Z domu už nevychádza: Spevák pred svojím domom v minulosti.

Drogy a depresie? George Michael sa bojí vychádzať z domu

Keď sa jeho verní začali tešiť, že George sa vracia medzi ľudí a boj s depresiou aj omamnými látkami vyhral, zrazu sa odmlčal. Prestal sa ukazovať na verejnosti a vraj prerušil kontakt aj s tými, s ktorými ho celé roky udržiaval.

George Michael takmer vôbec nevychádza z domu, no jeho známi dúfali, že na nedávnej svadbe Geri Halliwellovej sa objaví a obavy o jeho zdravie sa rozplynú. Opak je pravda, spevák - voľakedy preslávený hudbou a spevom, neskôr škandálmi - neprišiel.

Sklamanie a znepokojenie

Podľa britských novín The Sun sa ľudia z Michaelovej blízkosti začali oňho báť, keď premeškal sobáš bývalej Spice Girl Geri Halliwellovej s bosom Formuly 1 Christianom Hornerom.

Všetci dúfali, že ho tam uvidia, a tak ostali nielen sklamaní, ale aj znepokojení. Päťdesiatjedenročný George Michael sa totiž na verejnosti už dlho neukázal. „Myslíme si, že George sa má naozaj zle,“ pripustil jeden z kamarátov niekdajšej hviezdy skupiny Wham!.

„Žije opustený, stal sa z neho pustovník a samotár,“ dodal. Geri Halliwellová ho napriek všetkému na svadbu pozvala. Kedysi si boli blízki. „George si už vôbec neverí, obáva sa opustiť štyri steny, z domu nevychádza, zdá sa, akoby stratil akékoľvek sebavedomie, akoby bol na dne,“ pokračuje zdroj. „Možno aj preto, že trochu pribral,“ zľahčil na záver.

Nech je to už akokoľvek, ani naznačená nadváha nie je zrejme náhodná. Pri depresiách býva jedným z príznakov užívania liekov, rovnako to môže byť pri požívaní omamných látok. Žije voľakedy slávny spevák vo svojom imaginárnom svete, ktorý nemá s realitou veľa spoločného? Jeho priaznivci sa toho obávajú.

Sláva s Wham!

George Michael, spevák, skladateľ a producent, prišiel na svet v Londýne ako syn Angličanky a Gréka z Cypru. Žije v dome v Highgate na severe britskej metropoly a predal viac ako sto miliónov hudobných nosičov.

V roku 1981 Michael spolu s Andrewom Ridgeleym, s ktorým sa poznali zo školských čias, založili duo Wham!. Vydržalo do roku 1986. Hitmi ako Wake Me Up Before You Go- -Go sa dostali na čelo nielen britskej hitparády. Preslávila ich aj pieseň I’m Your Man či Last Christmas.

Faith, Michaelov prvý sólový album po rozchode s Ridgeleym, vyšiel na jeseň roku 1987 a len v USA sa predalo 10 miliónov nosičov. Jednotkou tamojšej hitparády sa stal päťkrát, spevák zaň dostal hudobnú cenu Grammy.

Už v začiatkoch skupiny Wham! bola sexuálna orientácia Georgea Michaela otázna - ani on v nej sprvu nemal jasno. Vyjadril sa vtedy, že je „minimálne bisexuálny, lebo má homosexuálne aj heterosexuálne zážitky a skúsenosti“.

Až keď sa v roku 1991 v Brazílii prvý raz zamiloval do muža, podľa vlastných slov si svoju orientáciu „uvedomil“. Vysvetlil to jednoducho: „Odvtedy bolo zrazu všetko jasné. Nejde o to, či ideš do postele s mužom, alebo so ženou, ale do koho sa zamiluješ.“

Verejné pohoršenie

V apríli 1998 zatkol Georgea Michaela v Los Angeles vo Will Rogers Park na Sunset Boulevard policajt v civile pre vyvolávanie verejného pohoršenia. Speváka odsúdili na pokutu 810 dolárov a 80 hodín verejnoprospešných prác, ktoré vykonal v organizácii pre mládež, a návštevu psychologického poradcu.

