Helena Vondráčková o konci kariéry: „Neľahnem si do postele a nebudem čakať na smrť!“

Ľudia

Helena Vondráčková miluje darčeky od manžela, najlepšie sú drahé kamene. „Nejaký ten ‚briloš‘ sa vždy zíde,“ hovorí.

Helena Vondráčková si v hotelovej reštaurácii objednala kávu s mliekom a v dobrej nálade nás vyzvala, aby sme sa pýtali na všetko, čo nás zaujíma. Jediný nepriateľ, ktorý pracoval počas posedenia proti nám, bol čas. Toho má totiž vyťažená diva ustavične málo. Speváčka sa ponáhľala na masáž vo svojej hotelovej izbe, aby bola na koncerte Lýra 50 v dobrej kondícii. Aj keď budúci rok oslávi jubileum, s kariérou seknúť neplánuje.

„No dúfam, že spoznám, keď bude čas odísť. Kým funguje hlas, a to si musím zaklopať, budem spievať. Neviem si predstaviť nič nerobiť. Keď skončím, určite to nebude tak, že si ľahnem do postele a budem čakať na smrť. To určite nie. Mám rada šport, rada cestujem, mám krásny dom, hausbót, jachtu, autobus. Mám niekoľko domácností a záhradu, takže mám stále čo robiť.“

Jubilea sa desí

V júni oslávi Vondráčková sedemdesiat rokov. „Ani mi to nepripomínajte. Tá číslica sa mi vôbec nepáči. Je to hrozné, ani tomu nemôžem veriť. Necítim sa, neverím! Ale všetci ma nútia k tomu, že to musím osláviť. Tak budú tri koncerty, aj v Česku, aj na Slovensku. Vydám kolekciu piatich CD, kde bude to naj, čo som nahrala. Súkromne ešte neviem, asi to bude také malé, medzi kamarátmi. Ale vravím, radšej by som nič neoslavovala.“

Bez Marty: Dive na koncerte Lýra 50 sekundoval operný spevák Miro Dvorský. Foto: Matek Kalina

Darček k narodeninám od svojho muža, samozrejme, očakáva, no predtým ju ešte čakajú Vianoce. Vraj jej manžel Martin Michal nikdy na žiaden sviatok nezabudne. Zatiaľ čo speváčka významné dátumy zabúda často.

„Ja v tomto nie som dobrá. Minule som zabudla aj na výročie svadby. Martinovi sa to nikdy nestane. Určite má už od júna pripravené aj vianočné darčeky. Mám rada prekvapenia, takže mu do toho nezasahujem a nehľadám ich. Vždy niečo pekné vymyslí, napríklad šperky. Ale na Vianoce dostávam aj praktické veci, čo mi uľahčujú prácu,“ prekvapila.

Na jazyk sa nám preto tisla otázka, či blondínka vlastne ešte niečo materiálne potrebuje. „Tak viete, vždy sa zíde nejaký ‚briloš‘ do ucha alebo tak. To sa hodí,“ zasmiala sa speváčka srdečne.

Divoké časy

Helena Vondráčková prišla do Bratislavy, aby vystúpila na koncerte, ktorý usporiadatelia vystrojili k päťdesiatemu výročiu Bratislavskej lýry. Na zašlé časy známeho festivalu rada spomína. „Vtedy sme veľmi žúrovali. Nápadníci sa hemžili okolo nás. Nebola to zábava, ale vážna vec. Poradila som si podľa vkusu. A aby som nikoho neurazila, mala som na to ženské finty.“ Ďalej svoje triky nešpecifikovala a len sa pousmiala.

Po minulotýždňovom koncerte blondínka už neponocovala ako za mlada. Na raute sa odfotila, rozdala zopár úsmevov a po hodine si išla ľahnúť. Druhý deň sa ponáhľala domov za manželom.

„Idem vlakom. Martin ostal doma s novým mačiatkom, ešte je malé. Dostali sme ho od jednej výtvarníčky, od ktorej som si kúpila obraz. Bohužiaľ, starú mačku prešlo auto a pre myši a krty v záhrade musíme nejakú mať.“ Dali jej meno Mica, presne tak sa volala aj tá predošlá.

Zverinec: Speváčka si v telefóne robí galériu svojich domácich miláčikov. Foto: Michal Šebeňa

Jediný problém je, že si nový prírastok zatiaľ nezvykol na vlčiaka Elzu. „So starou mačkou pokojne spali v košíku a objímali sa. S touto novou zatiaľ nevychádzajú.“

Asi nevládze

Ako na seba v súčasnosti vrčia Elza s Micou, niečo podobné sa odohráva aj medzi speváčkou a jej dávnou kamarátkou a kolegyňou Martou Kubišovou. Po ťahaniciach na súdoch si umelkyne cestu k sebe nenašli. Marta ohlásila pred pár týždňami koniec kariéry a Vondráčková nad tým iba mávla rukou.

Odchod Kubišovej zo scény neprežíva. „Každý sa rozhodne sám a ináč to vníma. Jednak je staršia odo mňa, možno jej to už neprináša radosť a je unavená,“ skonštatovala stručne.

Koniec ich spolupráce a kamarátstva Vondráčkovú po rokoch mrzí, no minulosť už nezmení. Speváčky sa dlho nestretli, a tak nemali možnosť spolu ani prehovoriť. Napätie prežívala blondínka aj s Luciou Bílou, ktorá sa verejne postavila na Kubišovej stranu. Martin Michal preto kedysi vyhlásil, že Helena sa už s Luciou na jedno pódium nikdy nepostaví. No jeho manželka si na nič také nespomína.

Takto ich už neuvidíme: S Martou Kubišovou na Bratislavskej lýre v roku 1966. Dnes je Helene za ich kamarátstvom ľúto. Foto: Anton Šmotlák

Na koncerte Mariky Gombitovej sa obe slávice zišli v dobrej nálade. „Je možné, že Martin manažment nepravdivo informoval kamarátov z brandže, aby podpísali papier proti mne. A Lucie to podpísala tiež. Ale ja s ňou nemám problém. Myslím si len, že neuvážene podpísala niečo bez toho, aby poznala skutočné pozadie sporu. Ale už to neriešim,“ zhrnula.

Na scéne sú však aj umelkyne, ktoré s Vondráčkovou nielenže vychádzajú, ale rady si zanôtia jej staré hity. Neprekáža jej to? „Šesťdesiate roky, kde lovia, boli liaheň melodických piesní. Keď nie je kam siahnuť, načrú do tohto obdobia. Je dané, že právo výberu má ten, komu pieseň patrí. Väčšinou sa vopred dohodneme, iné speváčky akceptujú môj repertoár a prispôsobia sa. O kom viem, že sa neprispôsobil - a nemyslím si, že to bol dobrý ťah -, bola herečka Brožová,“ neodpustí si poznámku a vzápätí zloží poklonu inej žene.

Uzmierenie v Bratislave: Helena a Lucie Bílá sa stretli na jednom pódiu. Foto: Michal Šebeňa

Za najlepšie prerobený hit Proč mně nikdo nemá rád považuje tú od Ilony Csákovej. „Všetko záleží na kvalite speváka, ako sa s tým pohrá. Baví ma, keď počúvam moje pesničky od iných spevákov. A najviac oceňujem, keď ma interpret nekopíruje, ale zaspieva to po svojom. Ilona dala tej piesni správny diskoštýl,“ pochválila kolegyňu.