Henry Tóth: Známy
hudobník pred časom
absolvoval dve
operácie.

Doma má vraj teror: Bývalý elánista o tom, ako zvláda boj s alkoholom

Pred pár týždňami podstúpil gitarista vážnu operáciu. Henryho Tótha odviezli do operačnej sály s pruhom a so žlčníkovými kameňmi.

Spomína, ako sa po podaní „náladovky“ vydal na potulky nemocnicou. Lekárom sa doslova stratil.

Víno prestal piť

Jeden z našich najuznávanejších hudobníkov je verejnosti známy skôr vďaka menu. Jeho tvár ľudia identifikujú ťažšie, ale nesťažuje sa. „Už veci nerobím tak, aby som bol v každej riti. Exkluzivita je oveľa lepšia. Mnohokrát ma ľudia nespoznávajú, a tak môžem hocičo postvárať. Napríklad ísť v pyžame do obchodu. Sláva je určite finančne lepšia, ale anonymita je úžasná vec,“zamyslel sa Henry Tóth po tom, čo sa stratil aj z nemocničnej sály.

„Povedali mi - Teraz budete spinkať, ale ešte som musel na malú, tak som vyrazil na WC a zrazu počujem krik - Pacient nám utiekol! Ako kričali, vrátil som sa. Lekárka nechápavo krútila hlavou, ako som mohol po takej dávke niekam odísť. Povedal som jej, že keby vedela, čo ja som si už všetko namiešal, nečudovala by sa.“

Skvelý hudobník: Henry Tóth si zahral po boku mnohých legiend. Na snímke
hore s Andrejom Šebanom, na snímke dole s Elánom. So známou skupinou už
nespolupracuje. Nechcelo sa mu hrať dokola stále tie isté piesne.
Skvelý hudobník: Henry Tóth si zahral po boku mnohých legiend. Na snímke<br /> hore s Andrejom Šebanom, na snímke dole s Elánom. So známou skupinou už<br /> nespolupracuje. Nechcelo sa mu hrať dokola stále tie isté piesne.
Foto: Martin Domok

Henry to kedysi preháňal s alkoholom, ale závislosť zvládol. „Umelci majú problém s pitím, to je stará známa vec. Ide len o to, kam to človek nechá dôjsť. Ak sa nechce zničiť, samokontrola musí byť. Je to na zábavu, áno, ale nie je to vec, ktorej by som mal prepadnúť. Dokážem trištvrte roka piť a trištvrte roka nepiť. Mám to presne vymerané. Lebo zabiť či prizabiť sa alkoholom nie je problém ani hrdinstvo.“

Pred vystúpením si však jeden štamperlík neodoprie. „Kedysi som mal problém. Nebol jeden. Mne síce koncert ubehol výborne, ale neviem, či aj publiku,“ zaspomínal si pobavene.

Priznáva však, že sa z neho nestal stopercentný abstinent. Drinkom sa nevyhýba, ale víno obchádza oblúkom. „Stopol som ho v šestnástich rokoch. Chodil som na učňovku. Bol som v dielňach Národného divadla a tam sme toľko vína vypili, že mi z toho dvanástnik ochorel. Prestal som s ním nadobro.“

Doma ho nechcú

Gitarista dlhé roky patril do skupiny Elán, no jej členovia ho pre financie prepustili zo svojich služieb. Prostredníctvom e-mailu. „Mňa poráža, keď mám hrať dokola tie isté pesničky a do ‚zblbnutia‘ jeden repertoár. To som zažíval s Elánom. Je fajn, že si veci teraz robím po svojom. Môžem sa venovať viacerým projektom. Určite to nie je monotónne,“vraví muzikant.

Na snímke partnerka hudobníka Mariána Čekovského s gitaristom Henrym Tóthom.
Na snímke partnerka hudobníka Mariána Čekovského s gitaristom Henrym Tóthom.
Foto: JURAJ ROSCAK

Muzikantský život si občas vyberá svoju daň. Nočný život síce Henrymu Tóthovi vyhovuje, ani dlhé cestovanie za prácou mu nerobí problém, no nástrahy v podobe rozvášnených fanúšičiek je pre neho už ťažšie zvládnuť. Rebel pritom už šestnásť rokov žije v usporiadanej domácnosti so svojou partnerkou a deťmi. Čo sa vraj udeje mimo domova, po koncerte so svojou životnou partnerkou nepreberajú. Je priam tajnostkár. „Čo mám povedať? Že s nimi skončím v posteli? Žije s muzikantom a vie to,“ smeje sa.

Napriek tomu ho priateľka po nociach domov neženie. Dokonca mu odporúča zdržať sa aj cez noc. „To ja musím volať, že už mám porobené a idem domov. A keď poviem, že som na žúre, tak mi žena nakáže, nech mi nenapadne ísť domov. Partnerka je vyrovnaná s tým, že som muzikant a chcem sa postarať o rodinu, nemôže ma naháňať, keď som unavený,“ dodáva.

Nevedia sa dohodnúť na kostole: Prečo vydržal pri jednej žene šestnásť rokov a čím ho zaujala, vie Henry Tóth bez váhania. „Obrovské poprsie,“ odpovie v sekunde. Ani po rokoch sa s partnerkou nezosobášili. Iba preto, že sa nevedia zhodnúť na základnej veci: „Nevieme sa dohodnúť, v akom kostole. Ona je evanjelička, ja som katolík. Nakoniec to vždy uzavrieme, že je lepšie mať korektný a príjemný vzťah ako nefungujúce manželstvo.“

Skvelý hudobník: Henry Tóth si zahral po boku mnohých legiend. Na snímke
hore s Andrejom Šebanom, na snímke dole s Elánom. So známou skupinou už
nespolupracuje. Nechcelo sa mu hrať dokola stále tie isté piesne.
Skvelý hudobník: Henry Tóth si zahral po boku mnohých legiend. Na snímke<br /> hore s Andrejom Šebanom, na snímke dole s Elánom. So známou skupinou už<br /> nespolupracuje. Nechcelo sa mu hrať dokola stále tie isté piesne.
Foto: Martin Domok

Ako všetci, aj oni prežívajú v partnerskom zväzku dramatické chvíle. „Hádame sa pre úplné nezmysly. Napríklad, že rozhadzujem veci. Ona si však vymýšľa. Lebo ich odhadzujem vždy na jedno miesto. Začne sa to tým, že mám dávať bielizeň do práčky a bude to pokračovať umývaním riadu. Ja som umelec. Ani ako domáci majster som sa nevydaril. Som naivný rojko a s praktickými vecami to mám ťažké. Možno by som aj vedel žiarovku vymeniť, len keby sa mi chcelo.“

Nebije, je bitý

Ani pri najbúrlivejšej hádke Henry Tóth na partnerku nezdvihne ruku, to skôr vraj ona jeho napadne. „Po tvári ma bije. Ja nemám vo zvyku útočiť na ženu. Skôr slovne. Niekedy sa neovládnem. Potom to však ona nevydrží a zaútočí. Tak dostanem po tvári alebo hodí po mne čižmu, ňou ma bije,“ žaluje sa so smiechom.

Po hádke musí udobrovanie po-čkať do druhého dňa. „Zásadne ideme spať pohádaní,“ vyhlásil. Držia sa pravidla, že emócie musia vyprchať. „Ráno sa zobudím a pozerám sa na to ináč. Rozprávame sa na druhý deň alebo o týždeň. Niekedy je úžasné na veci zabudnúť. Aj úmyselne. Nič netreba riešiť s horúcou hlavou,“dodal. Pri vážnych rodinných veciach sa však vedia zomknúť, takže žiadne malichernosti ich nerozdelia.


VIDEO Plus 7 Dní