Dvanásť rokov spolu: Po odchode sa gitarista videl s Jožom Rážom len raz. Vraj na seba nezazerali.

Elánisti vyhodili gitaristu Tótha cez mail. Ťažké srdce nemá: Jožo je bos!

Elánisti dali svojmu gitaristovi padáka prostredníctvom elektronickej pošty. A je rád. „Prestal som žrať pizzu a chľastať,“ pochvaľuje si Henry Tóth.

Búrlivák a bonviván. Výstižnejšie pomenovania pre hudobníka a producenta Henryho Tótha sa asi nedajú nájsť. Každý, kto ho pozná, vie, že okrem hudby a rodiny má tento nespútaný umelec rád dobré žúry, zábavu a alkohol. Alebo skôr - mal rád.

Po rokoch plných prebdených nocí sa začal rocker šetriť a pracovať na svojom novom ja. Doviedol ho k tomu odchod z legendárnej skupiny Elán, v ktorej ako stály člen pôsobil dvanásť rokov.

„Človek musí ísť ďalej. Taký dlhý čas byť v Eláne, kde všetko funguje bez problémov? Tam len zlenivie,“ hodnotí dnes päťdesiattriročný gitarista.

Vyžúroval sa: Pred rokmi mal hudobník nadváhu. Mohol za to alkohol, nezdravé jedlo a prežúrované noci.
Vyžúroval sa: Pred rokmi mal hudobník nadváhu. Mohol za to alkohol, nezdravé jedlo a prežúrované noci.
Foto: Július Dubravay

Vyžúroval sa: Pred rokmi mal hudobník nadváhu. Mohol za to alkohol, nezdravé jedlo a prežúrované noci. Foto: Július Dubravay

Jožo je bos

Polemizovalo sa, či sa Henry Tóth a Jožo Ráž rozišli v zlom a či majú dodnes na seba ťažké srdce. Peniaze však za ich „rozvodom“ neboli. Lebo, ako potvrdil sám líder skupiny, Henrymu vždy vyplatili honorár, aký si želal. No podľa našich informácií Rážovi nevyhovoval Tóthov podrezaný jazyk a svojská osobnosť.

„Veľmi si otváram hubu a to sa Jožovi nepáči. Ja som však dnes už v situácii, keď môžem mať k nejakým veciam pripomienky. Napriek tomu Jožo povedal, že ma vyhodí,“ povedal po rozchode Tóth.

Až s odstupom času nám priblížil, ako vlastne vyhodenie z Elánu prebiehalo. „Bolo to úplne v pohode. Rozišli sme sa cez mail. Oni mi mailovali a ja som povedal, že ďakujem za spoluprácu.“

Gitaristovi sa s frontmanom kapely Elán pretrhli väzby. Zášť však necíti. „Videli sme sa odvtedy iba raz na nejakej akcii, kde sme hrali. Nemáme proti sebe nič, aspoň ja nie. S Jožom sa nedá rozísť zle. Jožo je bos!“ opísal nám stručne a výstižne svoje aktuálne pocity.

Žúry s chlapmi

Isté je aj to, že Henrymu Tóthovi odchod z legendárnej kapely prospel. Spokojné roky s elánistami sa totiž prejavili na jeho postave. Mal problémy s nadváhou a sám sebe sa prestal páčiť. „Vtedy som len sedel v štúdiu, nahrával, žral pizzu, žúroval a chľastal.“

K neforemnej figúre ho istým spôsobom priviedol aj vlastný sklon k pôžitkárstvu. „Moji rodičia boli veľmi pyšní, že ma zobrala najúspešnejšia československá skupina. Zarábal som tam peniažky a naučil sa, ako vypiť denne fľašu írskej whiskey a neodpadnúť z toho,“ prezradil nám kedysi.

Nový človek: Henry Tóth zhodil tridsaťpäť kíl. Plánuje ísť ešte ďalej.
Nový človek: Henry Tóth zhodil tridsaťpäť kíl. Plánuje ísť ešte ďalej.

Nový človek: Henry Tóth zhodil tridsaťpäť kíl. Plánuje ísť ešte ďalej. Foto: Juraj Roščák

Žúry po koncertoch boli vraj legendárne. „Na nich sa človek úplne zlikviduje, preto som ich veľa vynechal. Všetci fajčia, všetci pijú, len dievčatá chýbajú. Je bolestné vidieť tisíce, ktoré by sa chceli dostať do zákulisia, no drahá ochranka ich nepustí. Chlapov občas pustia, baby v žiadnom prípade. Doslova trpím, keď sa musím pozerať okolo seba na samých škaredých chlapov.“

Ako Mick Jagger

Keď hudobník ukončil spoluprácu so skupinou, okolnosti sa významne zmenili. „Potom som prestal chľastať a žrať, venujem sa sám sebe. Cvičím. Chcem do šesťdesiatky vyzerať naozaj dobre. To mám o chvíľu,“ prezradil. Postupne schudol tridsaťpäť kíl a chce ísť ešte ďalej. Do formy sa dáva pre jeden jediný cieľ. Nie, aby sa páčil druhým, ale sám sebe.

„Keď sa budem sám sebe páčiť, tak sa budem aj ostatným. Ak sa človek každý deň pozerá do zrkadla na ožraté hovädo a prasa, ako môže mať zo seba dobrý pocit?“ kladie si rečnícku otázku.

„Hudobník stojí na pódiu a prezentuje niečo. Musí tam byť aj estetika.“ A tá mu podľa jeho slov, keď bol pri tele, chýbala. Dokonca aj svetoví rockeri ako Mick Jagger či Axel Rose sa podľa jeho slov spamätali.

„Keby len pili, nemohli by vyzerať ako dnes. Majú trénerov a všetok servis, keďže si ho môžu dovoliť,“ odhaľuje, no zároveň priznáva, že sa šetrí aj vďaka svojim ratolestiam. „Nabehám sa pri nich. Aby som mohol poplatiť všetky účty,“ smeje sa.


VIDEO Plus 7 Dní