To je on: Nový šampión v plnej forme. Vraj to len hral, aby súpera vyviedol z rytmu. Kličko mal čo robiť, aby sa nezačal smiať.

Furyho považovali za psychopata. Premožiteľ Klička ale vedel, čo robí

Novým kráľom profesionálneho boxerského ringu je spievajúci írsky Róm Tyson Fury.

Buď ho milujete, alebo si bez prestania klopete na čelo, čo za blázna sa to zase predvádza v ringu a mimo neho. Jedno však britskému boxerovi Tysonovi Furymu uprieť nemôžete.

Od zápasu v düsseldorfskej hale Esprit v poslednú novembrovú sobotu je profesionálnym majstrom sveta v ťažkej hmotnosti. Predtým by na neho nikto nestavil deravý groš, no stalo sa.

Jedenásť rokov neporazeného Ukrajinca Vladimira Klička zdolal Fury na body, no zaslúžene. Ešte v ringu ho ovešali opaskami všetkých štyroch boxerských organizácií, hneď potom vyobjímal manželku Paris a päťdesiatim piatim tisíckam divákov v hale zanôtil hit od Aerosmith I Don’t Wanna Miss a Thing - Nechcem nič zmeškať.

Taký je 27-ročný pästiar z Manchestru s írskymi koreňmi, patriaci k rómskej komunite. Kličko ešte pred zápasom tvrdil, že Fury mentálne nie je v poriadku, no možno to len predstiera. Minimálne v ringu presne vedel, čo robiť. Hoci v závere už mlel z posledného, víťazstvo s málo aktívnym Kličkom si ustrážil.

Zajtra môžem zomrieť

Zápasu sa prizeral aj jeho otec, ktorý mu údajne už v detstve prorokoval, že raz sa stane svetovým šampiónom. Aj preto mu v auguste 1988 dal krstné meno Tyson - po Američanovi Mikovi Tysonovi, ktorý v tom čase vládol svetovému boxu.

Fury starší môže byť rád, že v Düsseldorfe mohol byť. Na aukcii áut sa totiž po hádke pustil do bitky, ktorú ukončil úderom pivovou fľašou do hlavy protivníka. Súper prišiel o oko, Fury starší putoval v roku 2011 za mreže.

„On prišiel o oko, no ja o dôležitých päť rokov, ktoré mi už nikto nevráti,“ prezradil John Fury denníku Sun. Neodsedel si však celých päť rokov, pustili ho už tento rok vo februári a dostal sa aj do Nemecka na špeciálnu priepustku.

„Nedokážem opísať, aký som šťastný, že mi to umožnili. Ani v najdivokejších snoch mi nenapadlo, že napokon budem svedkom tejto chvíle. Ak by som mal hneď na druhý deň umrieť, umriem šťastný. Videl som, čo som vidieť chcel. Bol to veľký okamih nielen pre mňa, ale pre všetkých Rómov na celom svete,“ pokračoval.

Čítajte viac:

Boxerský zápas desaťročia: Poslanec verzus zazobaný chválenkár

Kritika od Lennoxa

Jeho syn bol posledné mesiace neprehliadnuteľný. Robil všetko pre to, aby zostal v centre pozornosti. Na tlačovku pred zápasom s Kličkom prišiel v kostýme Batmana, počas oficiálneho váženia najskôr odmietol podať súperovi ruku. Spieval cestujúcim v improvizovanom ringu na düsseldorfskom letisku.

Neskôr protestoval proti rukaviciam, s akými sa má boxovať. Tesne pred sobotňajším zápasom sa mu zasa nepáčil podklad v ringu. Vyhrážal sa, že zo zápasu nič nebude, ak ho trochu nespevnia. A popritom púšťal do sveta veľkohubé vyhlásenia. Na podobné je svet profesionálneho boxu zvyknutý.

K šou silné reči patria, no aj bývalý majster sveta Lennox Lewis, ktorý v Nemecku nechýbal, si myslí, že to Fury preháňa. „Teraz je šampión. Mal by sa naučiť správať trochu lepšie, lebo veľa detí a fanúšikov ho od tohto zápasu bude sledovať oveľa pozornejšie,“ povedal päťdesiatročný Lewis pre BBC.

Fury je naozaj kontroverzný typ. Proti Kličkovi vraj boxoval len na šesťdesiatpäť percent. Na druhej strane zmierlivo konštatoval, že v Nemecku triumfoval s božou pomocou. „Nemôžem tomu uveriť. Po odpočítaní jedného bodu som už nečakal, že rozhodnutie bude v môj prospech,“ tvrdil.

Ani nedovolený úder a trest, ktorý zaň prišiel, však verdikt trojice rozhodcov nezmenil. Všetci prisúdili triumf Britovi mladšiemu o dvanásť rokov.

„Nebol som lepší, Tyson bol extrémne rýchly,“ priznal zronený Kličko. V ringu však zostal aj po vynesení verdiktu. Aj to z neho robí správneho chlapa.

Tri diablove veci

Ktovie, čo titul urobí s Furyho radikálnymi názormi. „Sú len tri veci, ktoré treba dokončiť, aby mohol prísť diabol na zem. Dve sa už udiali, legalizácia homosexuality aj potratov.

Keby som tvrdil, že sa čosi také stane v päťdesiatych či šesťdesiatych rokoch minulého storočia, ľudia by mi neverili, že to raz bude pravda. Pozerali by sa na mňa ako na blázna. Tou treťou je pedofília. Myšlienka jej legalizácie znie bláznivo, ale tak isto sa uvažovalo o homosexualite a potratoch,“ vyhlásil v rozhovore pre Daily Mail siedmy britský boxer s titulom majstra sveta v ťažkej hmotnosti.

Furyho matka bola tehotná až štrnásťkrát, no na svet priviedla len štyroch potomkov. Svojho syna chcel Tyson nazvať Ježiš, no manželka bola proti. Tak dostal meno Princ a dcéra Venezuela.

Tretí potomok je na ceste. Fury sa to dozvedel deň pred zápasom s Kličkom. Možno aj to ho motivovalo na senzačné víťazstvo.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní