Ženatý boháč Tomáš Malina (vpravo) už pätnásť rokov žije s dcérou Juraja Jakubiska (vľavo so synom Tomášom).

Dcéra režiséra Jakubiska sa roky delí o českého boháča s jeho manželkou

Dcéra Juraja Jakubiska dlhé roky tajila otca svojich detí, teraz vysvitlo, že je ním ženatý miliardár.

Janette, dcére legendárneho slovenského režiséra, sme dlhé roky nepočuli. Žila v ústraní v Prahe, vychovávala dvoch synov a spoločenským akciám sa viac-menej vyhýbala. Až teraz sa jej meno začalo prepierať znova. Nie však v súvislosti so známym otcom, ale s jej bohatým priateľom, o ktorom sa nikdy nevyjadrovala. Jakubiskovej partnera Tomáša Malinu v Česku odsúdili na päť rokov väzenia za spreneveru desiatok miliónov korún, no na výkon trestu vďaka prezidentovi Václavovi Klausovi doteraz nenastúpil. Podnikateľ, ktorého majetok odhadujú na miliardy korún, zostáva na slobode a pendluje medzi dvoma rodinami. Medzi oficiálnou manželkou Květou a milenkou Janette. Kým prvá žije v obrovskej haciende, ktorá nemá v Česku obdoby, tridsaťsedemročná Slovenka vychováva dvoch spoločných synov v ďalšom prepychovom dome.

Prepychový dom v Prahe: Žije tu Jakubiskova dcéra Janette s dvoma synmi. Foto: Jakub Brada

Na nože s Deanou

„Keď som bola malá, otcovi zakazovali nakrúcať a mal na mňa dosť času. Vymýšľali sme rôzne bláznovstvá, učil ma kresliť, fotografovať, písať básne, hrať šach, chodili sme spolu na rôzne výpravy a výlety. Brat Jorik bol o to trochu ochudobnený,“ takto opisovala svoje rozprávkové detstvo Janette. Idylka netrvala dlho a rodičia, ktorí si našli nových partnerov, sa rozviedli. Dcéra tak prešla do puberty, ktorá ňou poriadne otriasla. Ako tínedžerka sa šialene zamilovala do vtedajšieho veľkého idolu dievčat Maťa Ďurindu. V noci vraj utekala z domu v ľahkej nočnej košeli cez záveje snehu, aby sa so svojím milovaným mohla stretnúť. Jej tínedžerské výstrelky ťažko niesla predovšetkým nevlastná matka Deana, ktorá jej randenie so spevákom zakazovala. Vzťah s macochou spočiatku nebol ideálny a ešte dlho sa vzájomne osočovali, hoci vtedy ešte neexistoval bulvár. „Deanu som na krstiny svojho syna nepozvala. Ani Deana ma nepozvala na svoju svadbu s mojím otcom. O ich sobáši som sa dozvedela, až keď bolo po ňom,“ posťažovala sa verejne Janette. Nevydržal jej však ani vzťah s Ďurindom. „Maťo bol moja prvá láska. Malo to svoje čaro, ale som rada, že sa to skončilo. Dnes už mám iné kritériá a nároky. Nezapadli sme k sebe povahou. Jednoducho sa k sebe nehodíme. Ostali sme dobrí kamaráti,“ rekapitulovala Jakubiskova dcéra neskôr. Napriek tomu s Deanou naďalej nekomunikovala. „My sa vôbec nestýkame,“ brýzgala na ňu, z čoho bol nešťastný najmä jej otec. Roky sa však hrany medzi oboma ráznymi ženami otupili a udobrili sa zrejme v období, keď Janette diagnostikovali nádor na oku a Deana okolo nej lietala, aby jej zohnala najlepšiu lekársku starostlivosť.

Tajomný priateľ

Kariéru rozbiehala Janette v tieni svojho slávneho otca. Videli sme ju v menších úlohách v jeho filmoch a v roku 1993 stvárnila vo Fontáne pre Zuzanu II, ktorú réžiroval Dušan Rapoš, jednu z kurtizán. V osemnástich jej srdce zapišťalo po kariére modelky, zbalila si veci a kúpila lístok do Talianska. „Mama mi drukovala, pretože v mladosti sama bola modelkou, predvádzala pre Zajceva aj pre Makytu,“ hovorí krásna tmavovláska. „Ale otcovi s Deanou sa to stále nejako nezdalo. Keď som už nastupovala do autobusu smer Miláno, dobehol otec. Deana ho vyhnala, aby ma presvedčil, nech nikam nejdem. Báli sa o mňa. Ale keď potom prišli za mnou do Milána a videli, ako tam žijem, boli spokojní. Presvedčili sa, že robím niečo, čo som dokázala sama. Tu žijem v ich tieni. Nie som to ja, ale vždy iba niečia dcéra. Tam som bola sama za seba, bavilo ma to, získala som sebadôveru,“ pochvaľovala si. Kariéru modelky pre zdravotné komplikácie s okom po pár rokoch zanechala. Chvíľu študovala fotografiu, chvíľu produkciu. No predovšetkým v roku 1998 porodila svojho prvého syna Juraja Tomáša. O jeho otcovi nikdy nechcela verejne rozprávať. Prezradila len to, že sa volá Tomáš a pochádza z Prahy. „To je jedno,“ reagovala na otázku, čomu sa venuje. „Nevyliečiteľne,“ bola zas odpoveď na poznámku, či ho vôbec miluje. „Máme dohodu, že sa nebudeme medializovať,“ ozrejmovala svo-je rozhodnutie. Už vtedy sa vraj poznali roky, napriek tomu sa stala Janette slobodnou matkou. Do dnešného dňa sa na tom nič nezmenilo. „Nehanbím sa za to, pretože to dieťa mám z veľkej lásky a to jediné má zmysel. O svadbe neuvažujem. Takto mi to vyhovuje. Nie som veľký zástanca manželstva,“ povedala a za krstnú mamu si, prekvapujúco, vybrala bývalú Ďurindovu frajerku Mariku Sorosovú.

Klausov chránenec?

Roky bolo okolo Janette, ktorá medzitým porodila druhého syna Michala Miloslava, ticho. Jej meno figurovalo vo firme Tom & Janette, ktorá sa zaoberá prenájmom nehnuteľností. Úspešne pracuje aj pre istú nadnárodnú kozmetickú firmu, lebo v rámci Česka a Slovenska sa v nej prepracovala na najvyššiu možnú pozíciu. Dievčatá, ktoré sa s Jakubiskovou stretávajú, vôbec nepostrehli, že by žila ktovieaký okázalý život. „Nosí síce kabelku Louis Vuitton, ale inak si na značky vôbec nepotrpí a s každým sa dá do reči. Vždy sme ju vnímali tak, že je sama, nikdy sme ju nevideli so žiadnym mužom. Zato so svojimi deťmi je skoro stále,“ povedali nám jej kolegyne zo spoločnosti. V skutočnosti Janette už roky žije s českým podnikateľom Tomášom Malinom, ktorý zbohatol na obchodovaní s pohonnými látkami. V Česku ho vlani odsúdili na päť rokov väzenia za spreneveru desiatok miliónov korún. Požiadal však o milosť prezidenta Václava Klausa, a ten mu začiatkom roka udelil odklad nástupu na výkon trestu pre údajné vážne zdravotné dôvody. Klaus tým vzbudil v Česku vlnu nevôle. Väzenská zdravotná služba by sa vraj o ťažko chorého Malinu vedela postarať, a tak na základe udaní sa „prezidentským pardonom“ začala zaoberať protikorupčná polícia. Špekulovalo sa, že za neštandardným krokom prezidenta stoja aj priateľské vzťahy Klausovcov s Jakubiskovcami. Veď aj po transplantácii srdca český prezident poslal legendárnemu režisérovi na pražskú kliniku kyticu kvetov. Vyšetrovanie sa však upriamilo na lekárov, ktorí Malinovi podpísali posudok o jeho chatrnom zdraví.

Obe v luxuse

České médiá medzitým priniesli fotografie, podľa ktorých päťdesiattriročný boháč nie je pripútaný na lôžko, ale pendluje medzi dvoma rodinami. Zdržuje sa buď u manželky Květy, alebo u milenky Janette. Manželka Květa býva v pražských Popovičkách v luxusnej vile s rozlohou neuveriteľných 1 986 štvorcových metrov. Stojí v areáli s rozlohou viac než 3,6 hektára, čo je tretina plochy celých Popovičiek, a od zvyšku sveta ho oddeľuje vysoký múr. Cenu prepychového areálu odhadujú asi na pol miliardy českých korún. K sídlu totiž patrí jazierko s plážou s morským pieskom, rybárska chata, tenisový kurt a garáže s niekoľkými autami. V Popovičkách navyše manželka Květa, ktorá podniká v televíznej brandži a gastronómii, teraz buduje relaxačné centrum a luxusný hotel. Milenka Janette zas žije s deťmi v honosnom dome medzi smotánkou v pražskom Slivenci. K jej susedom by mal pribudnúť napríklad český expremiér Stanislav Gross, ktorý si tu buduje novú vilu. Dom je oficiálne napísaný na Jakubiskovú a synov Juraja Tomáša a Michala Miloslava. „Janette bola veľmi pohostinná. Sama nám navarila, sama nás obsluhovala. Je rázna ako Deana, veď tá ju vychovávala, ale inak veľmi dobrý človek,“ tvrdili nám tanečníci zo slovenského muzikálu Príbeh ulice, ktorým Janette pred troma rokmi zorganizovala u seba doma žúr. „V dome nebol prvoplánový luxus, má ho zariadený vkusne.“ Domáceho pána nevideli, no podľa českých médií stavbu na úradoch zariaďoval práve Tomáš Malina. Či bohatý podnikateľ žije dvojaký život a manželka s milenkou sa ticho trpia, nevedno. „To sú nezmysly,“ reagovala Deana Jakubisková, cez ktorú sme sa s jej nevlastnou dcérou chceli spojiť. „Nebudem o tom hovoriť, lebo mi to neprislúcha, ale určite nie je jeho milenkou. Žije s ním pätnásť rokov a túto funkciu určite nemá,“ zastala si Janette, ktorá bola práve odcestovaná.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní