"Just because youre paranoid, doesnt mean they arent after you." Kurt Donald Cobain zomrel pred 22 rokmi.

Grunge nikdy neumrie. Kurt Cobain však opustil rockový svet pred 22 rokmi

„Radšej budem mŕtvy, ako cool,“ znie jeden z výrokov speváka kultovej kapely Nirvana. Žiaden výnimočný hlasový rozsah, jednoduché hudobné akordy, len traja členovia kapely. Kurt sa však stal napriek svojmu znechuteniu z mainstreamu svetovou hviezdou, ktorá navžy poznačila hudobný svet.

Kurt niekoľko rokov vyrastal ako jedináčik. Jeho rodičia nezvádali prílišnú hyperaktivitu malého chlapca, a tak od malička brával lieky na upokojenie a utlmenie. Charakterizovali ho čínske tenisky, vyšúchané rifle, rozťahané tričká a svetre. Od malička písal o smrti, umieraní, beznádeji.

Jeho mladosť výrazne poznačili zažívacie problémy, ktorými trpel. Zdravotne sa dostal do takého štádia, že dávil krv a celé dni pre silné bolesti nejedával. Aj to sa podpísalo pod pochmúrne hlboké texty, z ktorých máte pocit, že Kurt naozaj trpel a prežil niečo, o čom zdraví ľudia len počúvajú alebo čítajú.

Zo svojho vzhľadu si nikdy veľkú hlavu nerobil, aj tak poblúznil hlavu nejednej fanúšičke. Možno za to mohli úprimné modré oči plné utrpenia a vnútornej rezignovanosti, blond vlasy a grungeová energia, ktorú do punk-rockových koncertov prinášal. A možno výrazná charizma, široký úsmev a odkrývanie hudobnému svetu niečo, čo v ňom ešte nebolo.

Do Kurta sa platonicky zaľúbila nejedla fanúšička. Jeho správanie a oči prezrádzali, že trpí. Foto: Profimedia.sk

Lepší ako Michael Jackson

Hviezda Nirvany začala stúpať pomerne rýchlo, keď Kurt s Daveom Grohlom a Kristom Novoselicom v meste rocku, v Steattlei vydali album Nevermind. Ten sa dostal na prvú priečku americkej hitparády Billboard. Hitparáda funguje dodnes, ale teraz si tam vyhrievajú miestečka rýchlokvasené hviezdičky typu Justin Bieber a popové kapely, po ktorých sa o dva roky zľahne zem.

Svojou druhou nahrávkou Nirvana v hranosti a popularite predbehla také kapely ako U2, Guns n Roses, či kráľa popu Michaela Jacksona. Mladícka beznádejnosť, hnev určený celému svetu no najmä sebe, hluk a krik. To všetko burcovalo emócie.

V časoch najväčšej hudobnej slávy. Bolo mu to v podstate jedno. Chcel len hrať punk. Foto: Profimedia.sk

"Neznášam sa a chcem zomrieť"

Mediálny svet Kurta nešetril. Stal sa terčom pozornosti, najmä po manželstve s punkovou speváčkou Courtney Love. Prežili búrlivý vzťah plný drog, alkoholu a excesov, z ktorého vzišlo dievčatko Francis Bean Cobain. Kurt sa celý svoj život usiloval o smrť. Bol ňou priam posadnutý.

Neprajníci hovoria, že pod samovraždu speváka sa najviac podpísala jeho žena Courtney Love. foto: Sita/AP

Tretí album kapely sa mal dokonca volať Neznášam sa a chcem zomrieť. Výstižnejšie sa to už pomenovať ani nedá. Nirvana zahrala niekoľko známych koncertov a vystúpení, poskytla pamätné rozhovory a odohrala koncertné šnúry. Medzi najpamätnejšie však patrí Nirvana live Unplugged, pár dní pred Kurtovou samovraždou.

Svoj život ukončil so smrteľnou dávkou heroínu v žilách strelou do hlavy. Umrel 5. apríla 1994 a zaradil sa tým do slávneho Klubu 27, do ktorého patria hudobné hviezdy, ktoré opustili svet v rovnakom veku. Janis Joplin, Jim Morrison, Jimmy Hendrix. Umelci, ktorí svietili na hudobnom nebi krátko, vydali len zopár albumov, ale ich posolstvo a myšlienky ovplyvňujú ľudí dodnes.

„Veľa rokov mám pocit, že už nie je nič, o čom by som mohol ešte hovoriť, a tiež, že toho nie je veľa, na čo by som sa vôbec tešil. Každodenné prosté radosti, ktoré majú iní z toho, že sa spolu rozprávajú, tliachajú o blbostiach, mi vážne nič nehovoria. Vtedy mám vždy najväčšiu chuť zaspať,“ napísal Kurt do svojho denníka.