Modrého z neba sa buď dotkne šetrenie, alebo jeho moderátor Vilo Rozboril (vľavo) odíde do inej televízie. Pavol Rusko (vpravo) tvrdí, že takúto reláciu zdravá televízia nemôže pustiť do externého prostredia.

Exšéf Markízy Rusko: Vilo Rozboril sa na Markíze výdatne priživil

Ak by Vilo Rozboril odišiel do inej televízie, musel by sa vzdať názvu Modré z neba.

Ešte koncom augusta sršala generálna riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková na dni otvorených dverí v Záhorskej Bystrici dobrou náladou. Na prvý pohľad nič nenasvedčovalo tomu, že jej dni sú zrátané. Televízia sa pýšila dobrou sledovanosťou. No o mesiac ju už majitelia Markízy nahradili Matthiasom Settelem z Rakúska.

Doplatia na to herci

Settele, ktorý v minulosti pôsobil v rakúskej televízii ORF a nemeckej RTL, sa pred nástupom do Markízy prišiel predstaviť novým podriadeným osobne.

Počas asi desaťminútového stretnutia sa markizákom prihovoril v angličtine, takže mu vraj mnohí vôbec nerozumeli. Bez ohľadu na jeho slová sa od neho dajú očakávať najmä dve veci - viac nemeckých prvkov v programe, o ktorých vraj už neformálne s niektorými hovoril, a finančná konsolidácia televízie, čo v preklade znamená šetrenie.

Podľa posledných informácií zastavil prípravu akýchkoľvek nových veľkých projektov na budúci rok. Čo sa týka starých, vo väčšom ohrození sú zatiaľ seriáloví herci než moderátori. Výroba jednej časti televízneho seriálu totiž stojí niekoľkonásobne viac než akejkoľvek publicistickej relácie.

Takže slovenskí herci, ktorí brali za jeden natáčací deň od štyristo do osemsto eur, sa možno opäť vrátia do dabingových štúdií. „Napríklad seriál Chlapi neplačú má dobrú sledovanosť, ale s áčkovými hercami mimo hlavného vysielacieho času to je pre televíziu zbytočný luxus,“ je presvedčený náš zdroj z televízneho prostredia.

Žiadna predtucha?: Ešte pred mesiacom Zuzana Ťapáková a Vilo Rozboril na dni otvorených dverí v Markíze pôsobili spokojne. Foto: Emil Vaško

Zajačie úmysly

Najväčšia pozornosť sa teraz upriamuje na výkladnú skriňu Markízy, najpopulárnejšiu reláciu Modré z neba, ktorú moderuje a vyrába Ťapákovej partner Vilo Rozboril. Na nej sa v televízii nikdy nešetrilo a sprevádzala ju vždy obrovská reklama.

Nový riaditeľ, ktorý prišiel šetriť, by mohol názor zmeniť. Reakcia Vila Rozborila nenechala na seba dlho čakať. Po tom, čo Ťapákovú odvolali, vraj prvý raz v histórii zrušil výrobu Modrého z neba. Hoci to neskôr ospravedlňoval chorobou kľúčových ľudí, málokto mu uveril. „Taktizuje,“ domnieva sa náš zdroj znalý pomerov v Markíze.

V televíznej brandži je verejným tajomstvom, že Vilo Rozboril má zajačie úmysly a jeho budúcnosť závisí už len od toho, kto mu ponúkne viac. „Rokujú ostošesť v JOJ-ke aj v RTVS,“ tvrdí náš zdroj, podľa ktorého vraj nie je vylúčené, že ak sa markizácka tvár presunie do inej televízie, prestížny flek u konkurencie získa aj jeho priateľka.

„Aktuálna vysielacia štruktúra RTVS je uzatvorená do konca roka. Neustále však pracujeme na posilnení diváckeho návyku prípravou nových, a veríme, že úspešných, formátov,“ vyhla sa odpovedi, či RTVS momentálne rokuje s Rozborilom, hovorkyňa verejnoprávnej inštitúcie Dominika Šulková.

PR manažér TV JOJ Michal Pilip zas tvrdil, že „televízia JOJ s pánom Rozborilom o prestupe nerokuje“. Pritom o tajných rokovaniach markizáckeho moderátora na Kolibe sa špekulovalo už vlani v lete, keď sa JOJ-ka zrazu vzdala pôvodného plánu, že televíznu šou Česko Slovensko má talent bude vysielať v stredu večer ako konkurenciu Modrému z neba.

O Rozborilovom prestupe do JOJ-ky sa šepkalo i na jar tohto roka. Napokon, generálny riaditeľ TV JOJ František Borovský sa nikdy netajil, že Modré z neba je jediná relácia, ktorú svojej konkurencii závidí.

Žlté z neba?

Modré z neba je však neprenosné. Podľa Úradu priemyselného vlastníctva túto ochrannú známku vlastní od roku 2010 televízia Markíza. V prípade, že by teda Rozboril so svojím štábom vypovedali zmluvu s domovskou televíziou a chceli prejsť inam, museli by prísť s niečím novým.

To by mohlo a nemuselo zaujať divákov. V Markíze by teoreticky mohli pokračovať s výrobou Modrého z neba s novým moderátorom i s lacnejšou produkčnou spoločnosťou.

Mnohí zo „starých“ markizákov teraz podliehajú panike, lebo vraj Rozboril, nech už je akokoľvek drahý, zostáva značkou. „Podobná situácia nastala asi pred piatimi rokmi. Andy Kraus vtedy ponúkal Markíze seriál Panelák, ale nechceli ho. Potom s ním odišiel do JOJ-ky a Markízu to takmer stálo líderstvo na trhu. To isté sa môže stať aj teraz. Keď pustia Rozborila, prestíž televízie padne a môže to byť začiatok konca,“ domnievajú sa.

Čítajte viac:

Rozboril sa urážať od Ruska nenechá: Kde berieš drzosť hovoriť o rodinkárstve?!

Rusko: Nedá sa žiť na dlh

S bývalým šéfom Markízy Pavlom Ruskom sme sa zhovárali o budúcnosti televízie i Modrom z neba.

Markízu ste zakladali a boli jej prvým generálnym riaditeľom. Ako sa pozeráte na to, že ju teraz bude viesť Rakúšan?

Je to dosť veľká odvaha, ja by som teda riaditeľa v Čínskej televízii nerobil. Nerozumel by som spätnej väzbe. Ale na druhej strane si myslím, že poslanie rakúskeho riaditeľa je trochu iné, než vytvárať kreatívne prostredie a reagovať na program. Skôr prišiel pretrhnúť všetky rodinkárske a kamarátske väzby, ktorých je v Markíze neúrekom. Žiaľ.

Potrebuje ju dostať ekonomicky na zem, čiže škrtať, škrtať a škrtať. Lebo keď máte počas jedného večera náklady 60-tisíc eur a výnosy 40-tisíc eur, televízia sa dlhodobo nedá udržať. Nemôže donekonečna žiť na dlh. Nemôžu byť bohatí manažéri v chudobnej televízii.

Aké rodinkárske väzby máte na mysli?

Pozrite sa, určité väzby v každom médiu vždy fungovali a fungovať budú, len si myslím, že tie v Markíze prekročili únosnú mieru. Veľakrát sa rozhodovalo podľa toho, kto je s kým zadobre, než podľa skutočnej výkonnosti a kvality.

Kde podľa vás teraz skončí Vilo Rozboril, ktorý Modré z neba nielen moderuje, ale so svojou spoločnosťou aj vyrába?

Neviem, ale takúto reláciu zdravá televízia nemôže za normálnych okolností pustiť do externého prostredia. Tam podľa mňa utekajú veľké peniaze. Reálne si myslím, že keby televízia Modré z neba vyrábala sama a o tretinu znížila náklady, na kvalite by to nebolo poznať. Tu nejde o to, či je niekto pozitívne, alebo negatívne nastavený voči Vilo Rozborilovi, ale určite si z toho urobil vlastnú živnosť a výdatne sa priživil na Markíze.

Otázka je, či ho bude vedieť niekto z konkurencie zaplatiť tak, aby bol spokojný. Neverím, že by prijal ponuku - vieš čo, nastúp k nám ako moderátor relácie, my ju budeme vyrábať a ty budeš mať honorár za moderovanie.

Mimochodom, Zuzana Ťapáková nie je krstnou mamou vášho syna?

Bola, ale na to zabudla hneď, ako sme odišli z Markízy.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní