Rastislav Siklienka (vľavo) tvrdí, že ho Galis od prenajatia reštaurácie (na snímke) odhováral.

Galisov zať získal reštauráciu za babku a na zamestnancov mu prispieva úrad práce

Zať poslanca Dušana Galisa sa dostal k reštaurácii v Dolnom Kubíne za sto eur. Na plat zamestnancov získal príspevok z Európskeho sociálneho fondu a zo štátneho rozpočtu.

Tomu sa povie dobrý biznis. Manžel dcéry Dušana Galisa Petry Rastislav Siklienka podpísal ešte v roku 2012 s mestským akvaparkom v Dolnom Kubíne desaťročnú výhodnú zmluvu na prenájom reštaurácie Aquavia.

Galis, ktorý z tohto oravského mesta pochádza, je poslanec parlamentu za Smer a splnomocnenec vlády pre mládež a šport. Jeho zať má navyše zamestnancov za babku. Prispieva mu na nich úrad práce.

Zabielená zmluva

Reštaurácia rozhodne nie je maličká. Podľa internetovej stránky akvaparku sa do nej zmestí 52 hostí a v lete sa k nim môže na terasu pridať ďalších 24 ľudí. Akvapark Aquarelax dostáva za priestory od Siklienkovej firmy nájomné 50 eur mesačne a za služby k nájmu ďalších 50 eur.

Priestory majú podľa zmluvy spolu 266,12 štvorcového metra, čo v prepočte robí 19 centov za štvorcový meter! To je naozaj veľkorysá cena. Komerčné priestory na Slovensku ťažko nájdete pod päť eur za štvorcový meter mesačne, Galisov zať tak má 26-krát výhodnejší nájom.

Už len drobnosťou je spôsob, akým bola cena zverejnená. Keďže akvapark prevádzkuje mestská firma Aqua Kubín, jednotlivé zmluvy musí dávať na internet. Nájomnú zmluvu so Siklienkovou firmou však vyvesili na web v takom rozlíšení, že je veľmi ťažko čitateľná. Aby toho nebolo málo, sumy nájomného aj služieb, napísané číslovkami, sú vybielené.

Úradníci si však zrejme neuvedomili, že sú tam aj sumy vypísané slovom a nechali ich v zátvorke. „K tomu sa neviem vyjadriť, konateľom som sa stal až v januári tohto roka,“ vraví šéf akvaparku Stanislav Vilček. Ako dodáva, výška nájomného je skutočne iba 50 eur mesačne.

Pomohol „svokor“?

Keď sme v súvislosti s reštauráciou oslovili poslanca Galisa, netváril sa nadšene. „Ja som mu nič nepomáhal, choďte sa do tej reštaurácie pozrieť, ako vyzerala predtým a ako vyzerá teraz. Koľko do nej investoval. Stále tam do neho niekto vŕta, ja s tým nemám absolútne nič. Keď mu to za toľko prenajali, tak prečo mu to prenajali? Porovnajte tú reštauráciu s inými,“ reagoval mierne podráždene.

„Viete, v čom je problém? Počul som, že sú tam druhé reštaurácie a tí ľudia chodia k nemu. A tí, čo majú tie reštaurácie, tie haraburdy, sú nahnevaní na neho, lebo prišiel z Bratislavy, no a robí to tak, ako sa má. Pracuje od rána do večera a to je zlé, no čo vám mám povedať,“ rozohnil sa Galis.

Dodáva, že zmluvy odobril primátor Dolného Kubína, ktorý kandidoval za SDKÚ. Galis pochádza z Kubína a na Oravu podľa našich informácií aj pomerne často chodí. Akvaparku hrozil konkurz: Podľa samotného Siklienku hľadal Dolný Kubín prevádzkovateľa reštaurácie vraj takmer trištvrte roka.

Bývalý konateľ mestského akvaparku podľa neho robil výberové konanie, do ktorého sa údajne nik neprihlásil. „Bol som do toho, tak vám poviem, dotlačený. Poprosil ma, aby som to zobral. Nikto to nechcel, lebo to nešlo. Mesto na to doplácalo päťtisíc mesačne, na výplaty,“ presviedča Siklienka. Preto mu vraj ponúkli stoeurový nájom aj so službami.

Zaujímavé v tejto súvislosti však je, že len dva mesiace po podpísaní zmluvy riešilo mesto Dolný Kubín nepríjemnú finančnú situáciu mestského akvaparku, postaveného aj zo štátnych peňazí. Ten vtedy vyprodukoval za tri roky fungovania vyše 1,6-miliónovú stratu. Bývalý konateľ Maroš Badáň sa dokonca vyjadroval, že firme Aqua Kubín, ktorá zariadenie doteraz prevádzkuje, hrozil konkurz. Napriek tomu prenajali reštauráciu iba za sto eur na mesiac. Akvapark je doteraz závislý od mestských dotácií. Iba tento rok dostane 400-tisíc eur.

Galis ho varoval

Podľa Siklienku mu svokor Galis nijako nepomáhal. „On ma odhováral. Hovoril, aby som do toho nešiel, že keď je to s mestom, bude z toho cirkus. Ale ja som na to zvyknutý, je to v rodine, mám jeho dcéru, to je daň za to,“ presviedča Siklienka. V gastronómii podniká dlhé roky. Má prevádzky napríklad aj v Tatralandii, ale aj v Bratislave.

Ako prízvukuje, keby nemal tie, z kubínskej reštaurácie by nevyžil. „Voľakedy sa tam robilo 30-40 obedov a teraz až 150. A už to niekomu vadí. Každý si myslí, že to prišlo samo. Žena je tam od rána do večera, ale to nikto nevidí,“ krúti hlavou Siklienka. Tvrdí, že do reštaurácie investoval asi päťdesiattisíc eur.

„Všetko som zmenil, kuchyňu som prerobil, terasu som zastrešil, okná urobil. Reštaurácii sa zdvihli tržby a už to začalo pár ľuďom vadiť,“ dodáva.

Ľudí platí úrad práce

V reštaurácii zamestnáva osem ľudí, z toho štyria sú na trvalý pracovný pomer. Troch, pomocnú silu do kuchyne a dvoch čašníkov, vzal Siklienka z úradu práce a získal tak aj príspevok na ich plat z Európskeho sociálneho fondu a zo štátneho rozpočtu.

Podľa zmluvy sa zaviazal zamestnávať ich najmenej rok a pol a príspevok získal na 12 mesiacov. Spolu by malo ísť o niečo vyše 6-tisíc eur. Štyroch ďalších ľudí zamestnáva na dohodu. Sú to vraj najmä mamičky na materskej, ktoré vypomáhajú v čase obeda.

Nájomné chcú zvýšiť

Nové vedenie akvaparku výškou Siklienkovho nájomného nie je nadšené. „V súčasnosti sa rokuje s nájomcom o zmene podmienok tejto zmluvy vrátane zvýšenia nájomného,“ hovorí konateľ mestskej firmy Vilček, čo potvrdil aj Siklienka. Zmluva je však podpísaná až do roku 2022.

„Ozvali sa, či by sme neprehodnotili zmluvu. Robili ju však oni. Mestu som povedal, nech mi dajú peniaze, čo som investoval, a nech si to nechajú. Odvtedy sú ticho,“ pokračuje Galisov zať s tým, že investícia sa mu ešte nevrátila. Podľa neho je v reštaurácii drahá energia a aj keď započíta zamestnancov, investuje do nej tak šesť- až sedemtisíc eur mesačne.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní