Katalin na fotografii Stanislavy H. Hricovej (vľavo) a v Budapešti na súťaži Miss World Hungary.

Do finále maďarskej súťaže krásy sa dostala kráska zo Slovenska

Katalin Vasmera sa dostala do sveta súťaží krásy a modelingu „vďaka“ žalúdkovej infekcii.

Vysoká, štíhla, dlhovlasá, má dokonalú postavu aj črty tváre, darmo by ste na nej hľadali chybičku krásy. Jednoducho modelka. Dlhé čierne vlasy dopĺňajú modré oči, kombinácia, ktorá býva vzácna ešte aj na súťažiach krásy.

Možno práve vďaka tým očiam zvolila porota nezvyčajnej súťaže Katalin Vasmerovú za kráľovnú krásy „Felvidéku“.

Jedna zo stoštyridsiatich

Odkedy Ján Slota odišiel z politiky, pojem „Felvidék“, čiže Horné Uhorsko alebo Horná zem, ktorým Maďari v časoch existencie Uhorska označovali Slovensko, akosi stratil náboj irónie zmiešanej s fóbiou. Toto kontroverzné pomenovanie pre územie, ktoré Maďarsko považuje za svoje vlastné, ignorujúc pritom štátne hranice so Slovenskom, však bolo vždy vďačnou témou na rozpútanie vášní.

Aj dnes označenie „Felvidék“ bežne používa napríklad Pál Csáky, vyskytuje sa v názve množstva združení pôsobiacich medzi maďarskou menšinou na Slovensku, pomenúva médiá, ktoré sa aj dnes vyhlasujú za hlas Maďarov zo Slovenska.

Rovnomenný film slovenskej dokumentaristiky sa stal kinohitom. Nuž a tento rok „Felvidék“ bodoval aj na prvom ročníku súťaže krásy Miss Felvidék. Myšlienka na jej usporiadanie sa zrodila v týždenníku Szabad Újság, ktorý vychádza v Dunajskej Strede v maďarskom jazyku. Ale stať sa len regionálnou misskou by pre dievčatá zrejme nebolo až také zaujímavé.

„Chceli sme im ponúknuť viac a to sa nám podarilo, keď sme získali prísľub od usporiadateľov súťaže Miss World Hungary, že naša víťazka postúpi do maďarského finále,“ hovorí Václav Tamás, hlavný manažér Miss Felvidék.

Maďarské missky sa preto spočiatku pozerali na Katalin Vasmerovú trochu podozrievavo. Veď nemusela prejsť viackolovou kvalifikáciou v Maďarsku ani prísnym výberom spomedzi tisícok konkurentiek. No ona už svoje mala za sebou. Felvidékovská misska mala stoštyridsať súťažiacich, päť regionálnych výberových kôl na južnom Slovensku a na finále v Komárne sa zúčastnilo dvadsať dievčat.

„Najskôr sa maďarské dievčatá čudovali, ako som sa tam dostala, ale myslím, že napokon moju účasť v súťaži akceptovali,“ hovorí Katalin.

Exotika z „Hornej zeme“

Najskôr myšlienka slovenského týždenníka v maďarskom jazyku, potom gesto Budapešti a nakoniec veľká obchodná iniciatíva, ktorá sa odohrávala najmä na našej strane Dunaja. „Sponzorov sme mali zo Slovenska, takých, ktorí majú maďarské korene a pocit príslušnosti k maďarskej menšine,“ hovorí Václav Tamás.

Poskytli kolekcie topánok a oblečenia či mediálnu podporu. Dievčatá však pripravovali na finále maďarské modelingové agentúry a hviezdnym hosťom galavečera bol reprezentant Maďarska na tohtoročnej Eurovízii v Dánsku. Galaprogram odvysielala maďarská televízia. Ohlas?

Po súťaži sa ozvali ďalší sponzori, a tak sa usporiadatelia už teraz tešia na druhý ročník a Katalin Vasmera na to, že zasadne v jeho porote. Bolo to prvý raz, čo sa dievčina, ktorá nie je pôvodom z Maďarska, dostala vo finále Miss World Hungary v Budapešti do prvej desiatky vybraných dievčat. Obchod s krásou tak získal ďalšie špecifikum.

„Predstavovali ma ako Maďarku z Felvidéku, čo bolo pre maďarské publikum dosť exotické. Vypytovali sa ma, prečo vlastne zostávam žiť na Slovensku,“ hovorí. Za maďarskú kráľovnú krásy ju však nezvolili. Ako by mohla reprezentovať farby Maďarska na Miss World v Londýne so slovenským pasom?

Maďarský prízvuk v slovenčine, slovenský v maďarčine

Katalin Vasmera sa dostala do sveta súťaží krásy a modelingu pred siedmimi rokmi „vďaka“ žalúdkovej infekcii, keď schudla osem kilogramov. „Viac ako pol roka som vtedy takmer nechodila medzi ľudí, až sa moja mama nakoniec rozhodla, že depky bolo dosť, a zapísala ma do súťaže ženského časopisu Miss Új Nő, ktorý vychádza v maďarčine. Skončila som tretia,“ konštatuje.

Potom nasledovali ďalšie, slovenské aj medzinárodné, tucty ďalších, Miss University, Miss Princess. V Turecku na Miss 5 Continents, kde o titul krásky súperili dievčatá zo 67 krajín, reprezentovala Slovensko. Minulý rok sa Katalin zúčastnila na súťaži Miss Slovensko. Bola v prvej dvadsiatke, ale ďalej sa nedostala.

„Viem, že som vtedy mala ešte veľa nedostatkov, lepší výsledok som ani nečakala. Mala som napríklad medzery v angličtine,“ hovorí. Na otázku, či náhodou neznížil hodnotenie jej prejavu maďarský prízvuk, odpovedá, že to posúdiť nevie.

Pravda však je aj to, že na súťaži Miss Felvidék mala ťažkosti s maďarčinou, čo podľa Václava Tamása jej hodnotenie určite nezhoršilo. „Naša súťaž nie je diskriminačná,“ hovorí, ale pripúšťa, že aspoň bez základov maďarčiny si účasť na tomto podujatí vôbec nevie predstaviť.

V slovenských farbách?

Katalin Vasmera tento rok skončila štúdium geografie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde študovala po slovensky a, ako hovorí, v slovenskom prostredí sa cítila dobre. „Profesori mi tolerovali jazykové prehrešky a mali trpezlivosť, keď mi prezentácie v slovenčine išli pomalšie,“ povie.

Na otázku, či to nebolo náhodou preto, že je pekná, odpovedá: „Za krásu som bola iba diskriminovaná. Ľudia si myslia, že pekná žena nemôže byť múdra a mať vlastný názor, a niekedy ich šokuje, keď ho vyslovím.“ Vďaka súťaži Miss Felvidék dostáva ponuky najmä z Maďarska.

Na otázku, čo ďalej, odpovedá váhavo, ponuky vraj zatiaľ selektuje a uvažuje, že spolu s priateľom sa usadia v Bratislave, kde budú podnikať vo finančníctve. Žeby sa pripravovala na Miss Broker? To tu ešte naozaj nebolo! S úsmevom dodá: „Ale môže byť!“ Zároveň však podotkne, že taký výsledok, ako byť v prvej desiatke na Miss World Hungary, už asi nedosiahne.

A modeling? „Čoraz menej sa mi páči, keď mi diktujú, čo mám jesť, čo mám robiť, kam a ako mám ísť. Mám dvadsaťtri, toto už pre mňa nie je prvoradé, mám aj iné ciele,“ hovorí.

Jedno rozhodnutie však ešte ostáva otvorené. Na Miss World Hungary sa druhýkrát zúčastniť nemôže a k vyššej méte, postupu do celosvetovej súťaže Miss World, vedie ešte jedna cesta - cez Miss Slovensko. Zvíťazí teda Miss Felvidék na svetovej súťaži krásy nakoniec ako zástupkyňa Miss Slovensko? Ako vraví - „ešte som sa nerozhodla“.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní