Kardiostimulátor: Golonkovi ho voperovali pred dvoma týždňami.

Hokejová legenda Golonka po operácii: Bol som v nemocnici inkognito. Naozaj tu dobre varia!

„Najkritickejšia bola nedeľa. Cítil som sa, akoby ma zasypali kamením,“ hovorí o stavoch po operácii srdca Jozef Golonka.

Keď mal Jozef Golonka, hokejová legenda, vo svojich aktívnych časoch pulz 35, bral to ako znak dobrej trénovanosti. Spozornel až nedávno. Uvedomil si totiž, že pre dochrámané plecia už niekoľko rokov nebehá a pri chôdzi aj do miernejšieho kopca je zadýchaný.

Ešte v pohode: Začiatkom víkendu sa zdravotný stav hokejovej legendy zlepšoval. Až v nedeľu prišli kruté bolesti. Foto: VERONIKA ODZIOMKOVÁ

„Chcel som ísť do kúpeľov, ale pri vyšetreniach sa zistilo, že mám upchaté cievy,“ hovorí Golonka. Doktorka ho nepustila na nijaké liečenie, nasmerovala ho k odborníkom. Špecialisti z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb najskôr rozhodli, že jeho stav dajú do normálu strojčekom. Kardiostimulátor mu voperovali pred dvoma týždňami.

Najbližších desať rokov má dohliadať na tlkot jeho srdca na úrovni 50 až 55 tepov za minútu. Napriek tomu však prednosta Michal Hulman a jeho tím nenechali nič na náhodu. Minulý týždeň Jozefovi Golonkovi zaviedli tri bajpasy.

Čítajte viac:

Zhumpľovaný Jozef Golonka: Hokejová legenda šla znova pod nôž!

„Najhoršie boli prvé tri dni po operácii a potom nedeľa, tá bola kritická. Ako keby ma zasypali kameňmi. Všetko ma bolelo, ale neviem prečo, lebo deň predtým som bol v poriadku,“ opisuje 78-ročná hokejová hviezda. Včera sa Golonka podrobil ešte ďalšiemu zákroku. Vyberali mu iný elektrický stimulátor, ktorý mu udržoval srdce v pohybe a o ktorom ani len netušil, že ho má po minulotýždňovej operácii v sebe.

Dnes sa už cíti lepšie, no v nemocnici ešte pár dní pobudne. Starostlivosť a kvalitu našich lekárov a zdravotníckeho personálu si nevie vynachváliť. „Keď niekto nadáva na naše zdravotníctvo, tak som z toho trošku sklamaný. Tu sa starajú nielen o mňa, ale o každého pacienta. Sú to naslovovzatí odborníci. Ja som bol v nemocnici inkognito, nikto nevedel, že som tu. Schoval som sa do izby a nikam som nevychádzal,“ usmieva sa Jozef Golonka. „A navyše tu aj dobre varia, naozaj mi tu chutí,“ pochvaľuje si.


VIDEO Plus 7 Dní