V prípade Filipínky nehrozí, že raz o živote u Karla Gotta napíše knihu.

Gottova gazdiná z Filipín: Zničila mu sveter, no aspoň o ňom nenapíše knihu

Filipínska gazdiná zničila spevákovi drahý sveter, do domácnosti kupuje desiatky kíl ryže.

Už tri roky býva u Karla Gotta žena z ďalekej Ázie. Sám spevák ju považuje za člena rodiny. Gazdiná pôvodom z Filipín je jeho rodine k dispozícii dvadsaťštyri hodín denne, no ešte väčšou výhodou je, že pre rečovú bariéru u nej nehrozí, že raz o rodine slávneho speváka napíše knihu.

O publicitu nestojí

Keď sme pred pár dňami chceli Gottovu opatrovateľku odfotografovať na Bertramke pri polievaní záhrady, odmietavo sa otočila chrbtom. „Áno, je v týchto veciach zdržanlivá. No jej najväčšou výhodou je, že nedokáže komunikovať v českom jazyku. Takže je isté, že nebude vynášať nič z nášho súkromia. Navyše, keďže rozpráva len po anglicky, dcéry si trénujú túto reč,“ dozvedeli sme sa od spevákovej manželky Ivany.

Gottovci si hanblivú Filipínku skutočne obľúbili. A to tak, že s ňou trávia čas, aj keď nemusia. „Keď podnikáme výlety, je z toho celý zájazd. Karel, Charlottka, Nellinka, stará mama Blanka, opatrovateľka, ja a sučka Stella,“ vyzrádza pani Gottová.

Tajomná žena sa v Česku a v domácnosti speváka ocitla po tom, čo v rodnej krajine nedokázala uživiť svoje malé deti. Do luxusnej vily v pražskej časti Smíchov putovala takmer doslova z chatrče, kde v jednej miestnosti bývala s ďalšími desiatimi ľuďmi. „Je to smutný príbeh, žila naozaj v nepredstaviteľných podmienkach,“ hovorí Ivana Gottová. „Aby sa ona, jej deti aj rodina mali lepšie, odišla za živobytím. Odlúčenie od rodiny neznáša ľahko. Dali sme jej k dispozícii počítač, aby s nimi bola v kontakte aspoň cez Skype,“ dodáva.

Hoci keď sa filipínska rodina chce spojiť s príbuznou žijúcou v Česku, musí ísť hodinu peši do najbližšej dediny, kde sa o jediný počítač delí s obyvateľmi zo širokého okolia.

Práve vďaka gazdinej a jej osudu teraz Gottove dcéry Charlotte Ella a Nelly Sofia čo-to tušia o nedostatku a chudobe. Podľa slov ich matky sa preto bez problémov vzdávajú svojich hračiek a oblečenia a posielajú ich deťom svojej opatrovateľky na Filipíny.

Oddaná: V prípade Filipínky nehrozí, že raz o živote u Karla Gotta napíše knihu. Foto: profimedia.sk

Za facku?

Novinkou na Bertramke je aj obrovská spotreba ryže. „Na Filipínach ryžu raňajkujú, obedujú aj večerajú. U nás ráno namiesto kávy rozvoniava jazmínová ryža.“ Občas však pre dotyk kultúr dochádza aj k menej príjemným udalostiam. Rodáčka z chudobnej krajiny nie je zvyknutá na výdobytky „modernej“ techniky, ale u Gottovcov jej zatiaľ všetko prechádza s chápavým úsmevom.

„Karlovi chcela urobiť radosť a oprala mu v práčke nový kašmírový sveter. Ten sa tak scvrkol, že ho môže nosiť Nellinka,“ smeje sa Ivana, ktorá sa v takýchto prípadoch môže obrátiť na agentúru, aby uhradila všetky škody. Tá za gazdinú odvádza sociálne a zdravotné poistenie.

Gottovci za služby oddanej a príjemnej opatrovateľky podľa našich informácií zaplatili nemalé peniaze. Tristo eur za pracovné povolenie, šesťstoeurový poplatok za udelenie víz, osemsto eur za letenku, osemstoeurovú províziu sprostredkovateľskej agentúre. Ďalej gazdinej odvádzajú mesačný plat osemsto eur.

Podľa majiteľky jednej z agentúr, ktorá sa špecializuje na sprostredkovávanie filipínskych žien do domácnosti, to však rozhodne nie sú vyhodené peniaze. Politici, podnikatelia a celebrity, ktorí majú o exotické gazdiné najväčší záujem, si takto kupujú nielen čas na rodinu a záujmy, ale vraj sa o niekoľko priečok vyššie posúva aj ich spoločenský status.

Gottova svokra: Blanku, vľavo, si maestro na chvíľu nasťahoval domov ako gazdinú, netrvalo to však dlho. Foto: profimedia.sk

Lojálna

Prvú gazdinú vybrala Karlovi Gottovi už pred takmer polstoročím vlastná mama. Dnes už osemdesiatročná Jaromíra Jandová si na spevákove začiatky veľmi dobre spomína: „Pani Gottová mi ponúkla, či by som u nich nechcela upratovať. Časom ma poprosila, aby som, keď tu už raz s manželom nebudú, Karla neopustila a naďalej sa o neho starala,“ hovorí žena, ktorá sa vraj o zlatého slávika vždy starala ako o vlastného syna.

Samozrejme, stala sa tak svedkom dámskych návštev, ale celý život zostávala lojálna. Nikdy nič nikomu neprezradila. „Súkromie pána Gotta som ctila. Keď mal návštevu, urobila som raňajky a zdržovala som sa v kuchyni, pokým neodišla. Dom som upratovala, až keď bol prázdny,“ dodáva pani Jaromíra.

Karel si ju preto veľmi vážil. „Bol ku mne naozaj veľkorysý, venoval mi náhrdelník, hodinky, dovolenky a keď som od neho odchádzala, so samozrejmosťou mi oznámil, že mi bude mesačne naďalej posielať dve tretiny platu, ktorý som u neho mala. A vraj sa postará, aby to tak bolo do konca môjho života,“ prezrádza Jaromíra Jandová, ktorá Gotta opúšťala v roku 2007.

Vtedy už mal s partnerkou Ivanou dve deti a žil rodinným životom. „Občas, keď ma potrebovali, som tam zašla upratať, vyprať, či požehliť, časom to však začala robiť Ivanina matka. Som veľmi šťastná, že má svoju rodinu, aj jeho mamuša, ako jej hovoril, by bola nadšená.“

Na skok

Miesto gazdinej mala po pani Jandovej pôvodne prebrať Blanka Macháčková, Ivanina matka. Chvíľu na Bertramke aj bývala.

„Vážim si, že sa mama kvôli tomu presťahovala z Opavy, kde opustila všetko, čo mala rada. Zdravotné problémy jej však nedovolili znášať takúto záťaž, preto sme sa dohodli, že už má nárok na odpočinok a my si nájdeme niekoho iného,“ vysvetlila Ivana, prečo teraz u Gottovcov „kraľuje“ cudzinka.

Karel však svokre kúpil auto a zrekonštruovaný byt neďaleko Bertramky, takže v prípade núdze alebo keď má dlhú chvíľu, to má k „mladým“ na skok.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].