Princ Rašíd zomrel náhle ako 33-ročný. Môže za to divoký životný štýl?

Dubajský princ Rašíd († 33): Skosil miliardára infarkt či drogy?

Kým Dubaj smúti za princom, ktorý nečakane odišiel na večnosť, z diplomatických kruhov sa šíria informácie o búrlivom životnom štýle, ktorý ho zrejme stál nielen trón, ale napokon aj život.

Bol najstarším synom dubajského šejka Mohammeda bin Rašída al-Maktúma. Dobre vyzerajúci lámač sŕdc s tučným bankovým kontom a so sľubnou budúcnosťou. Smrť si však nevyberá a v piatok 33-ročného princa Rašída zabil infarkt.

Aspoň tak znie oficiálna verzia. „Ako mohol z ničoho nič umrieť mladý zdravý človek?“ špekulujú britské médiá, ktoré naznačujú, že za skonom princa mohlo byť aj niečo iné, čo by viac súviselo s jeho životným štýlom. Napríklad drogy, steroidy alebo divoké sexuálne večierky. Indície tohto charakteru sa šíria priamo z emirátskych spoločenských kruhov.

Nehodný trónu?

Šejk Rašíd bin Mohammed bin Rašíd al-Maktúm s osobným imaním v odhadovanej hodnote 1,9 miliardy amerických dolárov sa v ostatných rokoch, paradoxne, stiahol z verejného života a stal sa tajomnou postavou medzi šľachticmi Spojených arabských emirátov.

Narodil sa v novembri 1981 dubajskému vládcovi Mohammedovi a jeho prvej manželke Hind bint Maktúm bin Džúma al-Maktúm. Študoval na prestížnej škole pre chlapcov v Nad al-Šeba a vo Veľkej Británii absolvoval školu pre vojenských dôstojníkov.

Po návrate do Dubaja zastával viacero vysokých verejných funkcií a rozbehol niekoľko vlastných firiem. Podobne ako otec a bratia sa venoval jazdectvu a mal vlastnú pretekársku stajňu. V roku 2006 si z Ázijských hier v konských pretekoch priniesol dve zlaté medaily a stal sa národným hrdinom.

Potom sa však stiahol do úzadia a v roku 2008 dokonca prišiel o titul korunného princa. V rovnakom čase sa stal náhradníkom následníka jeho mladší brat Maktúm bin Mohammed al-Maktúm a korunným princom brat Hamdan bin Mohammed. S oficiálnym vysvetlením, že sa jednoducho „lepšie hodí na túto úlohu“.

Čítajte viac:

Bohatým Arabom padlo do oka Slovensko. Majú s nami svoje plány

Divoké zábavky aristokratov

Oficiálna verzia vzbudila vlnu špekulácií a hoci sa palác obrnil hradbou mlčania, na verejnosť prenikali informácie, že za všetkým mohol byť princov neprístojný životný štýl.

Najďalej zašiel vtedajší úradujúci generálny konzul CIA David Williams, ktorý tvrdil, že mladý šejk zabil asistenta v kancelárii vládcu a zahatal si tak cestu k trónu. Príčinou zlostného konania mali byť steroidy – je totiž známe, že princ odušu športoval a potrpel si na vypracované telo.

Iné zdroje hovoria o Rašídovej záľube v divokých večierkoch, kde nechýbali drogy a sex. „Užívanie hašišu a kokaínu je v týchto spoločenských kruhoch bežné,“ napísal o preferenciách mladých emirátskych aristokratov generálny konzul Martin Quinn.

Hoci palác údajné užívanie drog radšej nekomentoval, keď v roku 2011 Rašíd odmietol predsedať olympijskému výboru Spojených arabských emirátov, vyhovárajúc sa na „enormnú pracovnú záťaž“, na pretras sa znovu dostali narkotiká.

Princ mal vraj k pracovnej vyťaženosti ďalej ako na Antarktídu, o to viac však bojoval s drogovou závislosťou, ktorá ho dostala až na kliniku.

Rašídov otec, dubajský šejk Mohammed, bol nedávno hosťom aj na Slovensku spolu s korunným princom Hamdanom. Ten na sobotňajšom pohrebnom obrade odprevadil brata so slovami: „Strácam najlepšieho priateľa.“


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní