Lesk a sláva: Sopranistka stvárnila množstvo postáv na svetových operných scénach. Jej speváckymi partnermi boli napríklad aj Luciano Pavarotti a Peter Dvorský.

Darček pre Ľubicu Rybársku k 30. výročiu v SND: Vyhadzov!

Opernú divu Ľubicu Rybársku už Slovenské národné divadlo nepotrebuje.

Oznámenie o zrušení pracovného miesta dali opernej speváčke Ľubici Rybárskej do ruky presne po tridsiatich rokoch odo dňa, keď nastúpila do Opery Slovenského národného divadla.

Medzi zamestnancami divadla sa zdvihla vlna nevôle. Myslia si, že „odídenie“ Rybárskej, ktorá počas svojej kariéry žala úspechy nielen na domácom pódiu, ale aj na medzinárodných scénach, je prejavom arogancie moci vedenia divadla. O tom, že nešlo o úplne štandardný odchod, svedčí aj fakt, že sopranistke okamžite odobrali vstupnú zamestnaneckú kartičku.

Do starého železa?

„Tak dnes, na deň presne, po tridsiatich rokoch práce na našej prvej scéne prepustil generálny riaditeľ SND Marián Chudovský pani profesorku Ľubicu Rybársku, víťazku Súťaže Luciana Pavarottiho vo Philadelphii. Bez koncertu, bez odmeny, uprostred sezóny. Ach, tá slovenská malosť,“ objavil sa status na sociálnej sieti deň pred veľkonočnými sviatkami.

Podľa zdrojov z divadla však prípad Rybárskej nemusí byť posledný. O svoje miesta sa môžu triasť aj iní sólisti opery. SND sa bráni, tvrdí, že vzhľadom na negatívnu ekonomickú situáciu v divadle musí vedenie urobiť úsporné a optimalizačné opatrenia priebežne už počas tejto sezóny. Operný súbor je vraj predimenzovaný, sólisti nevyťažení, a preto treba redukovať pracovné miesta. Ľubica Rybárska podľa stanoviska vedenia výpoveď zatiaľ nedostala, iba zrušili jej pracovné miesto.

„Vyhodiť niekoho tesne pred jeho pracovným výročím alebo dovŕšením dôchodkového veku z práce je veľká arogancia moci. Pán Chudovský nabral odvahu a urobil to. Vyhodil pána Dvorského aj pani Rybársku. Pán Dvorský mal do dovŕšenia dôchodkového veku necelý rok a len pár mesiacov do udelenia najvyšieho štátneho vyznamenania od prezidenta republiky. Napriek tomu pán Chudovský nepočkal, tesne po svojom nástupe odvolal Petra Dvorského z funkcie riaditeľa Opery SND.

Každý slušný človek by najskôr urobil pani Rybárskej koncert k 30. výročiu jej pôsobenia v SND a potom ku koncu sezóny s ňou hovoril o jej predstavách ďalšieho pôsobenia v SND. On to urobil naopak. Najviac ma mrzí, že pán Chudovský nemá rovnaký meter na všetkých. V Činohre SND si takéto niečo nedovolí a naďalej zamestnáva hercov, ktorí nehrajú alebo hrajú minimálne,“ komentuje dianie v divadle jedna zo zamestnankýň. Svoje meno radšej nezverejňuje, pretože sa obáva o miesto.

Operná diva: Počas slávnostného otvorenia novej budovy SND. Foto: SITA

Atmosféra strachu

Ľubica Rybárska je v opernom svete známy pojem. Sopranistka začala svoju kariéru v Opere SND, v roku 1988 sa stala víťazkou prestížnej Pavarottiho súťaže vo Philadelphii a o rok neskôr už účinkovala spolu s Pavarottim v predstaveniach Verdiho opery Luisa Miller. Odborná kritika sa o nej vyjadrovala v superlatívoch.

Operná diva potom pôsobila v zürišskej opere, Stuttgarte, hosťovala v parížskej Opéra de Bastille a v Bilbau. Spievala aj na doskách operných a koncertných domov v Luzerne, Berne, Salzburgu, Paríži, Ankare, Berlíne, Stuttgarte, Aténach, Solingene, Madride, Antverpách, vo Varšave, v Pekingu, Baden-Badene, Kolíne, Ankare, vo Viedni.

Jej ostatnou úlohou bola postava Kostolníčky v Janáčkovej opere Jenůfa, ktorá mala premiéru vlani. „Osobnosti ako Peter Dvorský alebo Ľubica Rybárska sú takými veľkými menami, že ak raz nebudú medzi nami, podľa nich budú pomenované ulice alebo základné umelecké školy či konzervatóriá. Tak prečo im nevzdať úctu už za ich života? Slováci sú typickí tým, že svoje osobnosti vedia oceniť až potom, keď už nežijú. Macošsky sa vedenie SND zachovalo v minulosti aj voči Gabriele Beňačkovej alebo Ondrejovi Malachovskému - to už patrí asi k slovenskej nekultúrnosti národných kultúrnych ustanovizní, medzi ktoré patrí aj SND,“ hovorí jedna z členiek Klubu priateľov opery.

„Myslím si, že problémom divadla nie sú nadbytoční sólisti, pretože pri správnom plánovaní úväzkov a predstavení by si tam každý našiel svoje miesto. Ak medzi divadlom a pani Rybárskou nepanuje obojstranná dohoda na jej odchode, SND by malo nájsť spôsob, ako ju obsadzovať hoci aj v čiastočnom úväzku,“ myslí si aj uznávaný kritik Pavol Unger.

O vyjadrenie sme požiadali aj Ľubicu Rybársku, tá vzniknutú situáciu potvrdila, zatiaľ sa však rozhodla nekomentovať to.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní