Hlas pod maskou: Premena známych Slovákov na svetové hviezdy trvá hodiny

„Najradšej by som všetky kolá len rapovala,“ tvrdí herečka Michaela Čobejová o šou Tvoja tvár znie povedome.

Niektorí sú dokonalí, iní hlavne zábavní. Na sledovanosti novej šou Markízy Tvoja tvár znie povedome, až nečakane vysokej, to však nič nemení, pretože jedno je isté - preoblečenia za známych ľudí vždy bodovali - či už na stužkovej, alebo v televízii.

Realizátori slovenskej verzie súťaže - premiéru mala v roku 2011 v Španielsku a odvtedy ju videli vo vyše tridsiatich krajinách sveta - stavili na hercov, spevákov aj moderátorov. Myslieť si o nej môžete hocičo, ale po Farmách a nekonečne dlho sa opakujúcich - a už mizerne sledovaných - Talentoch a SuperStar je to konečne aspoň niečo nové.

A vďaka viacerým účinkujúcim aj nesmierne zábavné. Svojej novej šance sa chytil najmä Štefan Skrúcaný, ktorý po zániku humoristických relácií doteraz márne hľadal formát, kde by sa udržal dlhšie než jednorazovo. A o čo v súťaži vlastne ide?

Pre tých, ktorí pre povolebnú depku súťaž ešte nezaregistrovali - podstatou je, že osem známych slovenských osobností sa snaží s pomocou početného tímu maskérov, vizážistov a kostymérov čo najviac priblížiť podobe svetových celebrít, ktorých hity neskôr spievajú priamo na pódiu. Ako sa to robí? Podrobnosti sme zisťovali v zákulisí.

Čarodejníci maskéri a vizážisti

Šou sa nakrúca v priestoroch bratislavskej Incheby, ale aj „u hlasovej trénerky, v tanečnej sále či v priestoroch, kde skúšajú s hereckou konzultantkou Zuzanou Fialovou“, prezradil nám režisér Pepe Majeský. Najnáročnejším procesom je, pochopiteľne, premena súťažiacich na svetoznáme hviezdy, na čo treba početný tím ľudí, z ktorých asi najdôležitejší sú maskéri.

„My sme len jedna zo súčastí tejto šou, ktoré sa podieľajú na celkovom výsledku úspešnej premeny. Hlavný výrazový prostriedok je práve spev a tanec,“ hovorí zbytočne skromne šéf maskérov Vlado Wittgruber.

„Maska a kostým by to mali vkusne dotvoriť, aby bola ilúzia čo najdokonalejšia,“ dodáva Vlado, ktorý má v tíme desať ľudí. „Päť umeleckých maskérok, špeciálneho umeleckého maskéra na tvárovú protetiku, výrobcu parochní na mieru, zubného technika, kaderníčku a vizážistku.“ Veľa? Skôr naopak.

Veď jednému súťažiacemu sa môžu pri premene venovať najviac jednu až tri hodiny, pričom samotná príprava a výroba jednotlivých prvkov môže trvať vzhľadom na termíny nakrúcania, ktoré nepustia, maximálne týždeň. A čo je pre šéfa maskérov pri práci najhoršie?

Časová tieseň a okrem nej niekedy ťažko anatomicky a proporčne riešiteľná premena,“ vraví a dodáva, že od nej sa potom odvíja ďalšia logistika. „Treba zvážiť, či parochňu kúpiť, alebo vyrobiť, či použiť umelý chrup, alebo tvárovú protetiku, treba pripraviť viac variantov účesov, venovať sa detailom, líčeniu, tetovaniu, šošovkám…“ A, samozrejme, treba ešte vidieť, ako premena vyznie vo svetlách reflektorov a na kamerách.

Lebo vtedy sa môže ukázať, že všetko bude inak. Zmysel pre detail a konečný vzhľad je totiž pre Vladov tím veľmi dôležitý. Kto im dal doteraz najviac zabrať, Vlado Wittgruber - ktorý je, mimochodom, aj sám hudobník - nepovedal, no priznáva, že „niektoré zadania sú ťažké, až nesplniteľné“.

„Zatiaľ sme každú výzvu prijali a ak sa niektorá premena celkom nevydarí, azda tým nikoho neurazíme, ide predsa o zábavný program,“ dodáva s úsmevom Vlado Wittgruber.

Spev je pre ňu španielska dedina

„Pre mňa je každé ďalšie kolo vždy lepšie ako to predchádzajúce, lebo sa zníži počet tých kôl, ktoré mám ešte pred sebou. V zásade je pre mňa lepšia pesnička, ktorá sa nespieva, čiže buď rap, alebo inštrumentálna hudba,“ smeje sa jedna zo súťažiacich, Michaela Čobejová (45), ktorá si napríklad v prvom kole zahrala Madonnu a v ďalšom Shakiru.

Okrem nej v súťaži účinkujú herci Štefan Skrúcaný, Helena Krajčiová a Barbora Švidraňová, moderátori Andrej Bičan a Viktor Vincze, superstaristi Ema Drobná a Lukáš Adamec. Čobejová vraví, že ona by najradšej všetky kolá len rapovala.

Podľa nej by v takom prípade mala reálnu nádej, že sa jej ujde aj iné ako posledné miesto. „Spev je pre mňa španielska dedina. Mám problém zapamätať si tóny, ktoré sa spievajú v pesničkách.“ Aj preto sa vraj dlho rozhodovala, či túto ponuku prijať, alebo nie.

„Keď ma sem volali, dala som sa preskúšať hlasovej pedagogičke a tá vyhlásila, že som v poriadku a pokojne to môžem vziať. Lenže to som vôbec nevedela, čo ma čaká,“ hovorí herečka, ktorá predtým nikdy nespievala.

Tvrdá práca a zábava

Podobne je na tom 25-ročný redaktor spravodajstva Viktor Vincze. Mladíkovi ide v poslednom čase karta, v televízii ho vidno takmer všade - vo volebnom štúdiu, v správach, v Reflexe - a najnovšie aj v šou Tvoja tvár znie povedome, kde sa už prevtelil do Enriqueho Iglesiasa a Bruna Marsa.

Ako vraví, televízne prostredie ho od počiatku očarilo, no na rozdiel od serióznej žurnalistiky účinkovanie v zábavnom programe má pre neho pridanú hodnotu. „Je to neskutočná zábava. Od natáčania cez maskovanie a ,kostýmovanie‘ v zákulisí až po samotné vystúpenia. Smejeme sa počas celej výroby programu. Zatiaľ sme nezažili žiadne významnejšie stresy alebo nervy,“ pochvaľuje si Vincze, ktorý sa rád zabáva aj v súkromí, takže zábava v práci je pre neho ideálny spôsob zarábania peňazí.

Okrem šou, ktorú vidia diváci na obrazovkách, je za projektom podľa Vinczeho značná dávka tvrdej práce. „Profesionalita štábu je jedným z dôvodov, prečo táto šou funguje. My účinkujúci síce drieme a trénujeme celý týždeň, ale vždy prídeme už na hotové,“ hovorí Vincze, ktorému sa páči, že táto šou sa nepodobá na žiadny iný projekt, ktorý sa kedy v slovenskom televíznom prostredí vysielal.

No a kým v spravodajstve dostal doposiaľ na tvár maximálne púder, teraz sedí v maskérskom kresle aj niekoľko hodín. A niekedy veru nevie obsedieť. „Týmto sa kolegom aj ospravedlňujem, ak im dvíham tlak. Ale proces premeny ma naozaj veľmi baví. Schopnosti našich maskérov sú neuveriteľné.“

Na seba, ale aj na celú šou zatiaľ zaznamenáva len pozitívne ohlasy. „Najčastejšie sa skloňuje slovo prekvapenie, lebo ľudia ma nikdy nevideli spievať či niekoho napodobňovať. Doteraz som vlastne spieval iba v sprche alebo v aute.“

Zábava aj pomoc

Pre ďalšieho účinkujúceho, víťaza speváckej súťaže SuperStar z roku 2011 Lukáša Adamca (29), je dôležitým bodom celého programu pomoc dobrej veci. „V konečnom dôsledku ide o pomoc tým, ktorí to potrebujú,“ tvrdí spevák.

Predstavil sa ako Tina Turnerová a Joe Cocker. „Samozrejme, prerobiť osem ľudí do dôveryhodnej podoby nie je ľahké. Riešime kostýmy a masky do detailov,“ vraví Adamec, pre ktorého je najťažšie naučiť sa texty piesní.

Asi starnem, pretože mi nejdú do hlavy ako kedysi.“ Šou Tvoja tvár znie povedome je rozložená na desať pokračovaní - túto nedeľu bude už tretia -, v ktorých hodnotia herecké a spevácke výkony štyria porotcovia: Dano Dangl, Zuzana Fialová, Kuly a každý týždeň špeciálny hosť. Víťaz každého kola, o ktorom rozhoduje porota svojím bodovaním, získa tisíc eur.

Nie však pre seba. Prostredníctvom Nadácie televízie Markíza ich daruje ľuďom a rodinám, ktoré to najviac potrebujú.


VIDEO Plus 7 Dní