTVS, a to za výroky, ktoré na jeho adresu odzneli v relácii Reportéri v roku 2012. Povedala ich psychiatrička Renáta Papšová, ošetrujúca lekárka dvoch dnes už zosnulých sudcov. Išlo o Juraja Majchráka, ktorý spáchal samovraždu, a Martu Laukovú, ktorá podľahla ťažkej chorobe. Papšová ich smrť nepriamo spojila práve s pôsobením Harabina na čele justície. Za to od nej požadoval odškodné 100-tisíc eur.

Po niekoľkoročných ťahaniciach sa strany sporu napokon dohodli, že lekárka sa Harabinovi ospravedlní a zaplatí trovy právnej pomoci vo výške 950 eur, ako i súdny poplatok v sume 3 066 eur. Čo sa týka RTVS, okresný súd nedávno rozhodol, že televízia sa má vo svojom vysielaní za výrok ospravedlniť a zaplatiť 10-tisíc eur. Televízia sa proti rozsudku plánovala odvolať.

Harabinovi chodili vysoké sumy na účet aj vďaka súdnym sporom, ktoré vyhral. Foto: Michal Smrčok

Diplomatický pas pre manželku

Manželka Štefana Harabina Gabriela rozhodne nepatrí k ženám, ktoré pôsobia ako nenápadné myšky. Vzorná polovička ho sprevádzala na podujatiach či už oficiálneho, alebo zábavného charakteru a verne po jeho boku stála v televíznej relácii, v ktorej hlava slovenského súdnictva predviedla pred kamerami kazačok, ako i počas oficiálnych povinností.

A aby sa pani Harabinovej lepšie cestovalo, ministerstvo zahraničných vecí jej vydalo diplomatický pas. Urobilo tak v roku 2008 na žiadosť vtedajšieho šéfa rezortu spravodlivosti, teda jej manžela. Nuž a diplomatickým pasom si Gabriela Harabinová tvár zakrývala aj na viedenskom letisku v máji 2010. Nie celkom sa jej páčilo odhalenie nášho týždenníka, že manžela, v tom čase už šéfa Najvyššieho súdu, sprevádzala na jeho služobnej ceste do Číny. Ako vysvitlo, o vydanie diplomatického pasu pre Harabinovú požiadala rezort zahraničia vtedajšia ministerka spravodlivosti Viera Petríková. Mimochodom, tá pani Harabinovú aj zamestnala na oddelení kontroly a sťažností. Aké diplomatické záležitosti riešila pani Harabinová z tejto pozície vo svete, nikto nikdy nevysvetlil.

Manželka Štefana Harabina Gabriela. Foto: Plus 7 Dní

Lacno prišiel k bývaniu

Štefan Harabin sa počas funkcionárčenia veľmi výhodne dostal k niekoľkým, pokojne možno povedať, lukratívnym nehnuteľnostiam. Už začiatkom roku 2008 náš týždenník zverejnil informáciu, že vtedajší minister spravodlivosti sa bude zo starého petržalského paneláka sťahovať do novostavby v bratislavskom Ružinove, nazvanej Octopus.

Ceny bytov v tejto rezidencii sa pohybovali v závratných výškach. Ukázalo sa však, že Štefan Harabin je nielen dobrý znalec zákonov, teda tak tvrdia jeho kamaráti, ale i dobrý obchodník, čo sa realít týka. Z jeho majetkového priznania totiž vysvitlo, že luxusný štvorizbový byt v hodnote zhruba 170-tisíc eur si zadovážil za necelých 95-tisíc. Takúto sumu by bežný smrteľník v Bratislave zaplatil možno za trojizbový byt v starom paneláku.

Čítajte viac:

Advokátka Zuzana Čaputová: Harabin chce na seba upútať pozornosť

Vskutku výhodnú cenu vysvetľoval tým, že kontrakt podpísal v čase, keď sa projekt iba plánoval. Výhodne Štefan Harabin nakupoval aj rekreačnú chatu neďaleko Bratislavy, v obci Dunajská Lužná, na snímke. V stave rozostavanosti ju kúpil v októbri 2009 za 65 400 eur. Hospodárske noviny však upozornili, že táto cena v tom čase zodpovedala iba hodnote pozemku.

Harabin dôvodil, že suma to bola primeraná, keďže chatu kúpil v čase, keď ceny klesli v dôsledku krízy. Až neskôr vyšlo najavo, že nehnuteľnosť kupoval od muža, ktorý o pol roka neskôr dostal zamestnanie na Najvyššom súde. V Dunajskej Lužnej vlastní Harabin aj pozemok nachádzajúci sa v tesnej blízkosti vodnej nádrže, za ktorý v roku 2013 zaplatil 150-tisíc eur.

Jedna z mnohých lukratívnych nehnuteľností Štefana Harabina. Foto: Juraj Roščák

Čudný kamarát?

Zovšetkých podozrení a problémov sa darilo Štefanovi Harabinovi otriasť viac-menej bez väčších problémov. Čo sa mu však vysvetľovalo veľmi ťažko, bola kauza ohľadom albánskeho narkobaróna Bakiho Sadikiho. Muž, ktorý od osemdesiatych rokov minulého storočia žil navonok ako počestný občan v regióne Vysoké Tatry, v skutočnosti podľa všetkého dlhé roky riadil rozsiahly drogový biznis. Slovenská polícia ho odhalila na jeseň 2008.

Postupne sa Sadikiho meno začalo spájať s Harabinom. Z kamarátstva ich mal usvedčiť prepis telefonického rozhovoru z dávnej minulosti. Štefan Harabin však akékoľvek blízke vzťahy so Sadikim poprel. Dodajme, že narkobarón po prepuknutí drogovej kauzy zo Slovenska ušiel. Podarilo sa ho nájsť v Kosove. Aktuálne si už na Slovensku odpykáva 22-ročný trest.

Čítajte viac:

Celebrita Harabin: Takto sa ním chválil objednávateľ troch vrážd!

Šikovný synáčik

V júli 2009 denník Sme upozornil, že v súdnictve sa podľa všetkého bude dariť aj synovi Štefana Harabina Branislavovi. Čerstvému absolventovi Právnickej fakulty Trnavskej univerzity sa totiž podarilo uspieť v konkurze na justičného čakateľa, na ktorom sa zúčastnila viac ako stovka uchádzačov. A to v čase, keď ešte ani nedisponoval diplomom o ukončení štúdia.

Kompetentní vtedy vysvetľovali, že diplom nebol potrebný, lebo za ukončenie vysokoškolského vzdelania sa považuje deň úspešného zloženia štátnych skúšok. Keďže štátnice stihol syn vtedajšej hlavy slovenského súdnictva ukončiť ešte pred výberovým konaním, nikto nemohol spochybniť, že by azda nebolo všetko s kostolným poriadkom. A mohol vari Branislav Harabin za to, akú pozíciu zastával jeho otec?


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní