Dom v Rusovciach: Andrej Mede žije vo vilovej štvrti v hlavnom meste spolu so svojím bratom.

Dosadený úradník? Bašternákovi odklepol kontroverzné Bonaparte, žije si ako kráľ!

Ako žije úradník Andrej Mede, ktorý Bašternákovi odklepol Bonaparte?

Vďaka nemu môže premiér Robert Fico dnes bývať v luxusnom bytovom komplexe Bonaparte, ktorý postavil kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák. Pritom on sám je človek pravice, funkcie si užíval najmä počas vlád Mikuláša Dzurindu a vlády Ivety Radičovej.

Okrem SDKÚ mal blízko ku KDH, jeho brat zasa k bývalému SMK. Reč je o Andrejovi Medem, ktorý dal definitívnu bodku potrebnú na to, aby mohol Bašternák byty v komplexe Bonaparte odovzdať budúcim majiteľom.

Žije v luxuse

Mede, ktorý je medzi politikmi známy, na to, že posledné tri roky údajne nikde nepracoval, žije veľmi dobre. V bratislavskej mestskej časti Rusovce spolu s manželkou Katarínou vlastnia luxusný dom s výmerou 355 štvorcových metrov a priľahlý pozemok veľký 2 000 štvorcových metrov. Podľa výpisu z katastra ho začali stavať v roku 2002.

Daniel Lipšic: Jeden z organizátorov protestov pred Bonaparte. Navrhol Medeho do funkcie prednostu vraj len formálne. Foto: Archív

V tom čase pôsobil Mede v spoločnosti MONA-CO, s. r. o., kde figuroval aj známy podnikateľ Zoroslav Kollár. V blízkosti Medeho žije jeho brat Václav a tiež spoločník z firiem Igor Unger. Ulica, na ktorej títo páni žijú, je uzatvorená rampou a nik cudzí sa do blízkosti ich domovov nedostane.

Nezamestnaný

Počas svojej kariéry pôsobil v mnohých funkciách v mestských aj štátnych inštitúciách. Vo svojom životopise uvádza, že posledné tri roky bol nezamestnaný. Zaujímavé je, ako sa z nezamestnaného stal zo dňa na deň člen predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, kde sedí od konca roka 2015, zároveň je technickým riaditeľom.

Spoločnosť je v rukách hlavného mesta a okolitých obcí. Na čele hlavného mesta stojí bývalý člen SDKÚ a dnes nezávislý Ivo Nesrovnal. S Medem ho spája spoločná stranícka minulosť. Andrej Mede sa od roku 1998 pohybuje v komunálnej politike, keď sa stal mestským poslancom v bratislavskej časti Nové Mesto za SDKÚ a KDH.

Medeho brána: Ulica k jeho domu je uzavretá. Foto: Michal Smrčok

V roku 2006 bol zvolený za poslanca mestského zastupiteľstva hlavného mesta Bratislava. Bratislave v tom čase šéfoval Andrej Ďurkovský z KDH. Úspech v kariére zaznamenal počas vlády Ivety Radičovej, keď ho vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic navrhol za prednostu Krajského stavebného úradu v Bratislave.

Mede a Bonaparte

A tu sa to celé začalo - 22. septembra 2010 vláda odklepla nomináciu Medeho na túto funkciu. Už o dva mesiace, teda v novembri 2010, požiadal Ladislav Bašternák stavebný úrad mestskej časti Bratislava- Staré Mesto o kolaudáciu komplexu Bonaparte.

Byty na Napoleonovom vŕšku neďaleko Bratislavského hradu totiž stavala spoločnosť Real Forum Invest, s. r. o., za ktorou Bašternák oficiálne stál. Presne o mesiac sa kolaudačný proces spustil. Avšak úradníci zistili, že Bašternák pri výstavbe nepostupoval podľa stavebného povolenia a projektovej dokumentácie.

Novostavba bola širšia, vyššia, väčšia, skrátka, dispozične inak riešená. Stavebný úrad po zistení daných skutočností vyzval developérsku spoločnosť, aby požiadala o dodatočné povolenie zmeny nedokončenej stavby. Bašternák mal zároveň dokázať, že stavba sa realizovala v súlade s verejnými záujmami.

Kolaudačné konanie museli úradníci stavebného úradu prerušiť. Pokračovať v kolaudácii bolo možné až po schválení dodatočných zmien.

Kolaudácia

Spoločnosť Real Forum Invest však mala iný názor a podľa nej stavebný úrad nemal právo pozastaviť kolaudačný proces. Bašternákova firma toto rozhodnutie napadla a podala podnet na preskúmanie rozhodnutia na nadriadený orgán, teda na Krajský stavebný úrad v Bratislave. Developér požiadal úrad, aby rozhodnutie o prerušení kolaudačného konania zrušil.

Premiér v Bonaparte: Bez Medeho povolenia by dnes zrejme v luxusnom komplexe nebýval. Foto: Vlado Benko jr.

Bašternákova firma zároveň chcela, aby Krajský stavebný úrad v Bratislave spojil kolaudačný proces so schvaľovaním o dodatočných zmenách v stavbe. PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že krajský stavebný úrad podnet od Bašternáka prijal a vyžiadal si spisový materiál od príslušného stavebného úradu. V máji 2011 krajský úrad vyhlásil, že stavebný úrad rozhodol o pozastavení kolaudačného rozhodnutia v rozpore so zákonom a začal vo veci konať.

Následne v júli 2011 vydal Krajský stavebný úrad v Bratislave o Bonaparte verdikt. Prednosta krajského stavebného úradu Andrej Mede 27. júla 2011 povolil spoločnosti Real Forum Invest užívanie stavby ako stavby občianskej vybavenosti s doplnkovou funkciou bývanie. „Závery z vlastného dokazovania preukázali, že stavba bola uskutočnená s nepodstatnými zmenami oproti overenej projektovej dokumentácii a je schopná riadneho a bezpečného užívania,“ píše sa v rozhodnutí. PLUS 7 DNÍ má rozhodnutie podpísané Medem k dispozícii.

Ako sme napísali, Mede bol nominant pravicovej vlády a do funkcie ho menoval Daniel Lipšic. Na našu otázku, čo mu hovorí meno Andrej Mede a či to bol jeho nominant na krajský stavebný úrad v roku 2011, nám Lipšic odpovedal: „Dotknutého pána nepoznám, viem, že bol nominantom SDKÚ.“

Lipšic tvrdí, že Medeho do funkcie navrhol len formálne. Čo Medeho presvedčilo, aby vydal rozhodnutie, vďaka ktorému dnes stojí Bonaparte, vie len on sám. Isté však je, že tento fakt opoziční politici na tlačových konferenciách zabudli spomenúť.


VIDEO Plus 7 Dní