FOTO Kontroverzný Kočner: Pózoval s politikmi aj s mafiánmi

Kontroverzný slovenský biznismen Marián Kočner sa spája s viacerými slovenskými kauzami. Anglická verzia Wikipédie ho radí do mafiánskej skupiny Piťovcov, ktorá sídlila v bratislavskom Lamači a premávala sa na géčkových meďákoch.

Marián Kočner (53). Kto by u nás nepoznal kontroverzného podnikateľa, ktorého meno sa pravidelne skloňuje v médiách už dvadsať rokov a v deviatich prípadov z desiatich je to v súvislosti s nejakou kauzou, ktoré, čo je Slovensku zvykom, idú pekne dostratena.

Technopol, únos a milosť

1997: Prvýkrát mala verejnosť tú česť spoznať meno biznismena Kočnera, a to v súvislosti s kauzou všetkých káuz – únosom prezidentovho syna. V roku 1997 udelil vtedajší prezident Michal Kováč svojmu synovi, Martinovi Syčovi a Mariánovi Kočnerovi milosť. Všetci traja figurovali v kauze Technopol z roku 1992. S tým súviselo zavlečenie Michala Kováča mladšieho do rakúskeho Hainburgu na konci augusta 1995. Z „akcie“ bola podozrivá Slovenská informačná služba (SIS) na čele s Ivanom Lexom a keďže prezident Kováč neveril vo vyšetrovanie v ére Vladimíra Mečiara, udelil milosť. Nemecký súd v roku 2000 stíhanie zastavil. Kováč mladší sa ku kauze ani Kočnerovi nevyjadruje.

Na súde s Mečiarom v roku 2008.
Na súde s Mečiarom v roku 2008.
Peter Šimčisko

Pokračovanie na ďalšej strane

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].