O jeho zadržaní informovali médiá a odvtedy bolo všeobecne známe, že je homosexuál. Jeho správanie na verejných toaletách vyvolalo pobúrenie najmä v Spojených štátoch amerických. George Michael vysvetľoval, že do situácie, ktorá vyvolala verejný škandál, sa dostal „omylom a nedopatrením“.

Po tejto kauze sa spevák začal aj v médiách vyjadrovať o svojej homosexualite a partnerovi Kennym Gossovi čoraz otvorenejšie. Jeho priaznivci doteraz zdôrazňujú, že nikdy neprekročil hranicu a nezašiel do intimity. Napokon sa však zdalo, že George Michael sa s náhlou otvorenosťou v súvislosti s láskou k mužom nedokázal vyrovnať.

O necelých šesť mesiacov sa verejnosť prvý raz dozvedela, že trpí ťažkou depresiou. Každopádne, na margo udalosti na verejných toaletách zverejnil pieseň Outside s videom, na ktorom boli popri inom pre zatknutie za „rušenie dobrých mravov“ predstavení dvaja bozkávajúci sa policajti.

Kým v Európe sa pieseň zaradila k najväčším hitom od čias skupiny Wham!, v USA hrali pieseň v rádiu celkovo iba dvanásťkrát a mnohým sa videoklip vôbec nezdal „vtipný ani zábavný“.

Policajt žiadal milióny

Policajt v civile, ktorý speváka Georgea Michaela zatýkal, Marcelo Rodriguez sa cítil videom „zosmiešnený, ohováraný a ponížený“. Namietal proti výpovedi Georgea Michaela, ktorý tvrdil, že ho „vlákal do pasce a ukázal mu svoj penis“.

V roku 1999 policajt Rodriguez dal na súd podanie za znevažovanie a urážanie, požadoval bolestné vo výške 10 miliónov dolárov. Odškodné zdôvodnil tým, že zažil „poníženie a citový stres“, a žiadal uhradiť súdne trovy i návštevu lekára.

Po tom, ako jeho žiadosť v roku 2000 súd na prvom stupni zamietol, v roku 2002 sa odvolal. Súd napokon rozhodol, že Rodriguez ako štátny zamestnanec z právneho hľadiska „odškodné žiadať nemôže“.

Za mreže

George Michael sa však zrejme z depresie nespamätal, aj keď bojoval a snažil sa po svojom. Začiatkom roka 2004 oznámil, že album Patience bude posledný, ktorý vydá komerčne a dostane sa do predaja. Potom je rozhodnutý svoju hudbu dávať bez nároku na poplatok, zadarmo, na svoju internetovú stránku.

Bolo zrejmé, že so svojou traumou bojuje naďalej. V piesni My Mother Had a Brother rozpráva príbeh o strýkovi, ktorý sa podobá na samotného speváka, a v čase pred Michaelovým narodením si siahne na život, lebo sa nevie vyrovnať so svojou homosexualitou.

V roku 2005 predstavil George Michael na filmovom festivale Berlinale autobiografický dokument A Different Story, Odlišný príbeh, a oznámil, že sa sťahuje z hudobného priemyslu do ústrania.

V júli 2010 Georgea Michaela zatkli v Londýne po tom, čo svojím autom Range Rover nabúral do obchodu s fotografickými potrebami v Hampsteade. Na slobodu ho prepustili na kauciu.

V septembri 2010 ho odsúdili pre jazdu pod vplyvom drog na osem mesiacov za mrežami, pokutu 1 400 eur a na päť rokov mu odobrali vodičský preukaz. Po odpykaní štyroch týždňov vo väzení ho v októbri 2010 predčasne prepustili.

V nemocnici

V novembri 2011 bol Michael nútený zrušiť koncert vo Viedni. Mesiac ho pre zápal pľúc ošetrovali v tamojšej nemocnici Wiener Allgemeines Krankenhaus, napokon zrušil aj zvyšok koncertného turné.

Skúsenosť s ochorením a pobytom v nemocnici vyjadril v piesni White Light a venoval ju svojim ošetrovateľom. V roku 2012 vyhlásil, že vydá nový album, v auguste rovnakého roku vystúpil počas záverečného ceremoniálu olympijských hier v Londýne.

V septembri v rámci dobročinnej akcie na boj proti AIDS odspieval v parížskom Palais Garnier ďalší koncert, sprevádzal ho symfonický orchester a George Michael prezentoval piesne z nového albumu Symphonica.

Ledva unikol smrti

Keď sa jeho verní začali tešiť, že George sa vracia medzi ľudí a boj s depresiou aj omamnými látkami vyhral, zrazu sa odmlčal. Prestal sa ukazovať na verejnosti a vraj prerušil kontakt aj s tými, s ktorými ho celé roky udržiaval.

Z jeho londýnskeho útočiska ho nedostala ani svadba Halliwellovej, čo podľa zasvätených nie je dobré znamenie, a spevák možno melie z posledného. Prvý raz sa však začali o Georgea Michaela známi a priaznivci obávať ešte v roku 2011 po jeho prepustení z nemocnice. Reagoval až príliš emocionálne, podľa niektorých labilne.

Po pobyte vo viedenskej nemocnici poznamenal, že prežil „najhorší mesiac svojho života“ a „smrti ledva unikol“. Po ťažkom zápale pľúc pôsobil mimoriadne zoslabnuto a pri každom slove bojoval so slzami. Podľa neho lekári „tri týždne nerobili nič iné, len sa ho snažili udržať nažive“.

Desaťminútový príhovor k fanúšikom z jeho londýnskeho domu sprostredkovali médiá. „Som veľmi slabý, ale cítim sa fantasticky,“ vôbec nie presvedčivo vyriekol George Michael. „Táto moja skúsenosť je aj spirituálna a som vďačný, že som ostal nažive,“ dodal.

Znovu záhadná nehoda

Podľa britských novín The Sun videla verejnosť speváka naposledy takmer pred dvoma rokmi, keď ho opäť previezli do nemocnice, tentoraz londýnskej. Prečo, to dodnes nebolo oficiálne vysvetlené ani spresnené.

Známe bolo len to, že v roku 2013 bol zapletený do dopravnej nehody a vyviazol z nej ľahko zranený. Úrady vyhýbavo oznámili, že iné auto účastníkom nehody nebolo. Nehoda sa stala neďaleko Londýna, vodič vraj s autom „kľukato jazdil po ulici“.

Jeho hovorkyňa ubezpečila, že do nemocnice ho previezli len s drobnými poraneniami. Zdôraznila, že pri nehode vozidlo neviedol George Michael, bol vraj iba spolujazdec.

Neskôr sa objavila správa, že utrpel rezné rany a pomliaždeniny. Televízna stanica Sky News vzápätí prišla s informáciami, že dopravná nehoda sa stala na diaľnici M1 severozápadne od Londýna. Iný muž v aute pri nej utrpel poranenia hlavy a helikoptérou ho okamžite previezli do nemocnice. George Michael sa dodnes k nešťastiu nevyjadril. Identita aj stav druhého muža zostali veľkou neznámou.

Michael, ktorý mal ešte stále v pamäti útrapy spojené s vážnym zápalom pľúc, na tom nebol psychicky najlepšie. K užívaniu drog sa však nepriznal, aj pri nabúraní do obchodu v roku 2010 odmietal verziu prokuratúry, že mal v sebe drogu extázu, a opakoval, že užil iba lieky na lekársky predpis.

Zľahčuje jeho stav?

Priaznivci Georgea Michaela sú v strehu. Jeho hovorkyňa napokon na otázky novín The Sun reagovala: „Po úspechu jeho albumu Symphonica sa rozhodol, že si vezme voľno, a teraz pracuje na nových projektoch.“ Málokoho jej slová o tom, že George Michael sa doma zatvára, aby ho nikto nerušil pri tvorbe, presvedčili.

Veľa sa nevie ani o jeho súkromí či nejakom vzťahu. Od roku 1996 žil so svojím partnerom Kennym Gossom, v roku 2009 sa však rozišli. Tí, čo sledujú život a reakcie britského umelca pozorne, sú znepokojení aj spomenutým konštatovaním hovorkyne o tom, ako sa má a prečo z domu nevychádza.

Veď už po návrate z nemocnice v roku 2011 George Michael priznal, že „spolupracovníci vážnosť jeho ochorenia a zdravotných problémov ohrozujúcich život zľahčovali, aby nevystrašili fanúšikov a tí nezačali biť na poplach“. Vari aj teraz hovorkyňa Georgea Michaela jeho problémy zľahčila, aby nikoho nevystrašila?


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní