Evita Urbaníková, Zlatica Puškárová, Martina Kisková. Rozhodli sa rodiť po štyridsiatke. Čo na to gynekológ?

V takzvaných celebritných vodách je čoraz viac žien, ktoré rodia po štyridsiatke.

Prezidentova manželka Martina bude mať v júni 42 rokov, tretie dieťa porodí v auguste. Pôrodníka MARTINA PETRENKA (62) sme sa pýtali na riziká pôrodov vo vyššom veku a tiež na to, či tento trend pozoruje aj v širšej spoločnosti.

Veľké priznanie Adriany Sklenaříkovej: „Zo všetkých síl sa snažím otehotnieť!“

Je tehotenstvo vo vyššom veku módna vlna?

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že vek prvorodičiek sa na Slovensku zvyšuje, aktuálne je okolo 29 rokov. Z toho vyplýva, že ženy rodia aj ďalšie deti neskôr. Pokiaľ ide o moju doménu reprodukčnú medicínu, tak tam prichádzame do styku so ženami, ktoré majú okolo štyridsiatky. Tieto javy hodnotím negatívne. Všímam si tiež, že nám klesá takzvaná „úhrnná plodnosť“, teda detí sa rodí menej a trend je jedno dieťa na ženu. To je dosť nepriaznivý fenomén.

Škandál v RTVS? Bývalý reportér napísal knihu o predajnej žene a spoznala sa v nej moderátorka správ! Tá sa vyhráža žalobou!

Rodiť neskôr je teda pomerne novým fenoménom?

Za tie roky, čo existuje reprodukčná medicína, ktorá má na toto tiež dosť veľký vplyv, sa nám v civilizácii rozmnožili niektoré populačné ochorenia. Mám 38 rokov praxe. Kedysi, začínal som v roku 1979 roku, tak napríklad diabetičky nerodili skoro vôbec alebo mali problém s otehotnením. Nerodilo ani mnoho žien, ktoré trpeli kardiovaskulárnymi, črevnými, imunologickými ochoreniami. Tie dnes rodia všetky, lebo reprodukčná medicína sa tak vyvinula, že im to umožňuje. Ak sa na to pozeráme z medicínskeho hľadiska, oni už otehotnejú choré. Takže to je tiež „nové“. Potom sú tu ženy, ktoré otehotnejú staršie, a tu logicky, keď sme starší, nebudeme zdravší.

Dojatý Kiska exkluzívne pre PLUS 7 DNÍ: „Bábätko sme plánovali už dlhšie“

Ale mnohé ženy v štyridsiatke majú lepšiu kondíciu a cítia sa viac fit ako niektoré mladšie, hoci aj 25-ročné... Necítia nevoľnosť, hýbu sa, dávajú si pozor na životosprávu.

Aj ja sa cítim fit a mám 62 rokov. Mám 80 kíl, 180 cm, chodím do fitka dvakrát týždenne, cvičím, plávam, bicyklujem, skrátka všetko čo chcete. Nikto mi môj vek netipuje. Nikde však nie je napísané, že tých 62 rokov nemám. Uvádzam to schválne, lebo tie „celebritné“ dievčatá môžu vyzerať a cítiť sa dobre, ale stále budú mať svojich 42 rokov a ja svojich 62. Starnutie nezastavíte.

MÓDNA POLÍCIA: Africká Čírová, Pallová ako žltý kanárik v pyžame a dogabaná manželka Vlada Černého

Treba to povedať aj preto, aby si iné ženy nemysleli, že keď môžu neskôr rodiť celebrity, tak prečo ony nie...

Áno. Známe ženy sú mediálne vzory pre bežnú populáciu. Často majú skvelú kariéru a tehotenstvo odkladajú. Je super, že sa cítia dobre a nemajú komplikácie, že im všetko dobre dopadne, ale treba povedať, že medicínsky to nie je vždy v poriadku.

Štatisticky je teda viac žien, ktoré rodia neskoro?

Celý výsledok tohto trendu je, že sa zvyšuje počet rizikových a patologických gravidít. Starostlivosť o takéto tehotné ženy je teda zložitejšia a, pochopiteľne, aj drahšia. Navyše, aj pre ženu je to náročnejšie.

Aké najčastejšie komplikácie spojené s tehotenstvom majú matky štyridsiatničky?

U týchto žien sa častejšie začínajú prejavovať spomenuté civilizačné ochorenia -kŕčové žily, ateroskleróza, aj cukrovka je veľmi častá, potom choroby obličiek, nakoniec aj psychické choroby. Takže ochorenia rôzneho druhu, ktoré by v 25-ke ešte štatisticky tak rozšírené neboli, ale v 40-ke ich už pozorujeme. Takže budúca matka už ide do gravidity s rozvíjajúcim sa ochorením, alebo gravidita môže byť spúšťačom choroby, pre ktorú má predispozíciu.

Mária Čírová o trápnom klipe We Are The World: TOTO je dôvod, prečo som v ňom neúčinkovala!

A čo komplikácie pre dieťa?

No väčšinou sú to deti po rôznych metódach asistovanej reprodukcie, tak logicky je aj tlak vymodleného dieťaťa na psychiku vyšší. Nie som novorodenecký lekár, takže sa detailne vyjadrovať nebudem, ale viem, že v tejto kategórii je vyšší počet predčasných pôrodov. Viac detí má aj diabetické, alergologické a iné problémy a to nehovoriac o tom, že je vyšší aj výskyt vrodených chorôb, hoci genetické skríningy na Slovensku robíme skutočne počas gravidity podrobné.

Vrodené choroby sa však môžu vyskytnúť aj u matiek, ktoré majú pod 30 rokov, dokonca aj okolo dvadsiatky…

Samozrejme, to sa môže stať vždy, ale percentuálne, je ich určite menej.

Ako dlho trvá rekonvalescencia ženy po pôrode, ak jej vek presiahol 40-ku?

V tomto veku už máte rigídnejšiu panvu, teda nie takú pružnú. Zvyšuje sa teda počet cisárskych rezov a každý vie, že pre dieťa je najlepší prirodzený pôrod. Logicky, priemerná rekonvalescencia ženy si vyžaduje dlhšie obdobie.

Exfarmárka Mokráňová šokovala: Gesto, ktoré urobila, vás dostane!

Mimochodom, je žena, ktorá rodí po štyridsiatke, pričom jej posledné dieťa je už staršie, považovaná lekármi za prvorodičku?

Čiastočne. Lebo tkanivá, chrupky, panva, svaly už nie sú také pružné.

Tromfol všetkých prezidentov: Piate dieťa zaručuje Kiskovi kuriózne prvenstvo

Martin Petrenko (62) je hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva pre reprodukčnú medicínu, zástupca prednostu I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave a predseda výboru Sekcie asistovanej reprodukcie SGPS. Stál pri pôrode manželky britského veľvyslanca Andie Garthovej, ženy Vaša Patejdla, Bolka Polívku, pomáhal porodiť aj syna Mariany Ďurianovej, i mnohých rodičiek z radov političiek. Bol členom kolektívu, ktorý priviedol na svet prvé deti „zo skúmavky“ na Slovensku.

Neprehliadnite ani ďalšie zaujímavé témy a prečítajte si výber Pluska.sk:

Nenašli ste, čo ste hľadali? Vyskúšajte to najlepšie z našich magazínov:


VIDEO Plus 7 Dní