Frajer: Kedysi skromnému talentovanému futbalistovi sláva udrela do hlavy. Treba len dúfať, že sa z nej spamätá, bola by ho škoda.

Divoch Miro Stoch: Futbalista si prežil extrémny rok

Nechceli ho ani v repre, napokon ho zachránili Gréci. Reč je o slovenskom futbalistovi Miroslavovi Stochovi.

Vymenil klub, dočkal sa extra pocty, musel pretrpieť hanbu i poriadnu kritiku a začínať takmer odznova. Futbalový krídelník Miroslav Stoch na uplynulých dvanásť mesiacov určite nezabudne. Emocionálne nabitejší rok nitriansky rodák možno ešte v kariére nezažil.

V spoločnosti hviezd

A tak dobre sa to začínalo! Začiatkom roka si na galavečere Medzinárodnej futbalovej federácie vo švajčiarskom Zürichu prevzal Cenu Ferenca Puskása za najkrajší gól roku 2012.

Jeho fináloví protivníci, ktorými boli také esá ako brazílsky supertalent Neymar či kolumbijský ostrostrelec Atlética Madrid Radamel Falcao, sú síce vo svete oveľa viac uznávaní, no na gól mladého Slováka v drese istanbulského Fenerbahce do siete Genclerbirligi v zápase tureckej ligy nestačili.

Odborníkom učarovala práve Stochova šupa, keď loptu po rohovom kope poslal z voleja nezadržateľne do vinkla súperovej bránky. Keď Carlos Valderrama, kolumbijská futbalová legenda, otváral obálku s menom víťaza, Pep Guardiola, v tom čase ešte tréner Barcelony, do Miňa štuchol so slovami: „Mladý, ideš.“

Tušil, že sedí vedľa víťaza ankety. Komu by vtedy napadlo, že tým si Stoch dobré dni na dlhý čas vyčerpá. Vo Fenerbahce, kam prestúpil z londýnskej Chelsea pred tromi rokmi za 5,5 milióna eur, dostával čoraz menej príležitostí. Ešte stále mladý hráč sa s tým ťažko vyrovnával. Čoraz viac ho lákal nočný život, kde sa snažil zabúdať na nepríjemnú skutočnosť, že tak málo hráva.

Ani v repre ho nechceli

Stoch na množiace sa správy v tureckých i slovenských médiách reagoval: „Ak ma niekto uvidí vonku, to neznamená, že mám osobné problémy. Mrzí ma, že si to médiá tak nešťastne spájajú,“ bránil sa. Ani slovenská reprezentačná dvojica Stanislav Griga - Michal Hipp si však nemyslela, že je všetko v poriadku, a Stocha na najbližšie kvalifikačné zápasy nenominovala.

Jeho výstrelky začínali pribúdať. Hoci ani predtým o ne nebola núdza. Doma v Nitre ho policajti nachytali pripitého za volantom a na štrnásť mesiacov prišiel o vodičák. Po zápase Slovenska vo Vilniuse si zasa s niektorými spoluhráčmi vyrazil na diskotéku a ešte sa ňou pochválil na sociálnej sieti. Trest ho neminul - za zvyšok kvalifikácie sa mu futbalový zväz rozhodol nevyplatiť ani cent.

Prišiel tak o 23-tisíc eur. Vlnu kritiky vyvolal v tomto kalendárnom roku kontroverzným videom s nitrianskym raperom Kaidžasom k skladbe s názvom Popič, kde sa spolu preháňajú ulicami Istanbulu. Potom ho zasa obviňovali, že v jednom z tamojších barov napadol fotografa.

„Prekážala mi jeho arogancia. Bez okolkov tlačil objektív na moju tvár. Ale nenapadol som ho, to by som si predsa nemohol dovoliť,“ bránil sa. Kritika sa mu však ušla nielen od Grigu, ale aj klubového trénera Fenerbahce Ersuta Yanala.

Stoch mal byť navyše aj jedným z opitých mladíkov, ktorí vyčíňali v lietadle z Viedne do Istanbulu, no to šikovný krídelník okamžite poprel.

Grécka záchrana

Zachránili ho Gréci. PAOK Solún mu ponúkol ročné hosťovanie a Turci v lete ochotne súhlasili. Miňo sa v klube stal vraj okamžite najlepšie plateným hráčom. Práve peniaze, aj podľa slov jeho otca, môžu byť za Stochovými výstrelkami. V Grécku sa však chytil. Urazený na to, čo o ňom popísali médiá, sa rozhodol mlčať, no na trávniku ho bolo cítiť.

V play-off Ligy majstrov dal gól Schalke a hoci ďalej šli v súčte oboch dvojzápasov Nemci, Stochovi to začalo padať. Nový tréner slovenského národného tímu Ján Kozák ho na svoju reprezentačnú premiéru v úlohe kouča do Rumunska ešte nepozval. „V danej situácii si to nedokážem predstaviť. Na športovca toho vyviedol veľa,“ prezradil.

V záverečnom kvalifikačnom vystúpení Slovákov v Grécku - to už bolo jasné, že na budúcoročné majstrovstvá sveta do Brazílie nepocestujú - už v tíme nechýbal. „V jeho veku má každý právo uletieť, ale musí si uvedomiť, že je vzorom pre mladých,“ vzal ho Kozák na milosť.

„Aj on dospieva, starne. Verím, že časom bude aj z tejto stránky v poriadku,“ dodal. Pre médiá však stále zachovával bobríka mlčanlivosti. Ani nátlak zo strany šéfa futbalového zväzu Jána Kováčika ho príliš neobmäkčil. V Solúne si ho však fanúšikovia už stihli obľúbiť.

Ani keď v zápase Európskej ligy proti izraelskému Maccabi Haifa zahodil dva pokutové kopy, nepískali. Naopak, keď ho tri minúty pred koncom za stavu 3 : 2 pre Grékov holandský tréner klubu Huub Stevens striedal, diváci tlieskali.

„Po takom hektickom priebehu to bol nezabudnuteľný pocit,“ tešil sa Miňo po zápase na svojej internetovej stránke. Žeby aj v jeho prípade platilo koniec dobrý, všetko dobré?


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní