S Francúzom Pierrom Briceom (vľavo) boli priatelia aj v súkromí.

Filmový Old Shatterhand zomrel na ulici nikým nepoznaný

Predstaviteľ Old Shatterhanda, idol žien a tínedžerov Lex Barker, skonal nepoznaný na rušnej newyorskej ulici.

Pri vyslovení mena Lex Barker si nejeden okamžite vybaví muža v hnedom zálesáckom oblečení, ktorý jedným úderom dokázal zložiť každého nepriateľa. Idol žien a niekoľkých generácií tínedžerov sa preslávil predovšetkým ako Old Shatterhand, pokrvný brat Vinnetoua, nezmieriteľný nepriateľ banditov a nespravodlivosti.

Zomrel predčasne na jednej z newyorských ulíc tri dni po oslave päťdesiatych štvrtých narodenín na infarkt. V sobotu odvtedy uplynie štyridsať rokov.

Chcem byť hercom!

Narodil sa v roku 1919 v americkom meste Rye v štáte New York v rodine Kanaďana a Američanky. Jeho priamym predkom bol zakladateľ Rhode Islandu Roger Williams i generálny guvernér ostrovného štátu Barbados sir William Henry Crichlow. Mladého Alexandra Crichlowa Barkera juniora priťahoval najmä šport. Už ako malý chlapec sa naučil jazdiť na koni na rodinnej farme, čo sa mu neskôr veľmi zišlo, výborne plával, venoval sa atletike, hrával americký futbal, hokej i tenis.

Otec bol majiteľom prosperujúcej stavebnej firmy a jemu predurčil rovnakú dráhu. Lex však prerušil štúdium za stavebného inžiniera na Princetonskej univerzite a vydal sa za svojou ďalšou veľkou láskou - divadlom. „Chcem byť hercom!“ rozhodol sa.

No nebolo to také priamočiare. Najprv pracoval ako kulisár či osvetľovač, až potom sa dostal aj k nejakej role. Ešte ako neplnoletému mu otec nedal súhlas na uzavretie zmluvy s filmovou spoločnosťou 20th Century Fox. Presvedčil ho, aby sa vrátil k stavarine. Školu teda dokončil, ale svojho sna sa nikdy nevzdal. Ibaže jeho uskutočnenie na čas odložil.

Zapríčinila to aj druhá svetová vojna. Alexander v roku 1941 vstúpil do americkej armády. Dostal sa do severnej Afriky i na taliansky front, kde utrpel vážne zranenie hlavy. Vylízal sa z toho, dokonca sa vrátil na vojnové bojiská. Utrpel ďalšie zranenie, keď ho zasiahol do nohy šrapnel z granátu. Zo služby odišiel po vojne ako v tom čase najmladší major americkej armády.

Charizmatický: Lex Barker odmietol dráhu stavebného inžiniera, zlákal ho film. Zomrel pred 40 rokmi. Foto: profimedia.sk

Ďalší Tarzan

Vo filme si prvý raz zahral v roku 1945. Po účinkovaní v dvanástich filmových snímkach prišla rola Tarzana. Nemal ľahkú pozíciu, veď v nej vystriedal legendárneho Johnnyho Weissmullera, ktorý je dodnes považovaný za najlepšieho Tarzana v histórii kinematografie.

Lex Barker bol v poradí desiatym Tarzanom a obstál so cťou. Urastený chlap, veď meral bez siedmich centimetrov dva metre, s vyšportovaným telom a charizmou, upútal kritikov i divákov. Po piatich dieloch v rokoch 1949 - 1953 sám povedal dosť. Obával sa, že si ho diváci s Tarzanom stotožnia, ako sa to stalo jeho predchodcovi. Túžil po umelecky významnejších rolách.

Keď v Amerike príležitosť nie a nie prísť, jazykovo zdatný Lex, ktorý okrem angličtiny vedel aj po francúzsky, po španielsky, po taliansky i po nemecky, sa vydal do Európy. Nešiel do neznáma, otec ho neraz brával na obchodné cesty, a tak precestoval a spoznal viacero krajín. Usadil sa v Taliansku a hral vo viacerých filmoch v rôznych produkciách.

Všimol si ho aj slávny taliansky režisér Federico Fellini, ktorý ho obsadil do úspešného filmu La Dolce Vita - Sladký život. Lex si v ňom zahral partnera švédskej sexbomby Anity Ekbergovej. Významný zvrat v kariére mu to neprinieslo.

Desiaty Tarzan: Po piatich dieloch sa filmovej roly vzdal, aby ho s ňou nespojili navždy. Foto: profimedia.sk

Osudová postava

Ten prišiel o čosi neskôr po tom, čo prikývol na ponuku nemeckého producenta Horsta Wendlanta a prijal rolu Old Shatterhanda v Poklade na Striebornom jazere. Netušil, že práve táto postava zmení jeho herecký aj súkromný život. Film sa hneď po uvedení v roku 1962 stal trhákom nielen v Nemecku, ale aj v ďalších krajinách. To, pred čím utekal z USA, sa mu pritrafilo v Európe.

Hoci Karla Maya a jeho knihy predtým nepoznal, mayovky sa mu stali osudnými. Sedemkrát stvárnil Vinnetouovho pokrvného brata, trikrát hral Karu ben Nemsiho a dva razy doktora Sternaua. V roku 1966 ho v Nemecku vyhlásili za najobľúbenejšieho zahraničného herca. Poslednou jeho mayovkou bola snímka Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti v roku 1968. Zďaleka nedosahovala úroveň štyroch filmov o Vinnetouovi, ktoré režíroval Harald Reinl.

Celkovo hral Lex Barker vo vyše sedemdesiatich filmoch, no pre divákov sa stal navždy tým verným priateľom Indiánov. Charizmatickým zálesákom s ofinou úhľadne vyčesanou dozadu, ktorá mu padne na čelo, len keď protivníkovi uštedrí svoj povestný úder päsťou. Obdivovaným hrdinom, ktorý pohybom očí dá najavo, že vytušil hroziace nebezpečenstvo, a oči spolu s charakteristickou mimikou tváre vzápätí prezradia, že divák sa nemusí ničoho obávať, pretože on už vymyslel, ako sa z nepríjemnej situácie dostane.

Ach, tie ženy

Filmový ideál však nebol úplne bez chýb. Jeho slabosťou boli ženy aj alkohol. Nedokázal žiť sám, tvrdil, že „byť sám, to je ako byť mŕtvy“. O vzťahy so ženami, krátkodobé i dlhšie trvajúce, nemal núdzu a až päťkrát ich spečatil manželstvom. Tiež s rôznou dĺžkou trvania.

Jeho prvou manželkou bola Constance Thurlowová. Na svadbu s ňou si odskočil z bojísk druhej svetovej vojny. Mal s ňou dcéru Lynn a syna Alexandra III. - Zana (zomrel 65-ročný v roku 2012). Toto manželstvo vydržalo najdlhšie, až osem rokov, no silnejšia než rodinné puto bola uňho láska k herectvu.

Jeho druhou manželkou sa stala nakrátko herečka Arlene Dahlová. Vystriedala ju ďalšia herečka, vtedy už veľká hviezda Lana Turnerová. Uviedla ho medzi hollywoodsku smotánku, no ich manželstvo sa po potrate dieťaťa, alkoholických excesoch i neverách oboch skončilo. Po viacerých rokoch dcéra z jej predchádzajúceho manželstva Cheryl vyšla s tvrdením, že ju neplnoletú Lex Barker zneužíval. Údajne preto ho matka, keď sa to dozvedela, po štyroch rokoch spolužitia vyhodila.

Búrlivé manželstvo: Lana Turnerová bola jeho tretia manželka. Uviedla ho medzi hollywoodsku smotánku, ale ich vzťah sprevádzali škandály. Foto: profimedia.sk

Mohla za to Irene

Ešte v tom istom roku sa oženil štvrtýkrát, tentoraz s Európankou. Švajčiarska študentka herectva Irene Labhartová mu po svadbe porodila syna Christophera.

Francúz Pierre Brice, filmový predstaviteľ Vinnetoua, sa vyjadril, že Irene bola preňho tou najlepšou partnerkou. A práve ona mala veľký podiel na tom, že Lex prijal rolu Old Shatterhanda. Poznala príbehy Karla Maya a presvedčila ho, že je to zaujímavá príležitosť. Sama už v tom čase bojovala s leukémiou, ktorej napokon v roku 1962 podľahla. Obrovského úspechu svojho manžela sa nedočkala.

Jedného rána Lexa prebudil v spálni zvuk telefónu. Zodvihni to, zašomral ospalo. Keď nezareagovala, obrátil sa a zistil, že v noci v posteli ticho skonala.

Ich syn Christopher sa stal tiež hercom a dokonca stvárnil i postavu Old Shatterhanda, aj keď iba na tradičných nemeckých Slávnostiach Karla Maya.

Pierre Brice zažil potom búrlivú lásku svojho nepoučiteľného priateľa, staršieho o desať rokov, s mladučkou španielskou kráľovnou krásy Carmen Cerverovou - Titou. Bola plná života, rada sa bavila, smiala, ale aj hýrila. Stála ho veľa peňazí a Lex na ňu žiarlil. Aj tento vzťah sa skončil rozchodom, ale prv, než došlo k právoplatnému rozvodu, Lex zomrel.

Predtým sa vrátil do USA, lebo videl, že v Európe ošiaľ z mayoviek pominul a bolo čoraz ťažšie dostať dobrú ponuku. Jeho posledným filmom bol španielsky Aoom z roku 1970. V rodnej Amerike sa po návrate uplatnil len v televíznych seriáloch.

Do večných lovísk

Barker skonal na manhattanskej ulici, keď mal namierené k svojej novej priateľke, herečke Karen Kondazianovej. O koho ide, zistili podľa náramku na hodinky a adresy na ňom. V USA nemecké indiánky nepremietali a na Tarzana v jeho podaní už dávno zabudli. Spopolnili ho v New Yorku, ale popol dala jeho ešte stále manželka Tita previezť do Španielska.

Pierre Brice sa o jeho skone dozvedel náhodou od francúzskych novinárov. Takýto, ako to nazval, „brutálny odchod“ nedokázal stráviť. Nemohol pochopiť, že jeho veľký, silný brat odišiel do „večných lovísk“ po tom, čo sa sklátil na zem niekde na chodníku. Neskôr vo svojej biografii naznačil, že „je síce pravda, že bol cez deň príkladne triezvy“, ale večer po nakrúcaní „zrejme veľa pil a asi celkovo nemal príliš dobrú životosprávu“.

Napriek priskorému odchodu možno povedať, že Lex prežil život naplno v duchu vlastného kréda, ktorým bolo - nesnívaj svoj život, ži svoj sen! Ako sa tento milovník žien, whisky, fajky a zberateľ historických zbraní raz vyjadril, jeho prioritami boli šport, herectvo a láska. V láske mal vraj šťastie iba raz, keď stretol svoju štvrtú manželku Irene, vo filme dvakrát, keď prijal úlohu Tarzana a Old Shatterhanda, a v športe prakticky vždy, lebo športovanie mu prinášalo iba radosť.

Chýba

Keď Brice pripravoval projekt filmu podľa vlastného scenára o vojne v Indočíne, kde ako mladý bojoval, Lex jeho ponuku zahrať si v ňom s ním s nadšením prijal. No ani hviezdne duo už nebolo pre producentov dostatočným ťahákom. Do toho prišla správa o Lexovej smrti.

Pár mesiacov predtým sa spolu stretli v Cannes. Lex prišiel predať jachtu a svojmu priateľovi sa zveril, že hráva tenis a je zasa zamilovaný. Trochu pribral, ale žiaril optimizmnom.

„Bol to ideálny kolega, inteligentný človek a výborný priateľ. Škoda ho je, veľmi mi chýba, veď odišiel taký mladý,“ povzdychol si prednedávnom jeho 84-ročný filmový brat na oslavách 50. výročia uvedenia Pokladu na Striebornom jazere do kín.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní