Dlhoročný šéfdramaturg divadla a režisér Svetozár Sprušanský (vľavo) dvíha kotvy a mieri do hlavného mesta.

Divadelný prestup roka: Neuniesol známy umelec nedávny neúspech?

Ani nie rok po voľbe šéfa Divadla Andreja Bagara v Nitre nastáva prvá veľká zmena. Dlhoročný šéfdramaturg divadla a režisér Svetozár Sprušanský dvíha kotvy a mieri do hlavného mesta.

„Áno, Sveťo Sprušanský k augustu odchádza z nášho divadla,“ potvrdzuje naše informácie riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy. Sprušanský strávil v meste pod Zoborom dlhé roky a vytvoril desiatky úspešných titulov. Minulý rok sa uchádzal ako Dóczyho protikandidát o riaditeľskú stoličku. Neúspešne.

Napriek tomu to spočiatku vyzeralo, že s novým vedením našli spoločnú reč a budú pokračovať v zveľaďovaní scény, ktorá vyprodukovala množstvo divadelných osobností a patrí k popredným na Slovensku. Teraz to vyzerá tak, že kontroverzná postava slovenského divadelníctva horkú pilulku z porážky v konkurze o riaditeľský flek nedokázala prehltnúť. „Rozišli sme sa pokojne a bez treníc,“ hovorí Dóczy.

Čo bude ďalej

Sprušanský má po odchode z Nitry dohodnuté angažmán na bratislavskej Novej scéne, kde už údajne chystá nový muzikál. Vo svojom srdcovom nitrianskom divadle však nemá v budúcnosti dvere uzavreté.

„Nevidím dôvod, prečo by u nás nemohol aj naďalej pôsobiť externe,“ dodáva Jaroslav Dóczy, ktorý v DAB po Sprušanského odchode plánuje zriadiť dramaturgickú radu.

  • kb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček