Obľúbený: Často ho vidieť v Košiciach. Mnohých Košičanov osobne pozná a rád sa s nimi porozpráva.

Exprezident Schuster: Ako primátor Košíc holdoval po nociach čudnej zábave

Podľa bývalej hlavy štátu bez potrebnej disciplíny nemôže dobre fungovať ani jedna samospráva

Ako má vyzerať prvý muž mesta? Má v prvom rade kontrolovať a držať svojich podriadených v zdravom pracovnom napätí. Dôvod? Musí mať všetko pod kontrolou a musí živiť chod mesta. Aspoň taká je skúsenosť Rudolfa Schustera, ktorý na stoličke primátora Košíc sedel až dvakrát.

Fedor Flašík o kandidátoch na post šéfa RTVS: Konkurencia už behá po parlamente s nasolenou riťou!

Problematická dlažba

Aj keď ho mnohí Košičania kritizujú za obrovské zadlženie mesta pri rozsiahlej rekonštrukcii centra, on sám považuje prerod a opravu Hlavnej ulice za svoje dieťa.

Do mesta chodí pravidelne a hnevá ho súčasný stav. „Pozrite sa, tá dlažba. Potrebuje údržbu. Stále nie je vyšpárovaná. Minule som volal Rašimu. Dal mi číslo na riaditeľa bytového podniku," krúti hlavou nad riešením svojej požiadavky Rudolf Schuster.

Zaskočený prezident Schuster: Nečakané vyznanie lásky!

Prechádza sa po Hlavnej v Košiciach a vidí, ako to tam vyzerá. Schuster tvrdí, že nechce zbytočne niekoho kritizovať, chce len ukázať na chyby, ktoré by nemuseli byť. „Poukazujem len na také maličkosti. Dlažba v meste je už roku 1997. Treba aj nejakú údržbu robiť! Vyšpárovanie dlažby už malo byť dávno urobené. Robia iné, takzvané dôležitejšie veci. Ja dôležitejšie nepoznám, ako zachrániť to, čo tu je," tvrdí Schuster.

Schuster ako americký prezident: Ukáže vám aj video z vlastnej svadby

Rudolf Schuster: Bývalý slovenský prezident sa vie ešte stále zapáliť pre vec a okamžite ju riešiť.
Rudolf Schuster: Bývalý slovenský prezident sa vie ešte stále zapáliť pre vec a okamžite ju riešiť.
Rudolf Felšöci

Akčný: Ešte stále sa vie zapáliť pre vec a okamžite ju riešiť. Foto: Rudolf Felš¨oci

Meter štvorcový položenej dlažby v centre stál 100 eur. Vtedajšia hlava mesta doniesla tento nápad zo zahraničia. Ide o taliansky porfír, ktorý by mal vydržať desiatky rokov. „Je to osvedčené, ale chce to aj údržbu - treba čistiť, čistiť, čistiť. Všetko. Lebo potom to už bude oveľa, oveľa, drahšie,” vysvetľuje Schuster.

Exprezident Rudolf Schuster spomína na cestu do Brazílie

Disciplína musí byť

Prechádzajúce autá po Hlavnej absolútne neschvaľuje. Dnes sa do centra mesta bez väčších problémov totiž dostane takmer každý. Vraj autá poškodzujú dlažbu, ktorá bola určená iba pre peších. „Za mojej éry do centra ani polícia autom nesmela, jedine na zákrok. Možno som to preháňal, ale niečo to malo do seba. Disciplína bola. A disciplína začína tým, kto vedie to mesto - on sám musí tie pravidlá dodržiavať," vysvetľuje Schuster.

5 vecí, ktoré by mal Fico urobiť, aby jeho „boj s korupciou“ brali ľudia vážne

V kontakte: Pred dvoma rokmi pri rozkopávke a oprave električkových tratí v Košiciach Schuster prišiel Rašiho podporiť. Či si niečo vzal z jeho rád, ťažko povedať.
V kontakte: Pred dvoma rokmi pri rozkopávke a oprave električkových tratí v Košiciach Schuster prišiel Rašiho podporiť. Či si niečo vzal z jeho rád, ťažko povedať.
Rudolf Felšöci

V kontakte: Pred dvoma rokmi pri rozkopávke a oprave električkových tratí v Košiciach Schuster prišiel Rašiho podporiť. Či si niečo vzal z jeho rád, ťažko povedať. Foto: Rudolf Felšöci

Podľa neho mestu chýbajú pravidlá, ktoré by udržali kolobeh mestského života. „Mesto je ako živý organizmus. ktorému sa treba venovať a kontrolovať vo dne v noci," vysvetľuje bývalý prezident a exprimátor. Netají sa, že on kontroloval všetko. „Som taká povaha. Po nociach som chodil kontrolovať aj nočné spoje. Sadol som si do autobusu, či išiel včas, ráno zas električky. Chodil som pravidelne kontrolovať aj čistotu, kontroloval som aj políciu, svetlá, či svietia," zaspomínal si Schuster.

„Pusťte Danka k maturite“, „Stop ficoizmu“, „Skutok sa stal“ (fotogaléria z protestu)

Všetci sme lajdáci

„Mesto musí byť nonstop udržované, sledované. Musí tu byť zdravé pracovné napätie. Kde nie je, nastupuje lajdáctvo. Obzvlášť dnes. Chceme zarobiť, ale nerobiť - a to nejde. Niektorým sa to darí, ale mesto z toho žiť nemôže - tu sa musí robiť, udržovať," vraví Schuster.

Tisíce ľudí vyšli do ulíc. Dav skandoval: „Dosť bolo Fica“

Odporúča preto vedeniu mesta, aby na to mysleli. „Všetci tí, ktorí sú zodpovední za poriadok a čistotu, od policajtov počnúc, musia mať pocit, že sú kontrolovaní. Aby mohli byť pochválení, keď robia dobre a kritizovaní, keď robia zle - alebo aj potrestaní. Pokiaľ toto nefunguje, tak mesto žije zo zotrvačnosti, ale stále k horšiemu. Lebo všetci sme lajdáci, robíme len tak ďaleko, ako sme kontrolovaní," uzatvára svoje úvahy Rudolf Schuster.

Viac o Rudolfovi Schusterovi a jeho veľkolepých plánoch sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.