Stovky kontrol: Hoci Lancea kontrolovali pravidelne, oficiálne mu doping nikdy nedokázali.

Geniálny podvodník Armstrong: Ako fungoval jeho dopingový systém?

Americký cyklista Lance Armstrong nevyhrával čestne. Svet sa mu obracia chrbtom.

Žiadny hrdina, lež podvodník, ktorého dobehla vlastná nadradenosť. Americký cyklista Lance Armstrong zvládol okabátiť stovky dopingových testov, no nechcelo sa mu pomôcť bývalému kolegovi. Keď ho Floyd Landis, kedysi obľúbený tímový kolega v US Postal, po odpykaní dvojročného dopingového trestu žiadal o pomoc pri návrate do profesionálneho sveta cyklistiky, Lance odmietol. Keby bol tušil, čo tým spôsobí, určite by reagoval inak. Landisova otvorená spoveď z mája 2010 o dopingových praktikách tímu s najväčšou pravdepodobnosťou spustila mašinériu, ktorá po mesiacoch vyšetrovania zapríčinila pád jedného z najväčších hrdinov svetovej cyklistiky.

Sedem titulov Armstronga na Tour de France už neplatí. Aj vztýčených sedem prstov je už len záber z histórie. Foto: Profimedia.sk

Bez titulov

Armstrong už nie je sedemnásobný víťaz Tour de France. Medzinárodná cyklistická únia mu odobrala všetkých sedem titulov z rokov 1999 - 2005 a pridala k tomu doživotný dištanc. Štyridsaťjedenročný Texasan sa dodnes k ničomu nepriznal. Nikdy ho pri užívaní zakázaných podporných prostriedkov oficiálne nechytili. Americká antidopingová agentúra, známa pod skratkou USADA, však od Landisovej spovede nazbierala proti nemu toľko dôkazov, že Armstrongovi dnes už neverí takmer nikto.

Pre väčšinu obdivovateľov je to fakt o to bolestnejší, že práve Lance symbolizoval nádej. Dokázal sa vyliečiť z rakoviny semenníkov, v roku 1999 prvý raz triumfoval na slávnej Tour de France. Zvládol to ešte šesť ráz, no podľa agentúry vždy s pomocou nedovolených podporných prostriedkov - testosterónu, EPO či transfúzie vlastnej krvi. Jazdci si v súkromnej nemocnici dali odobrať pol litra krvi a počas voľného dňa na Tour ju okysličenú dostali späť. Účinok stál za to, unavené telá fungovali ako znovuzrodené.

Bývalí kamaráti: Lance Armstrong, v žltom, a Floyd Landis počas Tour de France v roku 2004. Foto: Profimedia.sk

Kľúčový muž

USADA v tom má jasno. Práve Armstrong bol podľa vyše tísícstranového spisu agentúry „kľúčovou osobou tajnej dopingovej dohody“. Mužom, ktorý v tom vedel chodiť. Nepotopil ho len Landis, postupne svedčilo proti nemu ďalších jedenásť bývalých spolujazdcov z tímu US Postal. A nezostali sami. Minulý týždeň sa priznal aj nórsky spolujazdec Steffen Kjaergaard, ktorý mu pomáhal k titulom na Tour de France v rokoch 2000 a 2001.

„Dlho som si myslel, že bude lepšie, ak si to tajomstvo zoberiem do hrobu. No posledné týždne ma presvedčili, že je správnejšie povedať pravdu,“ vyhlásil kajúcne.

Hamiltonova spoveď

Ako to celé fungovalo, objasnil minulý mesiac vo svojej knihe Tajné preteky - skrytý svet Tour de France ďalší dopingový hriešnik Tyler Hamilton. Lance to vraj mal všetko premyslené. Aby ho pri užívaní krvného dopingu nechytili, využíval vraj tím počas podujatia motorkára. Stačilo mu zavolať na tajný mobil a motorkár, ktorý sa dovtedy pohyboval mimo dosahu kontrol, sa zamotal do davu čakajúceho v cieli. Tam vložil injekčné striekačky do batoha cyklistov a zmizol. Tí si ich pichli ešte v karavane, striekačky vložili do plechoviek z koly a zahodili do koša. Motorkár si tak počas troch týždňov Tour zarobil 15- až 20-tisíc dolárov. Keď sa na jej konci Armstrong dočkal celkového prvenstva, Filipovi, ako sa motorkár volal, sa členovia tímu poskladali ešte na zlaté hodinky. Známe príslovie o tom, že „je dôležité mať Filipa“, nadobúda v americkom podaní celkom iný význam.

Tyler Hamilton, vpredu, o dopingových praktikách v tíme US Postal porozprával prostredníctvom knihy, ktorá v USA vyšla v septembri. Foto: TASR

Jazdci podľa Hamiltona mali zvláštny žargón. EPO hovorili salsa alebo Edgar, podľa spisovateľa Edgara Alana Poea. Idem si „pokecať“ s Edgarom znamenalo dať si ďalšiu dávku. Hamilton v knihe ponúka vysvetlenie aj toho, ako je možné, že Armstronga nikdy nechytili. Ak sa k dopingovým kontrolórom dostala podozrivá vzorka jeho krvi, dokázal ľudí z laboratória presvedčiť, aby testy nechali zmiznúť. Taký veľký vplyv vraj Američan mal. Lance mal podozrivé vzorky už v roku 1999, kortikoidy, aj o dva roky neskôr na pretekoch Okolo Švajčiarska, no ani jedna zo vzoriek nikdy nebola oficiálne vyhlásená za dopingový nález.

Zbytoční komisári

Bývalý československý cyklistický reprezentant Anton Novosád zostal z celej kauzy smutný aj rozčarovaný. „Načo tam tí dopingoví komisári sedeli? Kontrolovali ho takmer dennodenne. Čo celý ten čas robili?“ pýta sa. „Berú za tie testy obrovské prachy a nič neodhalili. No Armstrong nebol jediný, kto podvádzal. Brali mnohí a nielen cyklisti.“ Víťaz troch etáp na Tour de France Ján Svorada nechápe, prečo sa celá kauza preberá teraz, po konci Američanovej kariéry. „Je to nezmyselné, veď sa to dialo pred desiatimi rokmi a nič sa tým nevyrieši.“

Zrušme Tour

Prvý Slovák na Tour de France, dnes 55-ročný Milan Jurčo, by po posledných udalostiach tieto preteky najradšej zrušil. „Je to smutné. Verím, že Armstrong je vinný. A nielen on. Keď som súťažil, EPO sa len dostávalo do módy. Lekára Michela Ferrariho, ktorý s ním Armstrongovi pomáhal, osobne poznám. Zaujímal sa, ako žijeme v tom socializme,“ vraví bývalý československý reprezentant.

Ferrari medzi prvými skúmal na univerzite vo Ferrare účinky erytropoetínu na ľudský organizmus. No namiesto vypracovania spoľahlivého testu na jeho odhalenie dlho kšeftoval s jeho predajom pre jazdcov, ktorí mali záujem. Radil im presný opak - ako test, ktorý zaviedli do praxe v roku 2000, oklamať. Účtoval si za to desiatky tisíc eur, no o klientov núdzu nemal. Mnohí túžili po úspechu za každú cenu. Len od Armstronga podľa vyšetrovateľov získal vyše milióna dolárov.

„Už to nie je žiaden športový vzor, no len dopingom sa k triumfom nedostal. Pevnú vôľu a húževnatosť mu uprieť nemožno,“ pokračoval Jurčo, ktorého trochu škrie aj fakt, že za jeho čias neexistovali majstrovstvá sveta v časovke jednotlivcov.

Ako člen československého družstva si z majstrovstiev sveta 1983 doviezol časovkárske striebro, dva roky predtým bronz. „V časovkách bolo na Tour de France najviac poznať, že niečo nie je v poriadku. Ako je možné, že Armstrong v nej vynikal? So svojou postavou. Alebo Talian Pantani? Taký pavúk s tenkým nôžkami. A jazdí na rovine 50-kilometrovou rýchlosťou pri veľkom odpore vzduchu,“ čuduje sa Jurčo.

Skončí v base?

Roky, v ktorých Armstrong na Tour vyhral, zostanú bez víťaza. „Zaslúži si byť zabudnutý,“ tvrdí prezident Medzinárodnej cyklistickej únie Pat McQuaid. Američan sa už prestal brániť, čo vyšetrovatelia označujú za jasný dôkaz viny.

Opustili ho aj dlhoroční sponzori - výrobca okuliarov Oakley, odevná firma Nike, cyklistická spoločnosť Trek či pivovar Anheuser- Buch. Poisťovacia spoločnosť SCA žiada vrátiť všetky peniaze, ktoré mu v roku 2006 vyplatila za šiesty triumf na Tour.

Lance už odstúpil aj z čela charitatívnej organizácie Livestrong, zameranej na podporu boja proti rakovine. No to pre muža, ktorý v kariére zarobil vyše 90 miliónov eur, nemusí byť posledný trest. Za klamstvá pred súdom pod prísahou by vraj napokon mohol skončiť aj za mrežami. Smutný osud hrdinu, ktorého pred pár rokmi velebil celý svet.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní