Jeho kráľovstvo: Tu vyšíva i vyrába predmety z morských koreňov.

Herec Oldo Hlaváček: Mladší herci zo seriálov ma už ani nepozdravia

Hercovi Oldovi Hlaváčkovi sa nepáčia pomery v SND ani správanie menej skúsených hercov. Ako si zaspomínal na herecké legendy Kronera či Dočolomanského?

Opár týždňov oslávi herec Oldo Hlaváček osemdesiatku, no o okrúhlom jubileu by najradšej ani nepočul. Pred dvoma rokmi mu operovali srdce a podotkli - nepriberať!

„Od tej operácie som pribral osem kíl. A to je najhoršie, čo som mohol urobiť. Ťažko sa môžem tých nadbytočných kíl zbaviť. Jednak mi chutí jesť, o pití radšej ani nebudem hovoriť, ale aj to mi chutí. Potom, keď si dám viac, cítim, ako srdce pracuje, ako sa namáha. Je to ťažšie ako za normálnych okolností a normálne okolnosti sú pol deci, no ja sa niekedy neviem ovládať,“ hovorí s úsmevom Hlaváček.

Kedysi bol vinár a za lahodným mokom cestoval k špičkovým vincúrom na Moravu, do Pezinka a Modry. Dnes uprednostňuje dobrý koňačik a demänovku. Ešte pred pár rokmi dokonca pálil z ovocia v záhrade domácu päťdesiatdvojku, no dnes mu to pripadá čudné.

Chýba kvalita a výchova

Čudné pripadajú Oldovi Hlaváčkovi aj pomery v Slovenskom národnom divadle, v ktorom pôsobil ako riadny člen vyše pol storočia. Hlboko pochybuje napríklad o slušnej výchove niektorých mladších kolegov. Vraj im chýba detská izba.

„Dôstojnejší vzťah mladých k starším sa úplne vytratil. Sú tam takí, u ktorých je vylúčené, aby pozdravili ako prví. Za päťdesiat rokov som v divadle čo-to odohral a je čudné, keď mladšieho člena činohry, ktorý tam je pätnásť rokov, pozdravím a on mi vôbec neodpovie. Ani sa nepozrie, odkiaľ prichádza môj hlas,“ žasne nad správaním hviezd, ktoré poznáme z televízie.

„Určite im aj sláva stúpla do hlavy, ale je to najmä nevychovanosť. Všetko by to mali byť vzoroví ľudkovia, naše zlato, najmä v SND.“ Veľké medzery však vidí Oldo aj v tom, že hviezdy si z televíznych seriálov prenášajú zlozvyky do divadla.

„Vo všetkých seriáloch sú tí istí a všade rovnako hrajú. V televízii je dôležité naučiť sa text a odhovoriť ho pred kamerou. To je azda všetko.“ Takáto „práca“ sa podľa Hlaváčka preniesla aj do divadla.

„Najzreteľnejšie je to na javiskovej reči. Z kamarátov mi po prestávke každý povie - veď my im nerozumieme. Zle artikulujú! Televízne a divadelné herectvo je veľmi odlišné. Divadlo si vyžaduje úplne iný prístup, iné správanie, hranie, javiskovú reč, a tá je pre seriálových hercov obrovský kameň úrazu,“ vysvetľuje čiperný jubilant napriek tomu, že predstavenia sú vypredané azda iba vďaka seriálovým tváram.

Práve na tie sa chodia diváci do divadla pozerať. Z niektorých inscenácií na našej prvej scéne je však Hlaváček doslova zhrozený. „Videl som predstavenia v Slovenskom národnom divadle a myslel som si, že som na ochotníckom predstavení, ktoré na javisku prvej scény nemá čo robiť. A to je nielen môj názor, ale aj mnohých iných,“ podotkne.

Dopracoval sa na 516 eur

Oldo Hlaváček dnes pôsobí v Národnom divadle ako externista v niekoľkých hrách. Divadlo opustil pred pár rokmi sklamaný z podradnej roly, ktorú mu chceli nanútiť. Dnes je ešte väčšmi sklamaný z pridelenej penzie.

„Odišiel som do dôchodku a dostal som 460 eur dôchodok. Kolegovia a niektorí úradníci z kancelárie odišli o pár mesiacov neskôr, mali odslúžené tie isté roky a dostali 1 100 eur. No bodaj by som bol spokojný. Jasné, že som nespokojný. Tie dôchodky teraz narastajú a oni už majú 1 300, 1 400. A ja som sa dopracoval na 516 eur,“ hovorí rozčarovane a žiada spravodlivosť: „Ja neviem, na koho sa mám obrátiť.“

V tej súvislosti si spomenie na svojho najväčšieho kamaráta Jozefa Kronera, ktorý rovnako ako on odchádzal do penzie za zvláštnych okolností.

Ako národnému umelcovi mu prislúchal oveľa vyšší dôchodok, ako dostal. Mal len napísať žiadosť, čo mu pripadalo pod úroveň. „Potom tú žiadosť napísala jeho manželka Terka. No do divadla sa už nevrátil... Čakal, že ho nepustia do dôchodku, no oni to zobrali ako samozrejmosť - keď odchádza, tak odchádza...“ opisuje smutný odchod hereckého velikána.

Dočko ho naučil šiť

Okrem divadelného kumštu sa Oldo Hlaváček od Kronera priučil aj iným radostiam. Rybárčeniu a flámovaniu po slovenských hostincoch. Raz vraj spolu ťahali šnúru po krčmách osem nocí v kuse. Dnes sa herec venuje najmä prácam okolo domu a záhrady. A veľmi rád šije. Naučil ho to Michal Dočolomanský.

„V šatnici mal stále k dispozícii šijací stroj. Mišo vždy vedel ihlu perfektne navliecť, cvernu pretiahnuť. Od jeho nástupu až do skonania sme stále boli spolu v šatnici. Plavky sme si ušili ako prvé. Potom začal aj pliesť svetre, Mišo na jednej stoličke, ja na druhej a plietli sme. Ostalo mi to do dnešného dňa, na upokojenie si najradšej sadnem, zoberiem si úplne nezmyselnú vec a šijem,“ prezrádza otec dvoch synov, Olda a Iva. Dnes sa teší z Oldových synov Filipa a Olda.

Mladší Ivo ho obdaril vnučkami Michaelou, Luciou a Ivkou. Najstaršia, dvadsaťpäťročná Michaela, je svetoznáma topmodelka. Lucia pracuje v rozhlase a aj ona vraj mohla so svojou krásou brázdiť predvádzacie móla.

Hospitalizovaná

Práve Lucia pripravila nedávno starému otcovi hororové chvíle. „Mala niečo so žalúdkom a dlhší čas ležala v nemocnici. Najskôr sme z toho boli veľmi vystrašení, chodili sme ju navštevovať. Povedali jej, že by mala dodržiavať veľmi prísnu diétu, ale nedodržiava a žije plnohodnotným životom,“ pousmeje sa herec.

Poruke má aj niekoľko príkladov od svojich už nebohých kolegov. „Aj Jožo Kroner mal vredy. Ivan Mistrík dokonca Miša a Fera - dva vredy, ktoré prikrmoval. Jedno poldeci vypil pre Miša, druhé pre Fera.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní