Lámač ženských sŕdc: Jozef Vajda prezradil, že pánom v dome nie je on, ale jeho manželka Júlia, ktorú vraj s radosťou nechá komandovať. Sú spolu už štrnásť rokov, sobášili sa pred dvoma rokmi. Vpravo herec Antonio Banderas sa netajil, že v manželstve s Melanie Griffithovou bol pod papučou.

Herec Jozef Vajda je pod papučou: Doma má hlavné slovo žena!

Ovládať ženou sa nechajú aj úspešní a silní muži.

Mužovi sa síce obrazne hovorí „pán tvorstva“ či „silnejšia polovička“, ale tieto prívlastky mnohí odkladajú pri prekročení prahu svojej domácnosti. Sú muži, ktorí sú všeobecne submisívnejší a utiahnutejší, radi odovzdajú hlavné slovo partnerkám a ani v práci to s prílišnou skromnosťou a pochybnosťami o sebe samom ďaleko nedotiahnu.

Lenže ženami sa neraz nechajú ovládať aj takí, ktorých spoločnosť pozná ako alfa samcov. Úspešní, silní, obletovaní - a predsa doma skláňajú hlavu…

Bojujú s pocitmi viny

Veľa sa hovorí o tom, že muži majú sklony k dominantnosti, sú vo vzťahoch tí silnejší a vyberajú si partnerky, ktoré môžu ochraňovať a svojím spôsobom aj riadiť. Lenže existujú aj opačné prípady - muž sa nechá ovládať ženou, ktorá mu diktuje, čo a ako má robiť, ako sa má rozhodovať, čo si obliecť, ba i čo si myslieť.

Čítajte viac:

Oddelené spálne: Áno či nie? Vyhodenie z postele nemá byť trest za neveru

Nie sú typickými mužmi pod papučou, pretože mimo domova vzbudzujú obdiv a vystupujú sebavedome. „Mala som šéfa, ktorý podriadených nešetril ani k ženám nebol príliš vľúdny. Pôsobil ako tvrďas, ktorý si nenechá skákať po hlave a vždy má všetko pod kontrolou. Lenže keď mu zavolala manželka, zrazu sa zmenil na nepoznanie. Nechápala som, kde sa v ňom berie toľko nehy, pokory a, áno, aj poslušnosti. Neskôr som sa dozvedela, že doma má hlavné slovo jeho žena,“ hovorí Beata.

„Navonok silní muži neraz bojujú s pocitmi viny, keď by mali podstúpiť konfrontáciu so ženami. Býva to dôsledok protektívnej výchovy najmä zo strany matky, ktorá ich v detstve a počas dospievania ochraňovala, kontrolovala a tým vlastne učila pochybovať o sebe,“ hovorí psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič.

Krehký a temperamentná: V prípade režiséra Juraja Jakubiska a jeho manželky producentky Deany Horváthovej je asi zrejmé, kto drží opraty. Foto: profimedia.sk

Poslušní len doma

Niektoré ženy si možno ani neuvedomujú, že ten ideálny poslušný muž, ktorý pri hádkach vždy „sklopí“ uši, si svoju mužnosť a dominanciu vynahrádza na iných frontoch. „Zamilovala som sa do ženatého muža, ktorý sa často prejavoval veľmi tvrdo až agresívne. Pôsobil, že musí mať všetko pod kontrolou - svoj i môj život, bol fyzicky veľmi pekný a zdatný, ale egoistický, chladný a bez akejkoľvek empatie, zodpovednosti a ľudskosti. Ľutovala som jeho zbabraný manželský život a fascinovalo ma, že si od ľudí drží odstup. Všetko bolo inak! Pri mne silný a tvrdý muž sa doma menil na poslušného, chápavého a obetavého chlapčeka, ktorý skákal, ako žena pískala. So všetkým jej pomáhal, kedykoľvek mu zavolala, hneď pribehol. To by nebolo až také zvláštne, keby na druhej strane nehľadal milenky, ktoré mu, naopak, museli neustále dokazovať, aký je úžasný,“ spomína Miriam.

Čítajte viac:

Učiteľky života a sexu: Čo láka mužov na starších ženách?

„Chlapci, ktorých poznačila matkina výchova, často dospievajú na zneistených mužov, pre ktorých odmietanie ženy alebo odpor k jej rozhodnutiam býva spojený s pocitmi viny a s tým spojenou skrývanou a potlačovanou agresivitou,“ hovorí Ľudovít Dobšovič.

Lenže potlačované pudy dlho v sebe neudržia. „Keď majú možnosť, presadzujú sa a majú úspech v kariére. Bývajú ironickí a povýšeneckí, snažia sa získavať si ženy, sú to často prelietaví muži a sukničkári. Ich filozofia je, že keď si získajú ženu, obdiv, tak si môžu potvrdzovať svoje ego a svoju silu,“ upresňuje odborník.

Podľa psychoterapeuta teda spôsob života „pod papučou“ takýmto mužom umožňuje doma vyhýbať sa konfliktom, čo si potom vonku, najčastejšie v zamestnaní, kompenzujú nápadným presadzovaním.

Ženy zneisťuje

Navonok sa môže zdať, že mať muža pod palcom je výhra. Najmä ak nejde o vysloveného ťuťmáka, ktorý sa nevie zorientovať vo svete. Lenže získať si mužovu poslušnosť výčitkami, moralizovaním, citovým či sexuálnym vydieraním alebo vzbudzovaním strachu má od ideálneho fungovania ďaleko.

„Myslím si, že ženám takýto vzťah neponúka veľa výhod, skôr ich zneisťuje fakt, že muž sa nechá nimi ovládať, pochybujú o sebe a o svojej ženskosti,“ pripomína odborník. Ak si žena v takýchto vzťahoch navyše neomotá muža okolo prsta práve posteľnými hrami a svojimi zručnosťami, vytráca sa intimita a všetko pekné, čo partnerstvo obohacuje.

Nestačí mať po boku len poslušného kamaráta. „Nie je jednoduché pre ženu v takomto vzťahu uveriť, že je atraktívna, keď sa jej muž bojí a poslúcha ju. Ich vzťah býva zvyčajne neuspokojivý, žijú v sklamaní a smútku,“ upozorňuje psychológ. Samozrejme, každé spolužitie je iné a nájdu sa dvojice, ktorým určitá hierarchia v partnerstve vyhovuje - jednoducho sa rešpektujú a dopĺňajú.

Muž si uvedomuje, že žena je v mnohých veciach lepšia, tak sa nesnaží za každú cenu presadzovať, a žena, naopak, oceňuje, že partner ju v rozhodnutiach podporí. Lenže takých prípadov nie je veľa. „Oveľa častejšie sa stáva, že ženám muž pod papučou nevyhovuje,“ dodáva Ľudovít Dobšovič.


VIDEO Plus 7 Dní