Eva Varholíková-Rezešová: Tridsaťšesťročná milionárka, vpravo, sa proti rozsudku odvolala. Zatiaľ bude v luxusnom domácom väzení.

Eva Varholíková mala byť za tragickú nehodu väznená v luxuse. Všetko je inak

Eva Varholíková za rýchlu jazdu v opitosti, ktorou spôsobila smrť štyroch ľudí, dostala šesť rokov väzenia. Na rozsudok si mala počkať v luxusnom byte s výhľadom na Dunaj, no nič nedopadlo tak, ako čakala.

V auguste sa začal ostro sledovaný proces s milionárskou dedičkou Evou Varholíkovou. Počas série jedenástich súdnych pojednávaní desiatky maďarských aj zahraničných médií pozorne sledovali súd s dcérou niekdajšieho ministra dopravy a mečiarovského privatizéra Alexandra Rezeša.

Obžaloba ju vinila z toho, že spôsobila smrť štyroch ľudí, ktorí uhoreli vo Fiate Punto. Tridsaťšesťročná opitá milionárka doň vo veľkej rýchlosti narazila pri obiehaní kamiónov na diaľnici v Maďarsku.

Živé fakle

Tragická nehoda sa stala 21. augusta 2012 v skorých ranných hodinách. Košičanka za volantom BMW X5 smerovala po diaľnici M3 z Košíc do Budapešti. Už na začiatku cesty mala konflikt s otcom svojej mladšej dcéry Elly Erikom Fischerom, ktorý tvrdil, že Varholíková pri odchode od jeho domu zdemolovala susedov plot.

Počas celej cesty Varholíkovej, ktorá neskôr priznala, že popíjať začala už deň pred nehodou, vyzváňal telefón. Snažili sa jej dovolať jej blízki a po diaľnici za ňou išiel aj jej vtedajší snúbenec Lukáš Trnovský. Podľa slov Erika Fischera Eva mala stavy, keď sa vychytila do sveta a robilo jej dobre, keď si o ňu jej blízki robili starosti.

Nanešťastie, milionárke v takomto rozpoložení vošli do cesty v nesprávnom čase na nesprávnom mieste štyria ľudia. Dva manželské páry sa v malom Fiate Punto viezli na oberačku k príbuzným. Výsledok nárazu silného bavoráka idúceho rýchlosťou asi 165 kilometrov za hodinu do malého Punta, ktoré išlo zhruba stovkou, bol desivý.

Fiatu sa pri náraze roztrhla benzínová nádrž a auto vzbĺklo ako fakľa. Na mieste boli mŕtvi traja pasažieri, štvrtá cestujúca s ťažkými zraneniami a popáleninami na celom tele dokázala z auta vyliezť. Skonala dva dni po nehode v jednej z budapeštianskych nemocníc.

BMW sa po náraze prevrátilo na strechu a šmýkalo sa ešte ďalších takmer tristo metrov. Milionárke sa však vďaka silnému autu nestalo nič. Polícia jej po príchode na miesto dala fúkať a po pozitívnom teste na alkohol Košičanku zadržala.

Chľast za volantom

Eva Varholíková strávila čas do procesu za mrežami budapeštianskej väznice. Rodina jej najala právnické eso Pétera Nováka, ktorý z problémov v minulosti vysekal aj prominentných členov maďarskej mafie. Ten pred súdom dokázal, že peniaze, ktoré si zapýtal, boli dobrá investícia.

Súd počas jedenástich pojednávaní uznal a prijal expertízu, ktorú si dali Rezešovci vypracovať u uznávaného znalca. Ten, mimochodom, najprv odmietol zastupovať pozostalých. Milionárka sa bránila, že alkohol vypila až po nehode preto, že bola v šoku. Súd túto jej argumentáciu označil za účelovú obranu a neuznal ju.

Naopak, stotožnil sa so závermi znalcov, že Varholíková pila už pred jazdou a fľaša vodky, z ktorej chýbalo deci, sa našla po nehode pri predných dverách havarovaného BMW preto, že tam bola už predtým - teda počas jazdy.

„Ani ak by bola smädná, neriešila by po nehode smäd, ale útek zo životunebezpečnej situácie. Deci vodky, ktoré chýbalo z fľaše, nemohla vypiť ani omylom. Už po prvom dúšku musela zistiť, že nepije vodu, ale vodku,“ dodala sudkyňa. Okrem alkoholu v krvi mala Varholíková v moči aj stopy kodeínu a morfínu. Tieto látky určite neobsahovali kvapky proti kašľu Bromhexin, ktoré údajne šoférka BMW užívala.

Prepustenie

Hneď po vynesení rozsudku sa začala ďalšia hra. Tentoraz advokát požiadal o prepustenie Varholíkovej do domáceho väzenia. Všetko bolo zrejme vopred pripravené, pretože v budove súdu už čakal policajt z príslušného okrsku, ktorý eskortoval Varholíkovú do luxusného bytu v komplexe Prestige Towers v trinástom budapeštianskom obvode.

Advokát Péter Novák však ide ešte ďalej. Proti rozsudku sa odvolal a žiada, aby odvolací súd rozhodol o nevine jeho mandantky. Na nové pojednávanie si mala milionárska dcéra počkať v pohodlí prepychovo zariadeného bytu, spoločnosť jej v ňom môžu robiť aj jej dve dcéry a ďalšia rodina. Navštevovať ju dokonca mohli aj priatelia a známi.

Keby...

Rozmaznaná milionárska dcéra si myslela, že zatiaľ dosiahla, čo chcela. Predbežne opustila prostredie väznice, kde jej robili spoločnosť zlodejky, presťahovala sa do zlatej klietky s výhľadom na Dunaj a privátny prístav s jachtami, opäť sa oblieka do luxusných šiat a zdobila sa šperkami, na ktoré musela na dlhých pätnásť mesiacov zabudnúť. Luxus si však dlho neužila a vianočné sviatky strávi v naspäť v cele.

Ktovie, koľkokrát denne jej prebleskne hlavou myšlienka na horiace auto a ľudí v ňom, ktorí aj podľa slov znalcov možno mohli žiť. Stačilo by, keby bola matka dvoch detí zodpovedná, keby sa nerútila nocou po diaľnici neprimerane rýchlo a keby jej v žilách spolu s krvou nekoloval aj alkohol.

Čítajte viac:

Eva Rezešová dostala domácu väzbu, vďačí za ňu elitnému právnikovi


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní