Odvrátená tvár detskej hviezdy: Ako trinásťročná som pre anonymy a čítanie internetových diskusií skončila dosť zle. Mala som depresie, triasli sa mi ruky, plakala som, ani do školy som nemohla chodiť, spomína Ewa Farna.

Ewa Farna nechce milenca, túži po objatí

Ewa Farna zarába už od trinástich, no akú sumu má na účte, netuší. Od otca dostáva len vreckové.

Do špičkového poľského a českého šoubiznisu skočila Ewa Farna už ako školáčka. V štrnástich získala dve platinové platne aj štvrté miesto v ankete Slávik. Usmievala sa z titulných strán časopisov, vypredávala koncerty a živila vlastný tím spolupracovníkov.

Dnes je z nej mladá milionárka, ale koľko má na účte, netuší. O peniaze, ktoré zarobila, sa jej stará otec. „V Poľsku, kde študujem, bývam v podnájme s dvoma kamarátkami a žijem len z peňazí, ktoré mi posielajú rodičia,“ prekvapuje nás životným štýlom devätnásťročná speváčka a porotkyňa SuperStar.

S otcom: „Má vlastnú firmu a nebudem klamať, že pochádzam z chudobnej rodiny." Foto: Profimedia.sk

Hľadá kamarátov

Ewa Farna svoju prácu nazýva drinou. „Zarábam od detstva a živím aj iných ľudí, s ktorými pracujem. Je to veľká zodpovednosť a nie je to ani zďaleka také ružové, ako sa zdá,“ vyznáva sa. „Nemala som bezstarostné detstvo. Zatiaľ čo moji spolužiaci išli v piatok na pizzu, ja som nemohla, lebo som mala koncert. Často mali mnohí pocit, že môj kamoš je Karel Gott, ale to nie je pravda. Oveľa radšej by som bola s nimi. S pánom Gottom sa stretnem raz do roka na Slávikovi, kde si povieme dobrý večer, a to je všetko. Určite spolu nechodíme na kávu.“

Ewine slová vraj nemáme brať ako sťažovanie. „Mala som úplne iné detstvo ako ostatní, ale nebolo stratené. Muzika je moje veľké hoby a ja som sa na javisku cítila vždy šťastná,“ hovorí.

Horšie to bolo po skončení koncertov, keď skončila v studených hoteloch. „Často som sa cítila veľmi sama. Odmalička som sa pohybovala medzi dospelými a dodnes nemám veľa možností spoznať nových mladých ľudí. Aj to bol dôvod, prečo som s radosťou prijala ponuku ísť do SuperStar. Navyše, aj keď som od niektorých mladšia, môžem im rozdávať rady. Čo-to som už prežila.“ A finalisti jej slová potvrdzujú. „Ewička je skvelá, občas sa za nami nečakane zastaví vo vile a debatujeme. Baví sa s nami ako kamoška. Keď vypadla Natálka, zapíjala s nami žiaľ dlho do noci,“ dozvedáme sa.

V depresiách

Podľa Ewy najhoršie, čo môže finalistov stretnúť, je, že nezvládnu svoju popularitu. S fanúšikmi získajú aj odporcov a nie každý to dokáže v pohode stráviť. Hovorí z nej vlastná skúsenosť.

„Ako trinásťročná som pre anonymy a čítanie internetových diskusií skončila dosť zle. Mala som depresie, triasli sa mi ruky, plakala som, ani do školy som nemohla chodiť. Nechápala som, čo je zlé na tom, že som Poľka, a ako ma niekto môže nenávidieť bez toho, aby ma poznal. Bola to neskutočná škola života. Netuším, čo za ľudia to píšu. Viem len, že sa s tým nedá nič robiť. Treba mať len neskutočnú vnútornú silu. Zvládla som to len preto, že som veriaca a mám plnohodnotnú rodinu. Ale človeka, ktorý sa ešte hľadá, nemá istotu vo viere a možno pochádza z rozvrátenej rodiny, to môže zožrať,“ hovorí.

Nedopraje si

Svojej viere vďačí tmavovláska za to, že sa dodnes nezbláznila z toho, že si z honorárov, ktoré zarába, môže dovoliť kúpiť oveľa viac než jej rovesníci. „Som za tú záchranu veľmi vďačná. Nikdy ma, našťastie, nestretlo to, že si idem kúpiť naraz dvoje džínsy alebo si doprajem trikrát do týždňa kino, lebo na to mám. Iné je, keď potrebujem mikrofón na scénu alebo šaty na javisko. V súkromí som najradšej v teniskách a v normálnych handrách. Vôbec nemám tendenciu kupovať si niečo navyše,“ prekvapuje skromnosťou.

Peniaze podľa slov mladej speváčky kazia charakter, zvlášť v mladom veku. „Preto sa ani nezaujímam o to, koľko som už zarobila. Asi je toho dosť, ale nechcem to vedieť. Všetky peniaze si dávam posielať na účet, o ktorý sa stará môj otec. Ale nechcem mať k nim prístup. Keď som mala osemnásť a čerstvo som zmaturovala, dal mi otec obálku s tým, že je tam všetko, čo som doteraz zarobila, a že si s tým môžem urobiť, čo chcem. Odmietla som to a poprosila ho, aby sa mi o peniaze staral aj naďalej.“

V praxi to teda vyzerá tak, že bohatá tínedžerka žije len z peňazí, ktoré jej posielajú rodičia. Študuje právo na vysokej škole vo Varšave a tvrdí, že sa snaží vyjsť z toho, čo má, a nie z toho, čo jej chodí za vystúpenia. „Žijem obyčajný študentský život a tak ako každý, aj ja sa snažím znížiť náklady tam, kde sa dá. Preto bývam s dvomi kamoškami v prenajatom byte. Jedna študuje so mnou právo, druhá žurnalistiku. A neberú ma, že som niečo viac. Je im jedno, že som sa vrátila v noci z koncertu, keď som na rade s upratovaním ja, musím upratať.“

Túži po objatí

Farnej evidentne ide karta, mierne trpí len v citovom živote. Pred rokom a pol sa rozišla so súčasným českým zlatým slávikom Tomášom Klusom a odvtedy je sama. Nový vzťah nehľadá, pretože na nového muža vo svojom živote by nemala čas a milenca zas nepotrebuje. „Pojem milenec vlastne ani nechápem. To sa mi zdá úplne na hlavu. Absolútne nepotrebujem s niekým spať len preto, aby som sa fyzicky vyžila. Potrebujem človeka, ktorý by so mnou išiel do kina a objímal ma bez úmyslov dostať ma do postele. A to sa v mojom živote, bohužiaľ, nedeje.“

A možno Ewa vzťah nehľadá preto, lebo sa bojí celonárodnej potupy, akú jej uštedril prvý frajer, muzikant Marcus Tran. „Podviedol ma pred očami celého národa. Až z bulváru som sa dozvedela, že už býva s inou a žije dva paralelné životy. Bol to pre mňa brutálny šok, naozaj veľmi nepríjemné a v Česku fakt veľký škandál,“ spomína na neveru, ktorá bola o to horšia, že partner ju podviedol s rovnako mediálne známou osobou, moderátorkou Martinou Gavriely. Čas však podľa nej urobil svoje a dnes so svojím ex opäť spolupracuje.

„Odpustila som mu to, ale nezabudnem nikdy. Viem, že je to bizarné, ale teraz sedím u nich doma, pracujeme, ona nám uvarí kávičku a je to v pohode. Keď vidím, že sú šťastní, som aj ja šťastná. Je možné, že to tak vnímam preto, lebo som veriaca, ale podľa mňa hádať sa je hlúposť. Život treba brať s pokorou a so všetkým, čo prináša.“

Hádať sa a urážať vraj nie je jej štýl. „Zdá sa mi komické, keď ľudia po skončení vzťahu úplne prestanú komunikovať a navzájom sa vymažú aj z Facebooku. Ja by som to nikdy takto neriešila. Istý čas to bol pre mňa okrem mojej rodiny najbližší človek, s ktorým som strávila veľa pekných chvíľ. S Marcusom to bol naozaj veľmi intenzívny vzťah, dnes už, samozrejme, nie sme najlepší kamaráti, ale vieme, že keby jednému z nás bolo zle, môžeme si kedykoľvek zavolať. Už však medzi nami nie je žiadne sexuálne napätie a pasé je aj vzťah. Preto sa nám teraz výborne spolupracuje, tento rok vydávam štyri albumy, dva v Česku, dva v Poľsku, na ktorých sa podieľa aj on.“

Chce dieťa

Rovnako dobre vychádza aj zatiaľ s posledným mužom svojho citového života Tomášom Klusom. „Tam je to úplne iné. S Tomášom sme sa rozišli asi preto, lebo sme na seba nemali čas. On má teraz partnerku, s ktorou čaká dieťa. Na Veľkú noc som bola ešte s pár kamarátkami u nich a spolu sme maľovali veľkonočné vajíčka. Nepíšeme si denne, ale máme sa radi a veľmi mu prajem úspech, ktorý si teraz v Česku užíva.

Naozaj mi je veľmi dobre, aj keď teraz nie som schopná niekomu dať seba. Keď to príde a budem cítiť, že s tým človekom budem chcieť byť celý život, pôjdem do toho, pretože raz by som chcela mať svoju rodinu. Vlastne pri každom svojom partnerovi som verila, že budeme spolu, že to bude pekné, že budeme mať dieťa, no vždy to niekde stroskotalo. Tak azda nabudúce,“ sníva o budúcnosti tínedžerka Ewa Farna.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní