V šatni: Na hlavnú rolu sa svedomito pripravuje a do muzikálu investuje s kolegami veľa energie.

Eva Pavlíková pred premiérou Tisícročnej včely behala po vyšetreniach

Pľúca mi fungujú na osemdesiat percent, hovorila herečka Eva Pavlíková pred premiérou veľkolepého muzikálu Tisícročná včela. Aké mala problémy?

Eva Pavlíková absolvovlala v piatok muzikálovú premiéru Tisícročnej včely s hudbou Vaša Patejdla a textami Kamila Peteraja. Herečka, ktorá v Divadle Andreja Bagara stvárni titulnú postavu včely, sršala nadšením i obavami zároveň.

Rockový hlas

Obrovskú radosť jej spravila dvorná návrhárka Ľudka Várošová, ktorá pre ňu pripravila štyri javiskové outfity. Na druhej strane Pavlíková doslova trpela. „Získala som ťažkú alergiu, zhodou okolností na divadelný prach. Keď sa dlho pohybujem v tomto prostredí, mám problém s dýchaním,“ vysvetlila.

„Vekom sa to bude len zhoršovať, takže teraz chodím po vyšetreniach, dávajú mi rôzne lieky, mám dva spreje, lebo pľúca mi pracujú na osemdesiat percent. A to nie som sama v tomto súbore, komu vadí prach, čo tu dýchame.“

Paradoxne, pri speve jej alergia neprekáža tak ako pri hovorenom slove. Choroba jej doslova zmenila hlas. Má ho zachrípnutejší, takpovediac rockovejší. V kútiku duše dúfala, že jej Vašo Patejdl „prihrá“ nejakú rockovú vypaľovačku, no ostal neoblomný. „Povedal, že nie. Ale zase, rocková včela, to by nebolo zlé, dala by som tomu trošku feferónov,“ smeje sa nitrianska diva.

Magický: Taký je podľa herečky muzikál Tisícročná včela. „Robíme to s nadšením a láskou.“ Foto: Emil Vaško

Staroba v divadle

Eva Pavlíková často myslí na dlhoročných kolegov a priateľov, ktorí tu už nie sú. Divadlo pod Zoborom má veľký problém s chýbajúcimi staršími umelcami. Za všetkým sú najmä nízke platy.

„Financovanie hercov mimo Bratislavy je katastrofálne. Lenže pán Dóczy, pán Kišš, pán Rimko, Adela Gáborová, Božena Slabejová, to boli divadelníci telom aj dušou. Divadlo musí človek milovať, aby v ňom ostal. Perspektíva staroby v tomto povolaní je dosť smutná. Vždy, keď ideme na vyšetrenie pľúc, povedia nám, že ich máme ako baníci, úplne čierne, zasadané prachom. Všimnite si, keď tancuje na pódiu skupina ľudí, prach sa víri a kašlú aj diváci v prvých radoch,“ dodáva päťdesiattriročná hviezda.

„Áno, dá sa povedať, že divadlo pripravilo o zdravie nielen mňa, ale aj kolegov. Sme otroci javiska vo fabrike zvanej divadlo. Je to krv, pot a slzy, ale robíme to s láskou. Divadlo sa pre peniaze robiť nedá.“

Čítajte viac:

Marián Slovák prvý raz na scéne po mozgovej príhode: Mal som strach!

Tisícročná včela ožíva: Ktoré herečky sa pobili o hlavnú rolu?

Doletí?

Tisícročná včela je Pavlíkovej šestnásty muzikál v kariére. Ako rozprávačka alebo, prenesene, duša národa si v ňom aj mala zalietať, no pre technické problémy to nevyšlo. „Všetci nám hovoria - Len či dobehnete film. To sa nedá povedať, lebo finančné a technické možnosti v divadle sú neporovnateľné s filmovými možnosťami. Vychádzali sme z Jarošovho románu,“ podotýka herečka, zatiaľ čo v šatni na ňu z veľkej fotografie na stene dohliada Jozef Bednárik.

Nedávno zosnulý režisér bol jej veľký priateľ a učiteľ zároveň. Pri spomienke na neho jej vyhŕknu slzy. „Nevyrovnala som sa s jeho odchodom a nestrávila som to. Bola som už aj v Zelenči, viem, že leží v rodinnej hrobke. Všetkým veľmi chýba,“ hovorí roztraseným hlasom.

Beďo jej týždeň pred svojou smrťou pripravil podrobný štvordňový plán návštevy Istanbulu. „Vrátili sme sa a on už bol v kóme. Hneď som volala jeho sestre, že mu všetci posielame dobrú energiu a on na druhý deň zomrel. Bez toho, aby som mu mohla povedať, že som videla všetko, čo mi nakázal,“ nezakrýva smútok inak silná umelkyňa.

Spomína na posledné spoločné stretnutie v Bojniciach. Keď Andrea Zimányiová dospievala jednu z piesní, Beďo povedal - Toto mi zaspievaš na pohrebe! „Zasmiali sme sa a povedali, čo ty o smrti točíš. Nikdy by mi nebolo napadlo, že sa to stane v priebehu desiatich dní. Mrzí ma, že nestihol odovzdať všetko, čo vedel. Bola som navyknutá na jeho pracovný prístup, teraz sa mi všetko zdá nedokonalé.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní